مهاجرت به ترکیه ، اقامت در ترکیه و خرید ملک در ترکیه از سوالات پر تکرار این روزها است. چگونه می توان اقامت ترکیه را اخذ کرد؟ شرایط آن چیست؟ چه راه هایی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد؟ آیا می توان شهروندی ترکیه را دریافت کرد؟ در این نوشته از استانبول همراه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

چه راه هایی برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد؟

در کل کشور ترکیه راه های قانونی زیادی برای پذیرش مهاجر دارد. به طور کلی می توان با راه های نوشته شده در زیر به ترکیه مهاجرت کرد

 • ازدواج با شهروند ترکیه
 • از طریق تحصیل
 • از طریق سرمایه گذاری
 • از طریق خرید ملک
 • از طریق دریافت جاب آفر

البته با پناهندگی هم می توان به ترکیه مهاجرت کرد. اما این راه بدترین و سخت ترین راه ممکن است. در ادامه به بررسی تک تک این راه ها می پردازیم. همچنین موضوعاتی چون شرایط دریافت اقامت و تابعیت، هزینه های زندگی در ترکیه و شرایط عمومی این مهاجرت می پردازیم. مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

چرا ترکیه مقصد مهاجرتی خوبی است؟

کشور زیبا و توریست پذیر ترکیه از زیباترین شورهای خاورمیانه است. این کشور در قسمتآسیای غربی و شبه جزیره بالکان در جنوب شرق اروپا واقع شده است. ترکیه دارای دو بخش اروپایی و آسیایی است. پایتخت ترکیه شهر آنکارا است.  زبان رسمی مردمان آن ترکی است. دین رسمی این کشور نیز اسلام است. درست است که ترکیه بسیار اروپایی است اما این کشور عضو رسمی اتحادیه اروپا نیست. بد نیست بدانید میانگین هزینه زندگی در پایتخت ترکیه برای هر نفر ماهیانه ۱۵% کمتر از ایران است.  میانگین هزینه زندگی برای هر فرد در آنکارا  بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار آمریکا است. این مقدار هزینه شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک و رفت و آمد معمول است. باید بگوییم که هزینه بنزین در ترکیه کمی بالا است. یعنی استفاده از خودروی شخصی چندان صرف اقتصادی ندارد.

اقامت ترکیه در میان طرفداران زیادی دارد. آب و هوای دریایی، پیشرفت اقتصادی، داشتن مناطق دیدنی بسیار و چشم انداز شغلی خوب از جمله دلایل مهاجرت به این کشور هستند. همچنین اخذ شهروندی ترکیه مزایایی چون ،قرار گرفتن در بین کشورهای اروپایی را دارد.

دین و فرهنگ ترکیه به ایران بسیار نزدیک است.

و از همه مهم تر برای اقامت زیر ۹۰ روز در ترکیه احتیاجی به دریافت ویزا ندارید. در ادامه به بررسی ۶ روش مهاجرتی که پیش تر اشاره کردیم می پردازیم.

مهاجرت به  ترکیه از طریق تحصیل

از بهترین و کم هزینه ترین راه های مهاجرت به ترکیه است. نظام آموزشی ترکیه بر اساس روش فرآیند بولونیا است. تحصیل در این کشور زیر نظارت وزارت آموزش و پرورش ملی است. تحصیل در دوره پیش دبستانی تا ۶ سالگی، دبستان از ۶ تا ۱۴ سال به صورت اجباری و رایگان، از ۱۴ تا ۱۸ سال در دبیرستان و هنرستان و در آخر از ۱۸ سال به بالا در دانشگاه و کالج ممکن است. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق دیپلم فنی ۲ ساله، لیسانس ۴ ساله، فوق لیسانس ۲ ساله و دکترا ۳ تا ۵ ساله است و زیر نظر اداره آموزش عالی ترکیه (YOK) برگزار خواهد شد.

دبیرستان ها در ترکیه به ۶ گروه عمومی (Duz Liseleri)، هنرستان (Meslek Lisereli)، آناتولی (Anadolu Lisereli )، ویژه (Super Lisereli)، علوم و فنون (Fen Lisereli) و مدارس خصوصی (Ozel Lisereli) رده بندی می شوند.

در زیر رشته های پر طرفدار و خوب برای تحصیل در ترکیه نوشته شده اند.

 • علوم کامپیوتر
 • روانشناسی
 • گردشگری
 • مهندسی صنعتی
 • روابط بین الملل
 • طراحی گرافیک
 • زبان و ادبیات ترکی، طراحی صنعتی
 • عمران
 • ریاضیات
 • مدیریت بازرگانی
 • بیوتکنولوژی
 • انرژی اتمی
 • مهندسی IT
 • کشاورزی و جنگلداری
 • پزشکی
 • زمین شناسی

می توان گفت میانگین هزینه اقامت ترکیه از راه تحصیل در دانشگاه های دولتی بین ۵۰۰ تا ۲،۲۰۰ دلار، دانشگاه های خصوصی از ۴،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ دلار و دانشگاه های علوم پزشکی از ۱۵،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دلار است.

آزمون ورودی دانشگاه های بین المللی شامل زبان انگلیسی، امتحان ریاضی، مهارت های حل مسئله و تفکر تحلیلی است. پس باید خودتان را در این رشته ها تقویت کنید.

در ترکیه سه نوع بورس تحصیلی وجود دارد.

 1. بورسیه وزارت آموزش و پرورش ترکیه که ویژه شهروندان کشورهای آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و شرق اروپا است.
 2. بورسیه مریت (Merit) دانشگاه های خصوصی بدون شرط اخراج دانشجو (در شرایطی که وضعیت تحصیلی بد باشد.)
 3. بورسیه دولت ترکیه ویژه شهروندان ترکیه و شهروندان خارجی ترکیه ای الاصل

در حال حاظر بیش از ۱۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در حال تحصیل در موسسات آموزشی ترکیه می باشند. این بورسیه ها شامل پوشش هزینه های زندگی، اسکان، تحصیلی، سفر و تحصیل  است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه شامل:

 • پاسپورت
 • عکس پاسپورتی
 • رضایتنامه برای کودکان زیر ۱۸ سال
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • اظهارنامه تمکن مالی و یا نامه از سوپروایزر
 • نمره زبان ترکی و یا انگلیسی بسته به نیاز دانشگاه (عموما نمره آیلتس بالای ۶ برای ویزای تحصیلی)

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری از طرق مختلفی در ترکیه امکان پذیر است. روش هایی مثل ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه و سرمایه گذاری بدون حق کار در دسترس است. طبق قانون کشور ترکیه سرمایه گذاری به این روش ها منجر به دریافت تابعیت و شهروندی ترکیه خواهد شد.

برای سرمایه گذاری در ترکیه باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید و همچنین طرح شما باید توجیه اقتصادی داشته باشد.  حداقل سرمایه شما برای سرمایه گذاری باید ۱ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۷ لیر باشد. اگر می خواهید از طریق سرمایه گذاری ملکی اقدام کنید بایدملکی با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا را  خریداری کنید. برای سرمایه گذاری از راه های دیگر حداقل ۵۰۰ هزار دلار نیاز دارید. نوع دیگر اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه نیز وجود است. البته این نوعی اقامت توریستی محسوب می شود.

پر منفعت ترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری  صنایع کشاورزی، اتومبیل، پوشاک، معدن، املاک و گردشگری هستند. در این یان سرمایه گذاری در قسمت پوشاک جایگاه ویژه ای دارد.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

آسانترین  سریعترین راه اخذ اقامت و شهروندی ترکیه است. سرمایه گذاران بین المللی در ترکیه می توانند به ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در کشور ترکیه بشوند. به این ترتیب، بر طبق قانون می توانند درخواست تابعیت و اقامت دائم را بکنند. البته قوانینی هم وجود دارد. شما نباید تا ۳ سال ملک را بفروشید و یا آن را واگذار کنید. بعد از خرید ملک طی ۷۰ روز پاسپورت ترکیه به شما اعطا می شود. شما مجبور نیستید حتما همه ۲۵۰ هزار دلار را یکجا بپردازید. می توانید ابتدای سال یک ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار بخرید، دو ماه بعد ملکی به ارزش ۵۰ هزار دلار بخرید و تا ۱۲ ماه فرصت دارید که سرمایه خود را در کشور به ارزش ۲۵۰ هزار دلار برسانید.

البته در صورتی که شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی بتوانید ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را خریداری کنید، دیگر احتیاجی نیست که تا سه سال، مجبور به حفظ آن باشید.  فرآیند دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک تقریبا بین ۶۵ تا ۸۰ روز طول می کشد.

در حالت های دیگر با خرید ملک به ارزش حداقل ۶۰،۰۰۰ دلار آمریکا هم می توان تابعیت را کسب کرد. البته در این روش اقامت ۳ ساله به شما اعطا می شود که نوعی اقامت توریستی است. یعنی شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت. در صورتی که بتوانید استخدام شوید و بیمه تان را پرداخت کنید،یا شرکتی را تاسیسس کنید و ۵ نفر کارمند برای آن در نظر بگیرید، اجاه کار خواهید گرفت.  اقامت توریستی ۳ ساله ترکیه تا ۱۰ سال قابل تمدید می باشد. بد نیست بدانید در صورت پیش خرید ملکی که در حال ساخت است، اجازه خرید ملک به صورت قسطی به شما داده خواهد شد.  اما دیگر امکان گرفتن وام بر روی خرید ملک وجود نخواهد داشت. اطلاعات بیشتر را در مقاله خرید ملک در ترکیه بدست بیاورید.

 

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

ارزانترین روش مهاجرت به ترکیه است. خبر خوب این است که ایرانیان می توانند بدون‌ ویزا  تا ۹۰ روز در این کشور بمانند. پس امکان جستجوی شغل مناسب به صورت حظوری وجود دارد. شما همچنین می توانید به صورت غیر حظوری و آنلاین هم به جستجوی کار بپردازید. کارفرما باید درخواست جذب نیروی خارجی را طی ۱۰ روز کاری در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ثبت کند. کارجو نیز تا ۹۰ روز زمان دارد تا درخواستش را به همراه تمام استاد مربوطه سفارت یا کنسولگری ترکیه تحویل دهد. کارجو باید کارت اقامت خود را با ویزای کار ترکیه دریافت کند.

باید بگوییم که دانستن زبان ترکی و در برخی موارد انگلیسی برای کارجویان الزامی است. ویزاهای کاری دیگری به نام های ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، تعمیرکاران فنی و اساتید دانشگاه نیز برای کار در ترکیه موجود است.

هزینه اقامت ترکیه از طریق درخواست ویزای کار برای ایرانیان ۶۱۵ لیر است. همچنین برای ویزای کار بعلاوه ۷۲ لیر برای کارت اقامت باید بپردازید. شهروندان ایرانی الزامی  به پرداخت هزینه ویزای ورود به کشور ترکیه ندارند. میانگین حقوق در ترکیه برای کارگران بین المللی از ۳۵،۰۰۰ تا ۱۰۵،۰۰۰ دلار متغیر است.

بعضی رشته ها مانند کارشناس اقتصادی، IT و مهندس کامپیوتر، مدیر رستوران های زنجیره ای و مهندس ها شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر دارند.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

از زمانبر ترین راه های اخذ اقامت ترکیه است. باید ۱۸ سال کامل داشته باشید. همچنین بیش از ۳ سال از مدت ازدواج زوجین باید گذشته باشد تا بتوانند درخواست اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج را بدهند.  زوجین باید اثبات کنند که با هم زندگی کرده اند و تمکن مالی برای زندگی مشترک را دارا هستند. هیچکدام نباید مساله امنیتی نداشته باشند.  حداقل مسکن مورد نیاز برای زندگی مشترک را نیز باید داشته باشند. در صورت اخذ اقامت ترکیه از راه ازدواج پس از ۵ سال امکان درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه وجود دارد.

اخذ اقامت از راه تولد در ترکیه

باید بدانید ترکیه جزو کشورهای تابع اصل خون است. یعنی فقط تولد فرزند در خاک ترکیه برای افراد غیر ترکیه ای  به اخذ اقامت و تابعیت فرزند منجر نمی شود.البته اگر یکی از والدین فرزند شهروند ترکیه باشند این امکان وجود دارد. در هر صورت اخذ اقامت برای فرزند به معنی اخذ اقامت برای پدر و مادر نیست.

اخذ اقامت دائم ترکیه

برای درخواست اقامت دائم در ترکیه باید حداقل ۵ سال در ترکیه زندگی کرده باشید. مدارک لازم جهت اخذ تابعیت ترکیه عبارتند از:

 1. مدارک هویتی
 2. حداقل ۵ سال زندگی در ترکیه با شرط حضور حداقل ۶ ماه در سال
 3. دانستن زبان ترکی در سطح پایه
 4. اثبات ادغام در فرهنگ و جامعه ترکیه
 5. گواهی سلامت جسمی و روانی
 6. اثبات درآمد کافی
 7. داشتن محل اسکان در ترکیه

سوالات متداول

بهترین راه برای اخذ اقامت ترکیه کدام است؟

این بستگی به شرایز وتوان مالی شما دارد. اما بهترین و سریعترین راه خرید ملک در ترکیه است.

کم هزینه ترین روش برای اخذ اقامت ترکیه چیست؟

مهاجرت کاری کم هزینه ترین راه برای اخذ اقامت ترکیه است.

آیا برای اخذ اقامت ترکیه باید حتما از طریق وکیل اقدام کنیم؟

لزوما نه اما وجود وکیل به کارها سرعت می بخشد.

سعی کردیم در این مقاله بخ تمام سوالات شما پیرامون روش های اقامت در ترکیه را پاسخ دهیم. چنانچه سوالات دیگری دارید، در همین نوشته آن هارا  با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.