هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به چه صورت است؟ آیا مدارک دانشگاه­ های تحصیل پزشکی در کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد؟ آیا می توان بورسیه پزشکی ترکیه را دریافت کرد؟

ترکیه از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته پزشکی است. این کشور از سال ۲۰۰۱ سسیتم آموزشی خود را با اروپا مطابقت داد. در نتیجه مدارک تحصیلی دریافتی از دانشگاه های ترکیه در اروپا نیز اعتبار دارد. هزینه های پایین همراه و کیفیت بالای  آموزش از دلایل تقاضای بالا برای تحصیل در ترکیه است.

بد نیست بدانید بر اساس آمارهای اعلام شده توسط وزارت علوم ترکیه در سال ۲۰۲۰، حدود ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی برای تحصیل در ترکیه هستند.

در مقاله های قبل به بررسی تحصیل در مدارس ترکیه و تحصیل در دانشگاه های ترکیه پرداختیم. در این مقاله از استانبول همراه به بررسی تحصیل پزشکی در ترکیه می پردازیم.

 

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

متقاضیان رشته های پزشکی  باید در کشور ترکیه ابتدا یک دوره کالج یک ساله را بگذرانند تا برای کنکور پزشکی ترکیه کسب آمادگی کنند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه ممکن است بدون آزمون باشد اما دانشگاه های دارای رنکینگ بالا حتما آزمون ورودی دارند. زبان تحصیل انگلیسی و ترکی می باشد. مدت تحصیل در رشته پزشکی کشور ترکیه ۶ سال است.

دو نوع آزمون ورودی  YOS و  SAT از اهمیت بالایی برخوردارند. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی متقاضی باید در آزمون YOS نمره قبولی بگیرد. اما متقاضیانی که می خواهند در دانشگاههای خصوصی تحصیل کنند، باید در آزمون SAT موفق شوند. معمولا دو سال نخست رشته پزشکی به خواندن دروس پایه می گذرد.

سال سوم شامل معرفی نظری و عملی بیماری ها می باشد. سپس در سال پنجم دانشجویان رشته پزشکی باید دوره یکساله کارآموزی بالینی را پشت سر بگذراند.  بالاخره در سال ششم باید دانشجویان در بیمارستان ها مشغول به تمرین عملی کار پزشکی شوند.

در این دوره شهروندان ترکیه با درآمدهای متوسط وارد بیمارستانها می شوند و از خدمات پزشکی بیمارستان ها استفاده می‌کنند. در واقع این دوره برای دانشجویان یک دوره کارورزی نهایی است.

افرادی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند باید بدانند که در از سال سوم به بعد باید  زبان ترکی را یاد بگیرند. چرا که از سال سوم به بعد باید با مردم ارتباط باشند. از طرف دیگر کسانی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند، اگر به زبان های دیگری هم مسلط باشند برای آنها امتیاز بزرگی محسوب است. چون ترکیه کشوری توریستی  است.به همین خاطرگردشگرانی از اروپا، روسیه آسیا و کشور عربستان به آن سفر می کنند. این را به یاد داشته باشید که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و یا تحصیل در سال آخر دبیرستان
 • داشتن نمره قبولی در آزمون YOS و یا آزمون SAT
 • داشتن نمره قبولی در آزمون TOMER ( در صورتی که دوره به زبان ترکی باشد)
 • داشتن نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل ( در صورتی که دوره به زبان انگلیسی باشد)

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه

به طور معمول پروسه گرفتن بورسیه به این صورت است که دانشجو پس از وارد شدن به دانشگاه و گذراندن یک الی دو ترم، اگر بتواند نمرات بالا و معدل خوبی را در این ترم ها اخذ کند، می تواند از دانشگاه درخواست بورسیه کند. شاید همتمام دانشگاه‌ها برنامه بورسیه را نداشته باشند. زمانی که متقاضی شرایط پذیرش دانشگاه را مطالعه می کند، امکان بورسیه شدن و یا نشدن را در شرایط اولیه دانشگاه می تواند ببیند.

 

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در ترکیه

 • دندانپزشکی: برای ورود به رشته دندانپزشکی هم باید آزمون های YOS و آزمون را دانشجویان را پاس کنند. این دوره ۵ ساله است.
 • داروسازی: دوره داروسازی هم ۵ ساله است و برای ورود به این رشته افراد باید آزمون YOS و آزمون SAT راپشت سر بگذارید.
 • پرستاری: نیازی به آزمون ندارد و چهار ساله است.

مدارکی که باید به سفارت کشور ترکیه ببرید از این قرار است:

 1. نسخه کامل نامه پذیرش دانشگاه شما
 2. فرم درخواست ویزا که از سفارت کشور ترکیه گرفته اید
 3. گذرنامه معتبر دارای تاریخ بیش از مدت اقامت شما
 4. هزینه ویزا (بسته به ملیت شما تفاوت دارد)
 5. عکس اندازه پاسپورت

فرآیند دریافت  ویزای شما در کنسولگری کشور ترکیه هشت هفته زمان می برد. پس از اینکه شما وارد کشور ترکیه شدید ظرف یک ماه باید درخواست اقامت بکنید. درخواست اقامت به اداره پلیس داده می شود.

مدارک  پذیرش در رشته پزشکی ترکیه

 • فرم درخواست تکمیل شده توسط دانشجو
 • مدرک فارغ التحصیلی دیپلم
 • داشتن مدرک زبان در صورت تحصیل به زبان انگلیسی
 • اثبات داشتن بودجه تحصیل
 • فیش پرداختی درخواست بین ۳۵ تا ۱۰۰ دلار آمریکا
 • داشتن نمرات آزمونهای YOS یا SAT

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.