اقامت ترکیه 2024 (روش ها + راهنمای کامل)

اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه در 2024 هممچنان در بین ایرانیان طرفدار دارد. با توجه به شرایطی که در کشور ایران حاکم است، هر ساله، ایرانی‌های بیشتری به سمت کشور ترکیه جذب می‌شوند. به عبارت دیگر، این روزها، ترکیه به یکی از اولین مقصد مهاجرتی ما ایرانیان تبدیل شده است.

خیلی از افراد، بدون تعیین اهداف خود از مهاجرت، بدون آنکه از راه های اخذ اقامت ترکیه آگاهی داشته باشید، دست به عمل می‌زنند و در نتیجه، نه‌تنها آنچه را که می‌خواهند به دست نمی‌آورند، بلکه سرمایه و زمان خود را نیز به هدر می‌دهند.

در این مقاله از استانبول همراه، قصد داریم تا همه چیز را درباره بهترین راه های مهاجرت به ترکیه، و حتی شرایط جدید اقامت ترکیه را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید…

مشاوره در زمینه اقامت ترکیه در سال 2024

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، خرید خودرو در ترکیه، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  شرایط گرفتن اقامت ترکیه

  بطوز کلی شرایط اقامت در ترکیه به شرایط شما بستگی دارد. این که چقدر سرمایه دارید، چقدر تحصیلات دارید، چقدر سابقه کار دارید و هدفتان از مهاجرت چیست. همگی در ایجاد شرایط نقش دارندو شما باید اول به هدف و برنامه خود نگاه کنید و سپس شرایط را محیا کنید.

  زیرا هر راهی مدارک و شرایط خاص خودش را دارد. حتی بازه زمانی راه های اخذ اقامت با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به توضیح انواع اقامت در این کشور می پردازیم.

  انواع اقامت ترکیه (روش های اخذ اقامت ترکیه)

  نخست باید از خود بپرسید دقیقا برای چه هدفی می خواهید اقامت را دریافت کنید؟ برای تحصیل؟ کار یا استفاده از خدمات بانکی بدون محدودیت؟ شاید هم برای یک زندگی راحت به به ترکیه مهاجرت می کنید.

  در هر صورت، برای هر هدفی راهی متفاوت وجود دارد. اگر تخصصی ندارید، یاد بگیرید. سپس تحقیق کنید و ببینید کدام یک از روش های مهاجرت به ترکیه برای شما مناسب است.

  روش های اخذ اقامت ترکیه

  1- اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

  خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می باشد. شما با خرید ملک به هر مبلغی می توانید اقامت یک ساله ترکیه را بگیرید.

  چنانچه ملک مذکور بعد از یک سال همچنان به نام شما باشد می توانید مجدد اقامت خود را تمدید کنید و اگر این کار را تا 5 سال انجام دهید می توانید اقامت دائم ترکیه را بگیرید.

  اما تابعیت ترکیه با خرید ملک به این شکل است که شما با خرید ملکی به ارزش 400 هزار دلار آمریکا، می توانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کنید. البته نباید تا ۳ سال اقدام به فروش ملک بکنید.

  قوانین جدید برای خرید املاک و مستغلات تحت برنامه شهروندی ترکیه در سال 2024، سرمایه گذاران تنها در صورتی می توانند پاسپورت ترکیه را برای خرید  ملک دریافت کنند که فروش با یک قرارداد 400000 دلاری ثبت شده باشد.

   

  اقامت ترکیه با خرید ملک

   

  نکته مهم در خصوص قوانین جدید 2024

  طبق قانون جدید ترکیه برای ایرانیان در سال 2024، با خرید خانه در برخی از مناطق استانبول، اقامت ترکیه به افراد اعطا نمی‌شود.

  بنا بر این قانون جدید اقامت توریستی ترکیه، اعطای اقامت با خرید خانه در منطقه فاتح استانبول، ممنوع است و تنها دانشجویان  می‌توانند در این منطقه، درخواست اقامت بدهند.

  شرایط کلی اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

  • خرید ملک در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه (ملک شما نباید در اطراف زمین های نظامی یا نقاط استراتژیک باشد.)
  • واگذاری ملک به غیر به مدت ۳ سال پیاپی غیر مجاز است.
  • تکمیل و ارائه فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک
  • ارائه پاسپورت یا سندی که وضعیت تابعیت سرمایه گذار را معلوم کند .
  • ارائه شهود و گواهی که وضعیت مدنی متقاضی را معلوم کند.
  • ارائه رسید برای پرداخت کامل مالیات و دیگر هزینه های اضافی به وزارت دارایی کشور ترکیه

  آیا اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ارزان ممکن است؟

  خیلی از اوقات، مشاهده شده است که در تبلیغ‌های ماهواره‌ای یا اصلا در هر نوع تبلیغ دیگری، ادعا شده که خرید خانه در ترکیه، حتی 150.000 هزار لیر هم ممکن است.

  در این تبلیغات، گفته می‌شود که شما با 500 میلیون، 300 میلیون یا حتی اصلا با 100 میلیون هم می‌توانید در ترکیه صاحب خانه شوید! بدون شک افرادی که چنین ادعاهای بی‌اساسی را مطرح می‌کنند، سودجو و کلاهبردار بوده و تنها به فکر خالی کردن جیب شما هستند!

  برای اینکه بتوانید در ترکیه صاحب خانه‌ای آبرومند شوید و زندگی تازه‌ای را در این کشور آغاز کنید، شما به حداقل  1 میلیارد تومان نیاز دارید! خرید خانه ارزان در ترکیه، با مبالغی که ذکر شد، اصلا ممکن نیست.

  اگر هم ممکن باشد، در شان شخصیت و لیاقت خانواده ایرانی نخواهد بود. می‌پرسید چرا؟

  حتی اگر بتوان با 100 میلیون و 300 میلیون هم ترکیه خانه‌ای را خریداری کرد، این خانه بدون شک در مناطق دورافتاده و حاشیه‌نشین خواهد بود. در این مناطق نه خبری از امکانات رفاهی هست، نه خبری از امنیت.

  پس عملا به قول معروف، با خرید چنین خانه‌ای، پول خود را دور ریخته‌اید، زیرا امکان زندگی در چنین جایی برای ما ایرانی‌ها، به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. توصیه استانبول همراه آن است که این ادعاها برا مطلقا باور نکنید.

  2- اقامت توریستی ترکیه

  اقامت توریستی ترکیه در 2024، مثل همان قبلا است اما با اندکی تغییرات. ایرانیان برای سفر به کشور ترکیه تا سقف 90 روز نیاز نیاز به ویزا ندارند و تنها با داشتن پاسپورت در مرز ترکیه می توانند وارد ترکیه شوند. و در این مدت شامل اقامت توریستی می‌باشند. اقامت توریستی ترکیه بر دو نوع است:

  1. اول همان اقامت 90 روزه در ترکیه که شرحش گذشت.
  2. دوم، اقامت از طریق اجاره خانه است. با اجاره خانه، شما می‌توانید 1 سال اقامت توریستی دریافت کنید. این اقامت قابل تمدید نیست و اجازه کار و تحصیل ندارد.

  قانون جدید اقامت توریستی ترکیه

  مدت اقامت توریستی ترکیه از امسال یک سال خواهد بود. طبق بند هـ ماده 1 قانون 31/6458 در مورد اتباع بیگانه و حمایت بین المللی از اول ژانویه 2022 اتباع خارجی می توانند به مدت یک سال اقامت توریستی دریافت کنند.

  3- اقامت ترکیه از طریق  اجاره ملک در ترکیه

  اقامت ترکیه با اجاره خانه هم امکان پذیر است به این صورت که شما پس از اجاره ملک می توانید برای اخذ اقامت یک ساله اقدام کنید. اجاره نامه باید به صورت دقیق و قانونی انجام شده و در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد تا اداره امنیت ترکیه بتواند آن را استعلام کند. گفتنی است که مزایای اقامت یکساله ترکیه نیز بسیار است.

  توجه کنید که اقامت این کشور با اجاره خانه فقط یک سال است و قابل تمدید نمی باشد. مگر اینکه شما در این مدت ملکی خریداری کرده و یا کاری پیدا کرده باشید و یا روش های دیگر اقامت که در همین مقاله به طور کامل به آن پرداخته شده است.

   

  اقامت ترکیه با اجاره خانه

   

  نکته : هیچ محدودیتی برای میزان اجاره خانه شما وجود ندارد؛ تنها موردی که وجود دارد این است که در ترکیه معمولا به خارجی ها (به همه خارجی ها نه فقط ایرانی ها) به سختی خانه اجاره می دهند.

  مگر اینکه شما ضامن یا معرف داشته باشید و یا اینکه اجاره خانه را از شش ماه یا یک سال قبل یکجا پرداخت کنید تا به شما خانه اجاره دهند.

  تماشای این ویدئو در مورد اقامت از طریق اجاره ملک برای شما کمک کننده هست.

  نکته مهم اقامت  از طریق  اجاره ohki در ترکیه

  با قانون جدید 2024، اقامت ترکیه با اجاره خانه در برخی از مناطق به افراد اعطا  نمی‌شود؛

  طبق این قانون، افراد نمی‌توانند در منطقه قاتح استانبول و محله اسن یورت، با اجاره خانه درخواست اقامت بدهند. این کار تنها برای دانشجویان ممکن است و در اسن یورت نیز تنها با خرید خانه، اقامت اعطا می‌شود.

  3- اقامت ترکیه از طریق کار

  یکی از روش های گرفتن اقامت ترکیه از طریق کار می باشد. به منظور مهاجرت کاری ترکیه و اقامت از طریق کار  در این کشور شما باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید.

  1. باید از یک کارفرمای ترک پیشنهاد کار داشته باشید.

  شهروندان خارجی که کارت اقامت دارند می توانند در ترکیه کار مورد نظر خود با توجه به تخصصشان را جست و جو کنند.

  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه 2024

  از آنجا که شهروندان ایرانی می توانند بدون ویزا به ترکیه سفر کنند و شهروندان ایرانی به دلیل امکان سفر بدون‌ ویزا به ترکیه تا ۹۰ روز می توانند در اداره های کاریابی ترکیه به صورت حضوری مراجعه کنند و با توجه به تخصص خود به دنبال کار بگردند.

  یا از داخل ایران با بررسی سایت های کاریابی ترکیه اقدام به جست و جوی کار مورد نظر خود کنند و بعد از پیدا کردن و هماهنگی با کارفرما به ترکیه سفر کنند و مراحل قانونی آن را طی کنند.

  بعد از اینکه شما کار خود را پیدا کردید و با کارفرما به توافق زسیدید، کارفرما باید جذب نیروی خارجی را در سایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ثبت کند. سپس شخص جویای کار تا 90 روز وقت دادر درخواست خود را به همراه مدارکش به سفارت یا سرکنسولگری ترکیه تحویل بدهد تا ویزای کاری ترکیه را بتواند دریافت کند.

  نکته مهم در مورد اخذ اقامت از طریق کار

  • یکی از مهم ترین نکاتی که شما اگر از این طریق کار قصد اقامت این کشور را دارید این است که داشتن تخصصی مهم ترین نکته است. و اگر تخصصی ندارید این روش برای شما مناسب نیست. و باید به دنبال یادگیری تخصص هایی باشید که در کشور ترکیه مورد نیاز است.
  • همچنین دانستن زبان انگلیسی و زبان ترکی یک امتیاز بسیار مهم برای شما محسوب می شود.
  • میانگین حقوق در کشور ترکیه برای کارگران بین المللی معمولاً از ۳۵،۰۰۰ تا ۱۰۵،۰۰۰ دلار متغیر است.

  این جدول، لیست مشاغل مورد نیاز در ترکیه را به شما نشان می‌دهد:

  کارهای مرتبط با ساخت و ساز فناوری اطلاعات خودرو سازی
  فست فودها و غذاهای بسته بندی شده نساجی محیط زیست
  مواد شیمیایی گردشگری کشاورزی و صادرات فندق
  فروشگاه‌های الکترونیک و لوازم خانگی شرکت تولید پتروشیمی خدمات مشاوره مالی
  دفتر مشاوره تغییر کسب و کار خدمات پذیرایی تخصصی برای صنعت حمل و نقل هوایی شرکت خدمات نظافتی

   

  4- اقامت ترکیه از طرق تحصیل

  اقامت از طرق تحصیل، یکی از کم‌خرج‌ترین و آسان‌ترین راه‌های اقامت در این کشور به حساب می‌آید. وقتی اقامت تحصیلی ترکیه مطرح می‌شود، منظور همان مهاجرت تحصیلی است و خب معمولا مقطع دانشگاه مورد نظر افراد است.

  خیلی از افراد، با اخذ اقامت تحصیلی ترکیه، به این کشور سفر می‌کنند و مقاطع لیسانس، ارشد و یا دکتری را در دانشگاه های ترکیه، می‌گذراند.

  اقامت تحصیلی ترکیه

  نکته در خصوص اقامت تحصیلی ترکیه:

  توجه داشته باشید که اقامت تحصیلی ترکیه، تنها در هنگام دوران تحصیل برای شما ممکن است. اقامت تحصیلی ترکیه، دائمی نیست و بعد از اتمام دوره تحصیل می‌بایست به کشور خود بازگردید. مگر اینکه از سایر روش‌های مذکور در این مقاله، برای تمدید اقامت خود استفاده نمایید.

  نظام آموزشی ترکیه بر اساس روش فرآیند بولونیا است. تحصیل در این کشور زیر نظارت وزارت آموزش و پرورش ملی است و بیشتر دولتی می باشد. مقاطع تکمیلی نیز زیر نظر سازمان آموزش عالی است. (YOK) در جدول زیر، می‌توان نظام آموزشی این کشور را مشاهده فرمایید:

   

  پیش‌دبستانی تا 6 سالگی
  دبستان از 6 تا 14 سالگی
  دبیرستان و هنرستان از 14 تا 18 سالگی
  فوق دیپلم از 18 تا 20 سالگی (به مدت 2 سال)
  دانشگاه و کالج از 18 سالگی به بعد

  + 4 سال لیسانس

  + 2 سال ارشد

  + 3 تا 5 سال دکتری

  در ترکیه، دبیرستان‌ها به 6 گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. عمومی (Duz Liseleri)
  2. هنرستان (Meslek Lisereli)
  3. آناتولی (Anadolu Lisereli )
  4. یژه (Super Lisereli)
  5. علوم و فنون (Fen Lisereli)
  6. مدارس خصوصی (Ozel Lisereli)

   پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی در ترکیه نیز داشته باشید:

  • مهندسی صنعتی
  • روابط بین الملل
  • طراحی گرافیک
  • زبان و ادبیات ترکی
  • طراحی صنعتی
  • عمران
  • ریاضیات
  • مدیریت بازرگانی
  • بیوتکنولوژی
  • انرژی اتمی
  • مهندسی IT
  • کشاورزی و جنگلداری
  • پزشکی
  • زمین شناسی

  هزینه اقامت ترکیه از طریق تحصیل

  همانطور که گفتیم، هزینه اقامت تحصیلی ترکیه، به نسبت باقی روش‌ها، بسیار کمتر است. این روش را شاید بتوان ارزان ترین راه مهاجرت به ترکیه دانست.

  اقامت تحصیلی، ارزان ترین راه مهاجرت به ترکیه

  تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، کیفیتی برابر با اروپا دارد، اما در عوض هزینه‌های آن بسیار اقتصادی است. شما حتی می‌توانید با اخذ بورسیه و فاند، این هزینه را کاهش هم بدهید.

  برای دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل، باید هم هزینه دانشگاه را در نظر داشته باشید، هم هزینه‌های جانبی زندگی را. مورد اول شاید چندان به دست خودتان نباشد، اما درباره مورد دوم، به راحتی می‌توانید آن را با صرفه‌جویی، کاهش دهید.

  هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه، در جدول زیر قابل مشاهده است:

  دانشگاه دولتی از 500 تا 220 دلار
  دانشگاه خصوصی از 4000 تا 22.000 دلار
  دانشگاه‌های علوم پزشکی از 15.000 تا 25.000 دلار

   

  خیلی از دانشگاه‌های ترکیه، حتی بدون آزمون هم دانشجو می‌پذیرند. اما خب برخی آزمون ورودی دارند. آزمون ورودی دانشگاه های بین المللی، شامل زبان انگلیسی، امتحان ریاضی، مهارت های حل مسئله و تفکر تحلیلی است. پس باید خودتان را در این رشته ها تقویت کنید.

  در مقاله دانشگاه های ترکیه می توانید با تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه آشنا شوید.

  5- اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

  مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در 2024،  یکی از بهترین روش های گرفتن اقامت این کشور است. شرایط سرمایه گذاری در ترکیه برای خارجی ها مهیا است. بر اساس قوانین ترکیه می تواند منجر به شهروندی و تابعیت ترکیه شود.

  در این روش شما از طریق با سرمایه گذاری در ابن کشور می توانید برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را بگیرید. منظور از خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ است.

  در رابطه با اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، باید نکات مهمی را به یاد داشته باشید:

  • این روش به نسبت سایر روش‌ها کسب اقامت، اندکی پر هزینه است.
  • در این روش، باید به دولت ترکیه، طرح توجیه اقتصادی ارائه دهید.
  • در این روش حداقل باید 18 سال سن داشته باشید.

  زمینه های سرمایه گذاری در ترکیه

  سرمایه‌گذاری در ترکیه را می‌توان از طرق بسیاری انجام داد:

  • خرید ملک،
  • ثبت شرکت،
  • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی،
  • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام،
  • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولت،
  • سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه‌گذار در املاک و…

  همه و همه از جمله راه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه به حساب می‌آیند. برای ما ایرانی‌ها، شاید  خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاری در این کشور باشد. این روش هم اقامت ترکیه را به همراه دارد و هم در صورت بالا بودن بودجه، می‌تواند پاسپورت ترکیه را نیز برایمان به ارمغان بیاورد.

  6- اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

  اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت نیز از دیگر روش‌های مهاجرتی به ترکیه، حساب می‌شود. این روش هرچند که چندان متداول نیست، اما خب آگاهی از آن، خالی از لطف نخواهد بود.

  همین ابتدا باید بدانید که اخذ اقامت ترکیه از ثبت شرکت، برای هر کسی مناسب نیست و شرایط خاص خودش را دارد.

  شما با ثبت شرکت در ترکیه، اقامت یک سال این کشور را اخذ می‌کنید. اما در صورتی که فعالیتی نداشته باشید و شرکت صرفا روی کاغذ باشد، در پایان سال شرکت شما منحل و اقامت شما لغو می‌شود.

  اما اگر شرکت شما فعال باشد و مالیات خود را به صورت مرتب پرداخت نمایید، در پایان سال اول می‌توانید اقامت خود را برای دو سال دیگر تمدید کند. به همین منوال، بعد از پنج سال، می‌توانید برای اقامت دائمی ترکیه، درخواست دهید.

  این روش نیاز به سرمایه و دانش و حقوقی و اقتصادی دارد. به علاوه هزینه آن نیز بسیار زیاد است. روند انجام آن نیز دارای پیچیدگی‌های خاص خودش است. هرچند که از روش‌های مطمئن برای مهاجرت به ترکیه است، اما باید معایب مذکور را نیز در نظر داشته باشید.

  همچنین می توانید فایل صوتی ویدئوی بالا را در ادامه گوش دهید و یا دانلود کنید.

  7- اقامت ترکیه از طریق ازدواج

  اقامت در ترکیه از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه یکی از راه های مهاجرت به ترکیه است. متقضاییان باید بالای 18 سال سن داشته باشند. در این روش زوجین باید 3 سال از زندگی مشترکشان بگذرد تا بتوانند برای اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج  درخواست کنند.

  شرایط اقامت ترکیه از طریق ازدواج

  البته این اقامت، شروطی هم دارد که به شرح زیر هستند:

  • باید اثبات کنند که در این مدت با هم زندگی کرده اند،
  • باید اثبات کنند که تمکن مالی برای اداره زندگی مشترکشان را دارند.
  • همچنین باید ثابت کنند که حداقل مسکن مورد نیاز برای زندگی را دارند.
  • به علاوه، زوجین نباید مسئله امنیتی داشته باشند.

  با رعایت تمام این شرایط، زوجین، بعد از گذشت 5 سال مداوم زندگی مشترک، می‌توانند درخواست تابعیت یا همان شهروندی ترکیه را به اداره مهاجرت این کشور، ارائه دهند و به دنبالش، پاسپورت ترکیه را دریافت نمایند.

  8- اقامت از طریق تولد فرزند در ترکیه

  اقامت ترکیه از طریق تولد شرایط خاصی دارد. ترکیه جزء کشورهایی است که در آن قانون  حق خاک وجود ندارد و این کشور، جزء کشورهای تابع اصل خون محسوب می شود.

  اقامت ترکیه از طریق تولد

  به این معنی که تولد فرزندان شهروندان غیر ترکیه ای منجر به اقامت و یا اخذ تابعیت ترکیه نمی‌شود؛ مگر اینکه حداقل یکی از والدین ترک تبار باشد، که بتواند برای فرزند خود تقاضای اقامت و شهروندی ترکیه را بکند. اخذ اقامت برای فرزند به معنی اخذ اقامت والدین نیست و حقی بری والدین به وجود نمی آورد.

  باید درباره شرایط زایمان در کشور ترکیه نیز بدانید. اگر کودکی از والدین غیر ترک در ترکیه به دنیا بیاید به طور قانونی 6 ماه اقامت ترکیه شامل فرزند و والدین می شود و در این مدت  والدین می توانند برای روش های دیگر اقامت اقدام کنند. همچنین فرزند تا 18 سالگی نمی تواند تقاضای تابعیت و شهروندی ترکیه را بکند.

  همچنین شهروندان ترکیه ای در صورت قبولی فرزند خواندگی یک غیر ترکیه ای زیر ۱۸ سال می توانند برای آن کودک درخواست اقامت و تابعیت ترکیه نمایند. به شرط اینکه یک سری شرایط مثل تمکن مالی و … را داشته باشد.

  اقمت اگر اگر کودکی از والدین غیر ترک در ترکیه به دنیا بیاید

  9- اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

  این روش به هیچ وجه توسط استانبول همراه پیشنهاد نمی‌شود و تنها برای افزایش اطلاعات شما مطرح شده است.

  به چه کسی پناهنده می گویند؟

  پناهنده به کسی می گویند که به دلایل عقیدتی، سیاسی، دیدگاه و طرز فکر، نژادی نمی تواند در کشور خود زندگی کند و شرایط زندگی برای او دشوار می شود و در خطر آزار اذیت، شکنجه و حتی مرگ قرار دارد و به همین دلایل اقدام به خروج از کشور خود را می کند.

  بر اساس مفاد کنوانسیون ژنو کشوری که پناهجو به آن پنا می برد باید حدااقل امکانات مورد نیاز برای زندگی را برای او فراهم کند.

  اقامت از طریق پناهندگی در کشور ترکیه

  مشکلات پناهندگی

  فرآیند پذیرش پناهنده برای کشورهای مختلف بار هزینه ای برای دولت دارد به همین دلیل بسیاری از کشورها با سخت کردن شرایط پذیرش پناهنده سعی می کنند تا جای ممکن از پذیرش پناهنده جلوگیری کنند. به علاوه، تبدیل پناهندگی به اقامت ترکیه نیز معمولا بسیار سخت است.

  در روش مهاجرت از طریق پناهندگی مشکلاتی وجود دارد از جمله اینکه فرد پناهنده دیگر نمی تواند به کشور مبدا برگردد و مدت طولانی باید در شرایط دشوار در کمپ های پناهندگی زندگی کند. همچنین فرآیند پیگیری پرونده بسیار طولانی دارد.

  هزینه پناهندگی در ترکیه

  ببینید، هزینه پناهندگی در ترکیه به عوامل بسیاری بستگی دارد. باید بدانید که کشور ترکیه تنها پناهندگانی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستند را می پذیرد.

  این کشور سابقه چندان خوبی در استقبال از پناهندگان سایر کشور ها اللخصوص خاورمیانه ندارد. این هزینه ها نسبت به قاچاق بر، کمپ شما و … متفاوت است.

  شرکت استانبول همراه، به هیچ عنوان این روش را پیشنهاد نمی کند و توصیه ما این است از روش های مطمئن تری مانند خرید ملک، تحصیل، کار و ازدواج اقدام به مهاجرت کنید.

  هزینه اخذ اقامت  ترکیه

  اولین سوالی که همه می‌پرسند، این است که برای مهاجرت به ترکیه چقدر پول لازم است؟ باید گفت که در هر روش، هزینه اقامت ترکیه با روش‌های دیگر متفاوت است.

  هزینه اقامت دائم در ترکیه بستگی به هدفی دارد که شما از مهاجرت به ترکیه دارید. باید روشی متفاوت از دیگری برای خود انتخاب کنید و بعد از آن، هزینه‌های احتمالی را برآورد کنید و حداقل سرمایه برای اقامت ترکیه را به آن اختصاص دهید.

  این را هم به یاد داشته باشید که هزینه اقامت ترکیه سال به سال بیشتر می‌شود و سال دیگر، همه هزینه‌ها، از هزینه مهاجرت به ترکیه در سال 1401، بیشتر خواهد بود.

  به طور کلی، هزینه اخذ اقامت ترکیه 2024 از هر روش را به اختصار، می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

  اقامت توریستی بدون هزینه

  تنها هزینه رفت و آمد و هتل و…

  اقامت از طریق اجاره خانه میانگین 4200 لیر در ماه

  + هزینه‌های اداری و …

  اقامت از طریق خرید خانه میانگین 950 هزار لیر

  برای شهروندی، 400 هزار دلار

  اقامت از طریق تحصیل از 500 تا 25 هزار لیر بسته به نوع دانشگاه

  + هزینه اجاره خانه یا خوابگاه

  + هزینه جاری زندگی

  اقامت از طریق کار در ترکیه بدون هزینه

  تنها هزینه رفت و آمد و هتل و…

  اقامت از طریق سرمایه‌گذاری شروع از 500 هزار دلار
  اقامت از طریق ثبت شرکت شروع از 10 هزار لیر ترکیه

  + هزینه‌های ثبت اداری

  + هزینه اجاره دفتر

  + مالیات و حقوق کارمند و…

  اقامت از طریق ازدواج هزینه ثبت ازداوج در دفاتر رسمی

  + هزینه اجاره یا خرید خانه

  + تمکن برای زندگی روزمره

  اقامت از طریق تولد هزینه رفت و آمد به ترکیه

  هزینه بیمارستان و…

  پناهندگی نامشخص

  کم هزینه ترین روش برای اخذ اقامت ترکیه

  کم هزینه ترین روش برای اخذ اقامت ترکیه، داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترک است. دومین روش تحصیل در ترکیه و سومین روش ازدواج است.
  کم هزینه ترین روش اخذ اقامت ترکیه
  شما می توانید با دریافت یک پیشنهاد کاری مناسب، ویزای کاری و اقامت ترکیه را دریافت کنید. این اقامت بسته به قرار داد شما می تواند تمدید شود. چنانچه 6 سال پیاپی نسبت به تمدید آن اقدام کنید، می توانید درخواست اقامت دائم ترکیه را داشته باشید.

  مدارک و مراحل اخذ اقامت ترکیه برای بار اول

  اگر قصد دارید برای اولین بار اقامت ترکیه را اخذ نمایید، باید نکات مهمی را به خاطر بسپارید.

  این نکات، به شرح زیر هستند:

  • حداقل اعتبار پاسپورت شما، باید یک سال باشد.
  • اگر اعتبار کمتر از یک سال باشد، به همان اندازه برای شما اجازه اقامت صادر خواهد شد.

  به علاوه، برای بار اول، لازم است که مدارک ذیل را نیز حتما به همراه داشته باشید:

  • شناسنامه (اصل و ترجمه)
  • سند ازدواج (اگر متاهل هستید) (اصل و ترجمه)
  • شماره مالیاتی ترکیه
  • راندوو

  نکته‌ی مهم دیگر آنکه، قبل از گرفتن راندوو، لازم است که «آدرس ثبتی» نیز داشته باشید. حال چه ملکی بخرید، اجاره کنید، یا در خانه اقوام سکونت داشته باشید، فرقی ندارد.
  مهم‌تر از مورد قبلی، توجه کنید که از زمان راندوو، تا زمان گرفتن کارت اقامت، به هیچ وجه نباید از کشور ترکیه خارج شوید، در این صورت اقامتی برایتان صادر نمی‌شود.

  درخواست اقامت دائم ترکیه

  برای اینکه بتوانید اقامت دائم ترکیه را اخذ نمایید، باید شرایط خاصی داشته باشید. (توجه داشته باشید که اقامت دائم با شهروندی متفاوت است.) مهم‌ترین شرط لازم برای اخذ اقامت دائم ترکیه، این است که 5 سال در ترکیه، حضور مداوم داشته باشید.

  حال این پنج سال، می‌تواند از یکی از روش‌های مذکور، میسر باشد که مهم‌ترینش، اقامت 5 ساله از طریق کار است. بعد از این گذشت این مدت، شما می‌توانید درخواست خود را مبنی بر تغییر اقامت موقت به اقامت دائم، به دولت ترکیه ارائه کنید.

  از جمله مدارکی که باید در هنگام درخواست اقامت دائم ترکیه ارائه دهید، به شرح زیر است:

  1. مدارک هویتی
  2. حداقل ۵ سال زندگی در ترکیه با شرط حضور حداقل ۶ ماه در سال
  3. دانستن زبان ترکی در سطح پایه
  4. اثبات ادغام در فرهنگ و جامعه ترکیه
  5. گواهی سلامت جسمی و روانی
  6. اثبات درآمد کافی
  7. داشتن محل اسکان در ترکیه

  اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

  شرایط گرفتن پاسپورت ترکیه برای افراد بالای 18 سال با افراد زیر 18 سال فرق دارد. افراد زیر 18 سال درترکیه کودک محسوب می شوند و برای اقامتشان مهم است که پدر ومادر چه کسی هستند و رضایت پدر ومادر الزامی می باشد.

  اگر پدر ومادر هر دو بخواهند اقامت بگیرند فقط برگه ولادت یعنی ترجمه شناسنامه فرزند ضروری است وکفایت میکند و اگر یکی از اولیا فقط قصد اقامت داشته باشد.

  در این حالت رضایت طرفی که قصد اقامت در ترکیه رو ندارد باید بصورت رسمی رضایتنامه ترجمه بشود و مهر برجسته سفارت رو داشته باشد و رضایت خود را مبنی بر زندگی فرزند در خارج ازکشور در رضایتنامه قید کند.

  اگر پدر ومادر طلاق گرفته باشند، طرفی که در ترکیه اقامت خواهد داشت باید مدرک مستند ترجمه شده رسمی از دادگاه ایران ممهور به مهر برجسته سفارت دال بر حضانت فرزند رو داشته باشد.

  اما اگر یکی از والدین فوت کرده باشد باید مدرک مستند رسمی و ترجمه شده مبنی بر فوت طرف دیگر را بهمراه داشته باشید.

  اگر فرد زیر 18 سال قصد داشته باشد که به تنهایی در ترکیه اقامت داشته باشد باید رضایت ترجمه شده پدر ومادر مبنی بر اقامت فرزندشان در ترکیه ارائه بشود وضمنا فرد دیگری درترکیه نیز کفالت فرد متقاضی رو بپذیرد.

   

   

  در صورت تمایل می توانید وویس مربوط به ویدئوی اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال را گوش کنید.

   

   

  اقامت والدین یا فرزندان فردی که شهروندی گرفته

  بسیاری از افرادی که شهروندی ترکیه را به دست آورده‌اند، ترجیح می‌دهند که اعضای خانواده‌ی خود را نیز با خود همراه کرده و همگی همراه با یکدیگر در این کشور زندگی کنند.

  به طور مثال، از مواردی که بسیار پیش می‌آید، این است که آیا یک فرد می‌تواند با داشتن شهروندی، برای والدین و یا فرزندان خود نیز اقامت ترکیه را اخذ کند یا نه؟ در جواب این سوال باید گفت که:

  • برای والدین افرادی که شهروندی این کشور را دارند، اقامت دائم ترکیه صادر نمی‌شود.( این اقامت تنها یک سال اعتبار دارد، اما می‌توان آن را تمدید کرد.)
  •  داشتن شهروندی ترکیه، اقامت این کشور برای فرزندان بالای 18 سال را به ارمغان نمی‌آورد.
  • اگر والدین شهروندی ترکیه را داشته باشند، روند اخذ اقامت برای فرزند بسیار آسان‌تر خواهد بود. به خصوص اگر فرزندی در حال تحصیل در ترکیه باشد، بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند به راحتی اقامت ترکیه (کاری، توریستی و…) را اخذ کند.

   

  تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟

  اقامت و شهروندی ترکیه دو موضوعی است که خیلی ها تفاوتش را نمی دانند. حتی برخی ممکن است ویزای ترکیه را نیز با اقامت آن اشتباه بگیرند. به همین دلیل، ما هم بهتر دیدیم قبل از ادامه مقاله ابتدا تفاوت اقامت و شهروندی و ویزا را برای شما توضیح دهیم.

  اقامت به چه معناست؟

  اقامت به معنی ماندن در جایی است. اگر شما قرار است مدت زیادی در ترکیه بمانید، باید اقامت ترکیه را دریافت کنید. اقامت ترکیه باید تمدید شود.

  با دریافت ویزای تحصیلی، خرید ملک، اجاره ملک، ثبت شرکت، سرمایه گذاری و پیشنهاد کاری، می توانید اقامت موقت ترکیه را دریافت کنید. که در ادامه مقاله به تمامی این موارد پرداخت می شود.

  اقامت موقت ترکیه یک ساله است و باید هر سال تمدید شود و بعد از 5 سال می توانید اقامت دائم ترکیه را بگیرید. (البته این کار شرایط خاص خودش را دارد)

   تابعیت یا شهروندی در ترکیه به چه معناست؟

  در مسئله تابعیت، شما رسما یک شهروند ترکیه به حساب می آیید و از مزایای شهروندی بهره مند می شوید. و مزایا و البته مشکلاتی دارد از جمله اینکه :

  • حق رای خواهید داشت.
  •  برای کار به دریافت مجوز احتیاجی ندارید.
  • حقوق و مزایای بازنشستگی شامل  حالتان خواهد شد.
  • برای شما، شناسنامه، پاسپورت و کارت ملی صادر می شود.
  • می توانید سیم کارت دائمی به اسم خودتان تهیه کنید و از مزایای بانک زیادی بهره ببرید.
  •  اگر قرار است به عنوان شهروند ترکیه حساب شوید باید به زبان ترکی صحبت کنید.
  •  همچنین مردان در بازه سنی 21 الی 38 سال، چنانچه در کشور خود دوره خدمت سربازی را نگذرانده باشند، باید خدمت سربازی را در ترکیه بگذرانند.

   ویزای ترکیه به چه معناست؟

  برای سفر به هر کشوری، شما نیاز دارید که ویزای آن کشور را دریافت کنید. ویزا، نوعی اجازه ورود به آن کشور است. ویزای برخی از کشورها را باید قبل از سفر به آن کشور و از طریق سفارت یا کنسولگری دریافت کنید. برخی کشورها را نیز در بدو ورود. اما برای سفر به ترکیه، شما نیازی به دریافت ویزا ندارید.

  به علاوه، اگر می‌خواهید بدانید که هزینه ویزای ترکیه چقدر است، باید بگوییم مجانی! چون عملا ویزایی وجود ندارد.

  طبق پیمان مودت بین ایران و ترکیه، شهروندان ایرانی برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند و تا 90 روز، می‌توانند بدون ویزا در این کشور اقامت داشته باشند.

  بعد از این بازه زمانی، باید نسبت به دریافت اقامت ترکیه از روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره کردیم، مجوز حضور در این کشور را اخذ کنند. در صورت ماندن بدون اقامت بیشتر از این بازه، مشمول جریمه بیشتر ماندن در ترکیه خواهید شد.

  مزایای اقامت ترکیه

  خیلی‌ها می‌پرسند که آیا ترکیه برای اقامت مناسب است؟ ترکیه هر چند که یک کشور اروپایی به حساب نمی‌آید و هنوز هم بعد از سال‌ها، درخواست عضویتش در اتحادیه اروپا مورد قبول واقع نشده؛ اما با این حال، وضع زندگی در کلان‌شهرهای آن، تفاوتی با اروپا ندارد.

  مزایای زندگی در ترکیه، بسیار فراوان است و هر کس بسته به اهدافی که از اخذ اقامت ترکیه دارد، می‌تواند به نوعی از این کشور سود ببرد. این کشور، کشوری است تاریخی و با تمدنی چندین هزار ساله، اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری دارد و به خصوص استانبول، از محبوب‌ترین مقاصد توریستی در سرتاسر دنیاست.

  به علاوه، آب و هوای مدیترانه‌ای ترکیه نیز هر کسی را به خود جذب می‌کند. آزادی‌های اجتماعی و امنیت این کشور هم که اصلا نیازی به تعریف ندارند.

  از دیگر مزایای اقامت این کشور ، باید به این موارد هم اشاره نماییم:

  • نزدیکی فرهنگ ایران و ترکیه
  • قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی
  • نزدیکی به ایران از لحاظ مسافت
  • ایرانیان برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارند.
  • قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی
  • آب و هوای بسیار خوب
  • هزینه های زندگی کمی از ایران پایین تر است.
  • امکان دریافت اجازه کار در ترکیه (در برخی از روش‌های اقامت که در ادامه می‌گوییم)
  • عدم اجبار برای یادگیری زبان ترکی
  • عدم اجبار برای گذراندن دوره سربازی در ترکیه (برخلاف شهروندی ترکیه)
   و ….

  کشور ترکیه

   

  توجه کنید که ترکیه علی رغم اروپایی بودن هنوز عضو رسمی و پذیرفته شده اتحادیه اروپا محسوب نمی شود.

  پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر در خصوص مزایای اقامت ترکیه ویدئو زیر را ببینید.

   

  در صورت تمایل می توانید فایل صوتی مربوط به ویدئوی مزایای اقامت ترکیه را گوش دهید و یا دانلود کنید.

  معایب اقامت ترکیه

  • در اقامت دانشجویی و توریستی اجازه کار را نخواهید داشت.
  • عدم تعلق حقوق و مزایای بازنشستگی از معایب اقامت ترکیه است.

  قانون جدید اقامت ترکیه در 2024

  اداره مهاجرت استانبول در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرده است که دیگر مجوز اقامت برای بعضی مناطق در استانبول صادر نمیشود، حالا چه با خرید خانه و چه با اجاره خانه از جمله،

  1. در منطقه فاتیح، حتی با خرید خانه هم به شخص اقامت داده نمیشود. اجاره خانه هم در این منطقه ممنوع شده و فقط دانشجویان می توانند در این منطقه درخواست اقامت داشته باشند.
  2. در منطقه اسنیورت نیز که منطقه نوسازی در استانبول هست  که در قانون جدید اقامت ۲۰۲۱ ، اجازه اقامت در این منطقه فقط با خرید خانه صادر می شود و اقامت هایی که از طریق اجاره خانه درخواست شده اند مورد قبول نیستند، البته این قانون فقط برای کسانی که برای اولین بار درخواست اقامت توریستی میدهند از تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ به بعد اجرایی شده است .

  استانبول همراه به ایرانیان عزیز توصیه میکند که قبل از خرید و اجاره ملک بررسی ها لازم رو به دقت انجام بدهید و بعد اقدام به خرید یا اجاره کنید .

   

  اخذ اقامت ترکیه و  عدم حضور در این کشور

  یکی از دغدغه‌های مهمی که در این اواخر، به دنبال پاندمی کرونا، ذهن افراد بسیاری را درگیر خود کرده است موضوع اقامت ترکیه و عدم حضور در این کشور، به دلیل بسته بودن مرزها است.

  حال سوالی که مطرح شده این است که آیا با داشتن اقامت کشور ترکیه، اگر در این کشور حضور نداشته باشیم، اقامت ما باطل می‌شود؟ آیا در صورت عدم استفاده از حق اقامت، اقامت ترکیه باطل می‌شود یا خیر؟

  در جواب این سوال باید گفت:

  • کسب اقامت ترکیه و عدم حضور در این کشور، هیچ مانعی ندارد.
  • عدم حضور در ترکیه در صورت داشتن اقامت، حق سالانه اقامت را باطل نخواهد کرد.
  • البته باید این نکته را ذکر کرد که چیزی به اسم حق سالانه اقامت وجود ندارد.
  • در صورت داشتن اقامت ترکیه، شما آزاد هستید در خاک ترکیه بمانید، یا به کشور خود بازگردید.

  اقامت دائم ترکیه

  برای درخواست اقامت دائم در ترکیه باید حداقل ۵ سال در ترکیه زندگی کرده باشید. مدارک لازم جهت اخذ تابعیت ترکیه عبارتند از:

  1. مدارک هویتی
  2. حداقل ۵ سال زندگی در ترکیه با شرط حضور حداقل ۶ ماه در سال
  3. دانستن زبان ترکی در سطح پایه
  4. اثبات ادغام در فرهنگ و جامعه ترکیه
  5. گواهی سلامت جسمی و روانی
  6. اثبات درآمد کافی
  7. داشتن محل اسکان در ترکیه

  سوالات متداول

  روش های اخذ اقامت ترکیه چیست؟
  • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
  • اقامت ترکیه از طریق کار
  • اقامت ترکیه از طریق تحصیل
  • اقامت ترکیه از طریق ازدواج
  • اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
  • اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
  • اقامت از طریق تولد فرزند در ترکیه
  • اقامت ترکیه از طریق پناهندگی
  • اقامت توریستی ترکیه
  بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه چیست؟

  خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت و شهروندی ترکیه می باشد.

  کم هزینه ترین روش برای اخذ اقامت ترکیه چیست؟

  کم هزینه ترین روش برای اخذ اقامت ترکیه، داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترک است. دومین روش تحصیل در ترکیه و سومین روش ازدواج است.

  هزینه اخذ اقامت در ترکیه چقدر است؟

  هزینه اقاکت ترکیه در هر روش متفاوت است. گرانترین رش اخذ اقامت ترکیه، خرید ملک، ثبت شرکت و سرمایه گذاری است. بعد از آن به ترتیب اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق کار و اقامت از طریق ازدواج از روش های کم هزینه برای اقامت در ترکیه هستند.

  سخن پایانی

  سایت استانبول همراه، به عنوان یک سایت خرید ملک در ترکیه  در زمینه خرید ملک و تمام مراحل اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه در کنار شماست. همچنین در بخش قیمت آپارتمان در استانبول می توانید قیمت املاک استانبول در 2024 را مشاهده کنید.

  4.3/5 - (36 امتیاز)

  Recent search terms:

  • https://istanbulhamrah com/اقامت-ترکیه/

  ‫63 نظر ارسال شده در “اقامت ترکیه 2024 (روش ها + راهنمای کامل)

  1. مهرسانا :

   اقامت توریستی ترکیه همون اقامت با اجاره خانه میشه دیگه درسته؟
   من اگر خونه اجاره کنم چه مدت بهم اقامت میدن؟

  2. سردار رضایی :

   سلام
   من مبلغ خرید ملک رو دارم ولی پایان خدمت ندارم. و یه همین دلیل نمی تونم پاسپورت بگیرم. با چنین شرایطی می تونم با خرید ملک اقامت بگیرم؟

  3. میلاد حاتمی :

   سلام، من با همسر و ۳ فرزند زیر ۱۸ سالم قصد مهاجرت داریم. می خواستیم ببینیم شرایط اقامت ترکیه به چه صورت هست؟

  4. علی اکبر رضایی :

   به نظرم اقامت ترکیه مزایای زیادی نداره که این همه دنبالش هستن آخه ترکیه چی داره که ایران نداره. من شنیدم هزینه های زندگی هم خیلی توش بالاس. نرخ بیکاریشم زیاده

  5. مهرسانا :

   حداقل هزینه اقامت دائم در ترکیه چقدره؟ چقدر باید هزینه کنیم تا بتونیم اقامت دائم بگیریم؟ بهترین روش مهاجرت به ترکیه چیه ؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود بر شما دوست عزیز
    ترکیه از کشورهایی است که تابع اصل خون می باشد.به این معنی که تولد فرزندان شهروندان غیر ترکیه ای منجر به اقامت و تابعیت آنها نمی شود مگر اینکه حداقل یکی از والدین ترکیه ای باشد، که بتواند برای فرزند خود تقاضای اقامت و شهروندی ترکیه را بکند. اخذ اقامت برای فرزند به معنی اخذ اقامت والدین نیست و حقی بری والدین به وجود نمی آورد.

  6. شهرام رهبری :

   به نظر من ترکیه یکی از بهترین کشورهای برای مهاجرت ما ایرانی ها هست چون به شدت فرهنگ های شبیه به هم داریم و خیلی زود می تونیم اونجا خودمون رو وفق بدیم.

  7. مرتضی زنجانی :

   من اقامت دائم نمیخوام . اقامت یک ساله می خوام . برای اقامت یک ساله باید چطوری باید اقدام کنم؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    آقای زنجانی عزیز
    از طریق خرید ملک در ترکیه یا اجاره ملک در ترکیه می توانید اقامت یک ساله را دریافت کنید. همچنین با دریافت جاب آفر و بستن قرارداد کاری یک ساله نیز این امر امکانپذیر است. یعنی می توانید را کسب کنید.

  8. اقای جمالی :

   سلام. میشه لطفا به این سوال ها جواب بدید
   اقامت توریستی چند ماهه است و برای گرفتن چطور باید اقدام کرد چه مدارکی می خواد؟

  9. پوریا :

   در زمان تحصیل و داشتن اقامت دانشجویی می تونم برای کم کردن هزینه های تحصیلم مشغول به کار شم و کاری توی ترکیه پیدا کنم؟

  10. نجوا :

   یکی از دوستان ما با مبلغ ۱۰۰ هزار دلار ملک خریدن و به ما هم توصیه میکنن همین کار رو انجام بدیم. ایا با خرید ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار هم میشود اقامت ترکیه رو گرفت؟

  11. sima :

   من و همسرم و یک فرزند دیگرم در ترکیه اقامت داریم اما دو تا بچه ها من بزرگتر از ۱۸سال هستن. و در ایران بودن . لطفا من رو راهنمایی کنید که برای درخواست اقامت این دو به کجا باید مراجعه کنم و چطوری پیگیر کاراشون باشم؟

  12. قاسم :

   من برای گرفتن اقامت حدود ۳ سال دنبال جاب افر گشتم متاسفانه موفق نبودم. بجز جاب افر و خرید ملک چه راهی رو پیشنهاد می کنین؟

  13. shahin :

   بطور خلاصه میشه بگید سریع ترین و راحت ترین و بهترین روش مهاجرت به ترکیه چه روشی هست؟ چقدر هزینه داره؟

  14. سهیل ف :

   من توی کارم در ایران موفقم. اما شرایط فعلی رو نمی پسندم. قصد مهاجرت به ترکیه رو دارم. می خواستم بدونم مردم ترکیه با اتباع خارجی چجور برخوردی دارن؟ و ایا اتباع ایرانی را می پذیرن؟ و سوال مهم تر اینکه می تونم همین درامد رو در ترکیه داشته باشم؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    فقط یکسال با اجاره می تونید بمونید بابت بودجه هم به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد

  15. شقایق جوکار :

   میترسم یه ملکی توی ترکیه بخرم و اوضاع کشور ترکیه یهو بریزه بهم. بنظرم با وجود اردوغان کشور با ثباتی نیست.

  16. سارینا :

   من ۱۶ سالم و محصلم. قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارم. و گرفتن ویزای تحصیلی.
   از چه طریق باید درخواست ثبت نام در مدارس ترکیه رو براشون بفرستم ؟
   و ایا سریعا قبول میکنن درخواست ایرانیا رو ؟
   چه شروطی داره تحصیل در ترکیه؟

  17. فتحی :

   ایا گرفتن اقامت کاری در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی آسون تره؟ و کارهای صنعتی و فنی درخواست نیرو براشون هست؟

  18. سحر بنی ادم :

   من تور گاید هستم و یکی از دوستان ترکم که در ترکیه آژانس گردشگری داره به من پیشنهاد کار داده.
   که بعنوان تور گاید برای آژانس اون ها کار کنم. سوالم اینه که می تونم اقامت ترکیه رو بگیرم ؟ چون من باید مدام در حال سفر به ایران باشم و مسافران ترک رو در ایران راهنمایی کنم؟ ممنون از شما

  19. نهال عابدی :

   من قصد دارم برنامه حاملگیم رو طوری تنظیم کنم که بتونم بچه رو ترکه بدنیا بیارم. سوالم اینه به محض بدنیا اومدن بچه به من بعنوان مادرش اقامت میدن؟

  20. مسعود جهاندیده :

   در حال حاضر شرایط رفتن به ترکیه رو ندارم . می خوام برای اینکه ارزش پولم حفظ شه ملکی در ترکیه بخرم. آیا بصورت غیر حضوری می تونم ملکی در ترکیه بخرم و یک سال دیگه به این کشور بروم. ؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود بر شما
    بله
    شما می توانید به صورت لایو و ویدئو کنفرانس پروژه ها را پرزنت کنید، و بعد باید وکالت نامه ای تنظیم کنید که به فرمت ترکیه باشد. برای این کار فقط یک محضر در تهران هست که آدرس آن را می تانید با تماس با مشاوران استانبول همراه بگیرید.

    توجه کنید که در وکالت نامه قید شود که فرد یا شرکت موکل فقط می تواند برای شما خرید ملک را انجام دهد.

    بعد از دادن وکالت این وکالتنامه را باید امضا کنید و سپس به کنسولگری ترکیه در تهران ببرید تا تایید شود. و سپس از طریق پست ارسال شود.

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    ممنون از لطف شما دوست عزیز.
    در جواب این سوال باید عرض کنیم که خرید سهام یک شرکت در ترکیه، تغییر در وضعیت اقامت شما به وجود نمیاره. توصیه هم نمی‌کنیم که از این روش استفاده کنید، برای اینکه اولا خیلی زمان‌بره و اینکه از نظر قانونی هم بسیار پیچیده است. حتی به نظر ما، بهتره که اگر قصد اخذ اقامت ترکیه رو دارید، از طریق ثبت شرکت هم اقدام نکنید! زیرا این روش فقط وقتی جواب می‌ده که شما اجازه کار در ترکیه رو داشته باشید. ثبت شرکت هم سرمایه‌ی زیادی لازم داره، هم مجوز کار می‌خواد و هم باید نیروی ترک استخدام کنید.

  21. کتایون :

   من یک مادر سرپرست خانواده هستم و الان دارم برای اقامت ترکیه اقدام می‌کنم. یه بچه هم دارم که حضانتش با منه. برگه‌ی حضانت باید توی مدارک اقامتی باشه؟ و اینکه باید ترجمه هم بشه یا نه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز.
    ابتدا لازم است بدانید که بر طبق قوانین ترکیه، اخذ اقامت برای فرزندان زیر ۱۸ سال، به اجازه‌ی رسمی والدین، هم پدر و هم مادر، احتیاج دارد. حال اگر یکی از والدین حضور نداشته باشند، باید در دفاتر اسناد رسمی ترکیه یا همان نوتر، به دیگری وکالتنامه رسمی بدهد. به این وکالتنامه اصطلاحا «ولایت» گفته می‌شود. باید بدانید که ولایت و حضانت در ایران با هم متفاوت هستند، و صرفا ترجمه‌ی حضانت‌نامه برای اخذ اقامت فرزند، کافی نیست.

  22. جواد عزتی :

   سلام، ما برای تمدید اقامتمون، درخواست راندوو دادیم و بعد مجبور شدیم از ترکیه خارج بشیم. حالا از اونجایی که مدارک رو باید از طریق پست بفرستیم، سوالم اینه که اقامتمون تمدید میشه یا نه؟ ممکنه مشکلی پیش بیاد؟؟؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز، خیر مشکلی متوجه‌ی شما نخواهد بود. اتفاقا بسیار هوشمندانه عمل کردید که درخواست راندووی خود را در داخل ترکیه به ثبت رساندید. از لحاظ ارسال مدارک نیز هیچ جای نگرانی وجود ندارد.
    توجه داشته باشید، برای تمدید و یا اخذ اقامت ترکیه، تاریخ آخرین ورود به خاک این کشور، یعنی مهری که در پاسپورت شما خورده، بسیار مهم است. همیشه توصیه بر آن است که برای درخواست راندوو، از داخل ترکیه اقدام نمایید، چه برای اخذ اقامت، چه برای تمدید آن. زیرا بسیار مشاهده شده که فرد از خارج ترکیه درخواست راندوو داده، ولی متاسفانه درخواست او رد شده و اقامتی نیز به او تعلق نگرفته است.

  23. مهران هاشمی :

   با تشکر از اطلاعات خوب سایت شما؛ سوالی داشتم.
   من اقامت و کیملیک کارت ترکیه رو دارم، اما اقامتم تا دو هفته دیگه تموم میشه و می‌ترسم نتونم به موقع برای راندوو اقدام کنم. آیا بعد از تموم شدن اعتبارم می‌تونم تو ترکیه بمونم؟ چون شنیدم اگه بیشتر بمونیم جریمه داره…

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز. درست به عرضتان رسانده‌اند. اگر فردی بعد از اتمام اعتبار اقامتش، در ترکیه ساکن باشد و برای راندوو اقدام نکند، مشمول جریمه (معمولا به صورت ممنوع‌الورودی) خواهد شد.
    اگر تا ۱۰ روز از اتمام اقامت شما گذشته باشد و در این بین برای راندوو اقدام کنید، جریمه نخواهید شد.
    اگر بین ۱۰ روز تا یک ماه گذشته باشد، لازم است که یکبار از کشور ترکیه خارج شوید، و مجددا بازگردید، در این نوع هیچ ممنوع‌الورودی وجود نخواهید داشت.
    اگر بین ۱ تا ۳ ماه بیشتر بمانید، هم باید ورود و خروج داشته باشید و هم اینکه به مدت ۳۰ روز ممنوع‌الورود خواهید بود.
    بیشتر از سه ماه، هم ورود و خروج و هم ۳ ماه ممنوع‌الورودی خواهد داشت.

  24. نسرین :

   سلام
   ببخشید اگر یه خونه در حدود یه تومن خریداری کنم و اقامت یکساله بگیرم و خودم اونجا مغازه اجاره کنم و شروع به کار کنم و بیممو رد کنم میتونم ویزای کار هم بگیرم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *