در این مقاله به چگونگی اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه می پردازیم. پاسپورت کشور ترکیه از ارزش بالایی برخوردار است و رتبه ۳۸ جهانی را به خود اختصاص داده است. خوب است بدانید که نظام حقوقی ترکیه بر اساس نظام حقوقی اروپا تنظیم شده است. بدان معنی که ترکیه دارای نظام حقوقی نوشته شده و جامع می باشد. در ضمن شما می توانید با اخذ پاسپورت ترکیه بدون ویزا به ۷۱ کشور جهان سفر کنید. و همچنین به ۴۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا وارد شوید و در فرودگاه کشور مقصد ویزای آن کشور را دریافت کنید. (به عبارتی ویزای فرودگاهی می گیرید).

اما به یاد داشته باشید که برای ورود به ۸۳ کشور جهان مستلزم دریافت ویزا هستید. خبر خوب این است که می توانید تابعیت پیشین خود را همچنان نگه دارید. این یعنی کشور ترکیه با تابعیت دوگانه مشکلی ندارد. گرچه متقاضی باید به کشور زادگاه خود اعلام کند که تابعیت و پاسپورت ترکیه را اخذ کرده است. لازم به ذکر است؛ دو عبارت “دریافت پاسپورت” و “اخذ شهروندی” در ادبیات سیاسی و قوانین مهاجرتی دارای معنای یکسانی هستند.

اخذ شهروندی ترکیه

درخواست مشاوره برای اخذ شهروندی ترکیه

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.
 


شهروندی ترکیه


 

پاسپورت ترکیه و شرایط عمومی

در ابتدا باید بدانید که برای گرفتن شهروندی ترکیه، نخست باید اقامت دائم کشور ترکیه را از راه های قانونی به دست آورده باشید. طبق ماده ۱۱ قانون شهروندی ترکیه، اتباع خارجی برای دریافت پاسپورت ترکیه باید طبق قانون ملی کشور خودشان و نیز اشخاص بدون ملیت به شرط بالغ بودن و داشتن توانایی تشخیص (طبق قانون مدنی شماره ۴۷۲۱ ترکیه)، حائز شرایط زیر باشند، از این رو که بتوانند دولت ترکیه را قانع کنند که شهروند مفید و بی خطری برای این کشور خواهند بود.

شرایط اخذ پاسپورت ترکیه:

 • متقاضی شهروندی ترکیه باید به سن قانونی رسیده باشد. اگر متقاضی به سن قانونی نرسیده، تنها می‌تواند از طریق والدین قانونی خود برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کند
 • متقاضی باید پنج سال در ترکیه اقامت دائم داشته باشد. لازم است که فرد در هرسال حداقل ۱۸۰ روز را در این کشور زندگی کرده باشد و اسناد این اقامت موجود باشد
 • داشتن رفتار مناسب با حس مسئولیت لازم جهت زندگی اجتماعی، جلب اعتماد از طرف اطرافیان، عدم داشتن سوء رفتار یا عادات مغایر ارزش های جامعه (عدم داشتن سوء پیشینه در کشور ترکیه)
 • توانایی صحبت کردن به زبان ترکی به میزانی که بتواند با زندگی اجتماعی سازگار شوند
 • برخورداری از درآمد و یا شغلی که بتواند به واسطه آن خود و خانواده خود را تأمین و اداره کند
 • عدم وجود موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی
 • عدم ابتلا به بیماری های واگیردار و لاعلاج

اگر فرصت کافی برای مطالعه ندارید ویدئوی کوتاه زیر را مشاهده کنید.

 

 

 

مزایای پاسپورت و شهروندی ترکیه

یکی از مزایای پاسپورت ترکیه اینست که شما با در دست داشتن پاسپورت ترکیه می توانید به بیش از ۲۱ کشور دنیا بدون در دست داشتن ویزا سفر کنید. از خدماتی که به دلیل تحریم ها برای ایرانیان ممنوع است استفاده کنید. از جمله مزایای دریافت شهروندی ترکیه شامل:

 • شما می توانید با گرفتن پاسپورت ترکیه به بسیاری از کشورهای اروپایی بدون این که نیازی به گرفتن ویزا داشته باشید سفر کنید. (سفر به ۱۱۳ کشور جهان بدون دریافت ویزا)
 • جهت اخذ شهروندی ترکیه نیازی نیست که یک دوره مشخص را در ترکیه بمانید. شما می توانید در خارج از ترکیه زندگی کنید و مراحل گرفتن تابعیت در ترکیه را دنبال نمایید.
 • قانون کشور ترکیه به صورتی می باشد که در زمانی که شما درخواست شهروندی ترکیه را دارید اجباری به اعلام کل دارایی خود که در کشور دیگر دارید را ندارید.
 • این کشور دارای محیطی طبیعی و فوق العاده و امکانات بهداشتی عالی (خدمات درمانی بهتر از ایالات متحده و اتحادیه اروپا) است.
 • خدمات پزشکی کاملا رایگان برای تمام اعضای خانواده تا آخر عمر ارائه می شود.
 • تحصیل رایگان فرزندان (در مراکز دولتی)، و وجود مراکز آموزشی بین المللی
 • راه اندازی کسب و کار یا استخدام در مراکز دولتی
 • تجارت آزاد به دور از انواع تحریم های در سراسر جهان
 • حق برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی و بیمه های دولتی
 • مجاز بودن تابعیت مضاعف در ترکیه

ارزش پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه ارزش بالایی دارد. بر اساس آمار سال ۲۰۱۹، پاسپورت ترکیه رتبه ۳۹ را در دنیا دارد. با پاسپورت ترکیه می توان بدون ویزا به ۷۱ کشور دنیا سفر کرد. همچنین می توانید با دریافت ویزای فرودگاهی به ۴۶ کشور دنیا سفر کنید. از ۷ کشور هم می توان ویزای آنلاین گرفت. خوب است بدانید برای رفتن به ۸۱ کشور با پاسپورت ترکیه، باید ویزا دریافت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  روش های مهاجرت به ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه در بین ۳۰ پاسپورت ارزشمند دنیا قرار دارد که بطور جداگانه دارای ۴ رنگ قرمز، سبز، سیاه، و خاکستری می باشد.

 • پاسپورت رنگ قرمز، برای شهروندان عادی و اتباع خارجی دارای اقامت است و با پاسپورت قرمز ترکیه میتونید به ۱۱۴ کشور بدون ویزا سفر کنید.
 • پاسپورت رنگ سبز که بدون نیاز به دریافت ویزا، به برخی کشورها میتوان سفر کرد. که بیشتر برای نظامیان رده بالای ارتش و نیروهای مسلح کاربرد دارد.
 • پاسپورت رنگ سیاه که به آن پاسپورت دیپلماتیک یا سیاه میگ ویند، پس از سال ۲۰۱۰ به عنوان گذرنامه سیاه نیز خوانده میشود.
 • پاسپورت خاکستری که برای برخی خبرنگاران بکار برده میشود.

 

 

سفر بدون ویزا با پاسپورت ترکیه

هر گونه سفر به یک کشور دیگر با پاسپورت ترکیه بدون ویزا را سفر بدون ویزا می نامند. با داشتن پاسپورت ترکیه شما می توانید به کشورهای متعددی که در جدول زیر ذکر شده اند، سفر کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، خرید بلیط و بستن چمدان ها است.

کشورهایی-که-می-توان-با-پاسپورت-ترکیه-سفر-کرد

 

 • لیست جدول کشورهایی که سفر به آنها برای دارندگان پاسپورت ترکیه نیاز به ویزا ندارد و یا با ویزای فرودگاهی به راحتی قابل انجام است، بر حسب قاره های مختلف در ادامه آمده است. ( مواردی که با علامت * مشخص شده اند، به ویزای فرودگاهی نیاز دارند)

کشورهای قاره آسیا

ایرانژاپنماکائوسنگاپورفیلیپینتایوان
بنگلادش*ارمنستان*مالزیلائوس*نپالتایلند
برونه ئیاندونزیقطرازبکستانعراقمغولستان
گرجستانمالدیو*آذربایجان*بحرین*اردنقزاقزستان
کامبوج*لبنان*تاجیکستانکویت*کره جنوبیهنگ کنگ

 

کشورهای قاره اروپا

بلاروسمقدونیه شمالیصربستانبوسنی و هرزگوین
اوکراینمونته نگروآلبانیمولدوا

 

کشورهای قاره آمریکا

مکزیکآرژانتینهندوراسکلمبیااکوادورالسالوادور
نیکاراگوئهبرزیلشیلیونزوئلاگواتمالابلیز
پاراگوئهپروپانامااروگوئهکاستاریکابولیوی

 

کشورهای قاره آفریقا

آفریقای جنوبیسومالی*زیمباوه*کنیا*ماداگاسکار*
سنگالسودان*موریتانی*اوگاندا*تانزانیا*
مراکشگامبیاجزیره کموروس*نامیبیا*زامبیا*
بوتسواناسوازیلندسیرالئونگینهتونس

 

کشورهای قاره اقیانوسیه

جزیره مارشال*ساموئا*جزیره کوکجزیره پالائو*
فیجیتونگا*میکرونزیانیوتوالو*

 

 • جدول کشورهایی که سفر به آنها به ویزای الکترونیکی نیاز دارد. (ویزای اینترنتی)

کشورهای نیازمند به ویزای الکترونیک

استرالیاسورینامامارات متحده عربیمیانمارعمان
مونتسراتجیبوتیبنیناتیوپیلسوتو

 


روش های اخذ شهروندی ترکیه


نحوه گرفتن پاسپورت ترکیه

روش های متعددی جهت اخذ اقامت ترکیه وجود دارد که در ادامه بصورت مختصر هر یک را توضیح خواهیم داد. اما همانطور که می دانید راه های گرفتن پاسپورت ترکیه کمی پیچیده است. آسانترین و معمول ترین راه های دریافت پاسپورت ترکیه به طور معمول یکی از سه روش زیر است:

 • ازدواج
 • دریافت پیشنهاد کاری
 • خرید ملک با ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا یا بیشتر

در شرایط کاری، باید حداقل مدت ۱۰ سال از زمان اقامت شما گذشته باشد تا مشمول شرایط دریافت پاسپورت ترکیه شوید. در ازواج این زمان به ۵ سال کاهش پیدا می کند. از این رو خرید ملک؛ سریعترین راه برای اخذ پاسپورت ترکیه است. مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه نیز در ادامه توضیح داده شده است. خواندن مقاله افتتاح حساب در ترکیه نیز بسیار در این باره مفید است.

پاسپورت ترکیه از طریق کار (جاب آفر)

یکی از ارزان ترین روش ها برای مهاجرت به ترکیه از طریق پیدا کردن کار یا داشتن جاب آفر از یک کارفرمای ترک است. خبر خوب این است که ایرانیان می توانند بدون‌ ویزا  تا ۹۰ روز در این کشور بمانند. پس امکان جستجوی شغل مناسب به صورت حضوری وجود دارد. پس از پیدا کردن کار و گذراندن حداقل ۵ سال، می توانید نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

شما همچنین می توانید به صورت غیر حضوری و آنلاین هم به جستجوی کار بپردازید. کارفرما باید درخواست جذب نیروی خارجی را طی ۱۰ روز کاری در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه ثبت کند. کارجو نیز تا ۹۰ روز زمان دارد تا درخواستش را به همراه تمام اسناد مربوطه سفارت یا کنسولگری ترکیه تحویل دهد. کارجو باید کارت اقامت خود را با ویزای کار ترکیه دریافت کند.

باید بگوییم که دانستن زبان ترکی و در برخی موارد انگلیسی برای کارجویان الزامی است. ویزاهای کاری دیگری به نام های ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، تعمیرکاران فنی و اساتید دانشگاه نیز برای کار در ترکیه موجود است.

هزینه اقامت ترکیه از طریق درخواست ویزای کار برای ایرانیان ۶۱۵ لیر است. همچنین برای ویزای کار بعلاوه ۷۲ لیر برای کارت اقامت باید بپردازید. شهروندان ایرانی الزامی  به پرداخت هزینه ویزای ورود به کشور ترکیه ندارند. میانگین حقوق در ترکیه برای کارگران بین المللی از ۳۵،۰۰۰ تا ۱۰۵،۰۰۰ دلار متغیر است.

بعضی رشته ها مانند کارشناس اقتصادی، IT و مهندس کامپیوتر، مدیر رستوران های زنجیره ای و مهندس ها شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر دارند. برای مطالعه بیشتر مقاله اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را مطالعه کنید.

پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری از طرق مختلفی در ترکیه امکان پذیر است. روش هایی مثل ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه و سرمایه گذاری بدون حق کار در دسترس است. طبق قانون کشور ترکیه سرمایه گذاری با این روش ها منجر به دریافت تابعیت و شهروندی ترکیه خواهد شد.

برای سرمایه گذاری در ترکیه باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید و همچنین طرح شما باید توجیه اقتصادی داشته باشد. شرایط اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری به شرح زیر است:

 • مقدار سرمایه ثابت جهت سرمایه گذاری و یا سپرده گذاری برای اتباع خارجی جهت گرفتن تابعیت ترکیه مبلغ ۴۰۰۰۰۰ هزار دلار است این در حالی است که قبلا این مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ دلار بوده است. اگر بخواهید که تابعیت را از طریق خرید ملک دریافت نمایید مبلغ اعلامی توسط دولت ترکیه ۲۵۰۰۰۰ هزار دلار می باشد که در سال های پیش این مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ دلار بوده است.
 • محدودیت استخدام شهروندان ترک نیز از ۱۰۰ نفر به ۵۰ نفر کاهش پیدا کرده است که می بایستی توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه تایید گردد.
 • سپرده گذاری شما باید در یکی از بانک های مستقر در ترکیه انجام گیرد که تایید شده توسط اداره نظارت و تنظیم بانکداری باشد.
 • در صورتی که به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ هزار دلار اوراق قرضه ی دولتی خریداری می کنید این اوراق باید توسط اداره خزانه داری ترکیه تایید شده باشد و شما در مدت ۳ سال اجازه واگذاری و فروش اوراق را به غیر ندارید.
 • زمانی که اقدام به خرید ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه می نمایید باید در نظر داشته باشید که شما به مدت ۳ سال اجازه خرید و فروش ملک را ندارید و در سند ملک نیز این نکته ذکر گردیده است.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  چرا باید استانبول را برای زندگی انتخاب کنیم؟

پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

آسانترین و سریعترین راه اخذ اقامت و شهروندی ترکیه با خرید ملک است. سرمایه گذاران بین المللی در ترکیه می توانند به ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در کشور ترکیه بشوند. به این ترتیب، بر طبق قانون می توانند درخواست تابعیت و اقامت دائم را بکنند. البته قوانینی هم وجود دارد. شما نباید تا ۳ سال ملک را بفروشید و یا آن را واگذار کنید. بعد از خرید ملک طی ۷۰ روز پاسپورت ترکیه به شما اعطا می شود. شما مجبور نیستید حتما همه ۲۵۰ هزار دلار را یکجا بپردازید. می توانید ابتدای سال یک ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار بخرید، دو ماه بعد ملکی به ارزش ۵۰ هزار دلار بخرید و تا ۱۲ ماه فرصت دارید که سرمایه خود را در کشور به ارزش ۲۵۰ هزار دلار برسانید.

البته در صورتی که شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی بتوانید ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را خریداری کنید، دیگر احتیاجی نیست که تا سه سال، مجبور به حفظ آن باشید. فرآیند دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک تقریبا بین ۶۵ تا ۸۰ روز طول می کشد.

در حالت های دیگر با خرید ملک به ارزش حداقل ۶۰،۰۰۰ دلار آمریکا هم می توان تابعیت را کسب کرد. البته در این روش اقامت ۳ ساله به شما اعطا می شود که نوعی اقامت توریستی است. یعنی شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت. در صورتی که بتوانید استخدام شوید و بیمه تان را پرداخت کنید،یا شرکتی را تاسیس کنید و ۵ نفر کارمند برای آن در نظر بگیرید، اجاه کار خواهید گرفت.  اقامت توریستی ۳ ساله ترکیه تا ۱۰ سال قابل تمدید می باشد. بد نیست بدانید در صورت پیش خرید ملکی که در حال ساخت است، اجازه خرید ملک به صورت قسطی به شما داده خواهد شد. اما دیگر امکان گرفتن وام بر روی خرید ملک وجود نخواهد داشت. اطلاعات بیشتر را در مقاله خرید ملک در ترکیه بدست بیاورید.

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.
پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت

برای ثبت شرکت الزامی بر داشتن اقامت ترکی ندارید. گرچه با  ثبت شرکت شما یک  اقامت یکساله دریافت خواهید کرد. اگر ۵ سال متمادی هم اقدام به تمدید آن بکنید، می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

همچنین با ثبت شرکت در این کشور به نوعی اقامت کاری آن را هم دریافت می کنید. اگر می خواهید در نهایت برای شهروندی ترکیه اقدام کنید، ثبت شرکت تا حدودی فعالیت های شما را به صورت شفاف به دولت نشان می دهد. این یک مزیت غیر رسمی است اما وجه شما با ثبت شرکت در کشور ترکیه بسیار بالاتر وجه شخصی است که صرفا سرمایه گذاری کرده یا اقدام به خرید ملک کرده است. شما با ثبت شرکت می توانید  نسبت به اخذ کردیت کارت و استفاده از تسهیلات بانک های ترکیه نیز اقدام کنید. مالیات نیز در کشور ترکیه نسبت به ثبت شرکت در کشور های اروپایی و آمریکایی خیلی کمتر است. اطلاعات بیشتر را در مقاله اختصاصیمراحل ثبت شرکت در ترکیه مطالعه کنید.

پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل

متاسفانه امکان دریافت پاسپورت ترکیه با ویزای تحصیلی وجود ندارد. اما می توانید با تحصیل در ترکیه، شانس پیدا کردن شغل در ترکیه را بالا ببرید. پس از پیدا کردن شغل مناسب در ترکیه و گذراندن ۵ سال، می توانید درخواست اقامت دائم و شهروندی را داشته باشید.

پاسپورت ترکیه از طریق تولد

باید بدانید که کشور ترکیه از قانون خون تبعیت می کند. یعنی تنها با تولد در خاک ترکیه، فرزند شما یا خود شما شهروند این کشور نخواهید شد. باید حداقل یکی از والدین، ترک تبار باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولدرا مطالعه کنید.

باید بدانید ترکیه جزو کشورهای تابع اصل خون است. یعنی فقط تولد فرزند در خاک ترکیه برای افراد غیر ترکیه ای به اخذ اقامت و تابعیت فرزند منجر نمی شود. البته اگر یکی از والدین فرزند شهروند ترکیه باشند این امکان وجود دارد. در هر صورت اخذ اقامت برای فرزند به معنی اخذ اقامت برای پدر و مادر نیست.

پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

ازداوج هم از جمله روش هایی است که می تواند به دریافت پاسپورت ترکیه منجر شود، اما این پروسه بسیار زمان بر است. شما باید ثابت کنید که ازدواج شما واقعی است و مدارکی دال بر صمیمیت زوجین ارائه دهید. همچنین زوجین باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند. در صورت اثبات، ابتدا به شما اقامت دائم داده خواهد شد. در صورت اخذ اقامت ترکیه از راه ازدواج، پس از ۵ سال امکان درخواست شهروندی و پاسپورت ترکیه وجود دارد. اطلاعات بیشتر را در مقاله اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج مطالعه کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  قوانین کار برای دانشجوهای خارجی در ترکیه

همانطور که اشاره کردیم، از زمانبر ترین راه های اخذ اقامت در ترکیه، ازدواج است. همچنین بیش از ۳ سال از مدت ازدواج زوجین باید گذشته باشد تا بتوانند درخواست اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج را بدهند. زوجین باید اثبات کنند که با هم زندگی کرده اند و تمکن مالی برای زندگی مشترک را دارا هستند. هیچکدام نباید مساله امنیتی نداشته باشند. حداقل مسکن مورد نیاز برای زندگی مشترک را نیز باید داشته باشند.

پاسپورت ترکیه از طریق پناهندگی

پناهندگی از خطرناک ترین و بی ثبات ترین راه ها برای مهاجرت به هر کشوری است. درست است که ترکیه یکی از کشورهای اصلی عضو کنوانسیون ژنو در سال ۱۹۵۱ می‌باشد. اما به کرات ثابت کرده که چندان به این اصول پایبند نیست. حداقل برای پناهجویان خاورمیانه اینطور است. اما شواهد حاکی از این است که با پناهندگان اروپایی به خوبی رفتار می کند. استانبول همراه توصیه می کند به هیچ وجه از طریق پناهندگی به ترکیه مهاجرت نکنید.

 

پاسپورت ترکیه از طریق پناهندگی

 


فرآیند درخواست شهروندی ترکیه


 

قانون دریافت پاسپورت ترکیه

بر اساس قوانین جدید کشور ترکیه افراد می توانند از طریق سرمایه گذاری تابعیت کشور ترکیه را به دست بیاورند. در سال ۲۰۱۸ دولت ترکیه قانونی را به تصویب رسانید که بر اساس آن افراد می توانند از روش های مختلفی که گفته شد، شهروندی و پاسپورت ترکیه را اخذ کنند.

با نگاهی به قانون ترکیه متوجه می شویم که افراد زیر می توانند برای اخذ شهروندی کشور ترکیه اقدام نمایند:

 • افرادی که به واسطه رابطه شهروندی تابع کشور ترکیه گردیده اند.
 • هر فردی که پدر و یا مادرش شهروند ترکیه باشد.
 • از طریق طی کردن شرایط قانونی فرد می تواند تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد.
 • فرزندخواندگی کودکان زیر ۱۸ سال توسط شهروندان ترکیه.
 • تولد کودک در ترکیه تحت شرایطی که پدر و مادر هیچ کدام تابعیت کشور دیگر را نداشته باشند.

مدارک لازم برای اخذ شهروندی ترکیه

به این مدارک برای دریافت شهروندی ترکیه نیاز دارید:

 • شناسنامه
 • اصل اجازه اقامت و کپی آن
 • اسناد و مدارکی که دریافت نخستین تی‌آی ترکیه را تأیید می‌کنند
 • اصل گذرنامه و یا هر سند و مدرک دیگری که بتواند تابعیت اولیه فرد متقاضی را نشان بدهد. حتی اگر فرد بدون تابعیت اولیه است، باید سند و مدرکی باشد که فقدان تابعیت اولیه را اثبات کند
 • زمان‌های خروج از ترکیه و تمامی مدت‌زمان اقامت در ترکیه که به واسطه مهر گذرنامه و یا دیگر مدارک مشخص می‌شونداگر متقاضی متأهل باشد، تمامی اسناد و مدارک رسمی ازدواج، هویت همسر و فرزندان زیر سن قانونی لازم است. (برای هویت همسر، سند ازدواج، و برای تأیید هویت فرزندان گواهی تولد کفایت می‌کند)
 • کپی از کارت شناسایی بستگان در ترکیه (در صورت وجود) و آدرس آن‌ها
 • تأییدیه درآمد یا مدارکی دال بر دارا بودن تمکن مالی
 • گواهی تأیید توانایی زبان که از سوی کنسولگری ترکیه طی یک مصاحبه صادر می‌شود
 • ۴ قطعه عکس که در یک ماه گذشته گرفته شده است

اخذ شهروندی از طریق سیستم فیروزه ایی

شاید بپرسید کارت فیروزه ای ترکیه چیست؟ این کارت تقریبا مثل گرین کارت برای ترکیه عمل می کند اما تفاوت های نیز دارد. براساس قوانین هیات دولت ترکیه به افرادی با مهارتهای خاص اجازه می دهند که نسبت به اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند. این افراد می بایستی دارای مهارت های خاصی مانند: داشتن دانش در زمینه های فن آوری اطلاعات، اقتصاد، ورزش، فرهنگ و هنر باشند و یا می توانند مدیران و سرمایه گذاران حرفه ای باشد. بعبارت ساده تر بجای جذب نیروی کار ارزان، سعی بر انتخاب گزینشی مهاجران توانمند را در مرزهایشان دارند. به این کارت، ترکواز یا تورکاواز هم می گویند.

کارت فیروزه‌ای در ابتدا با اعتبار سه ساله برای متقاضی صادر می شود. در پشت کارت، یک سیستم امتیازدهی قرار دارد. یعنی بررسی می‌کند آیا شما طی این مدت، فعال و مفید بوده‌اید یا خیر. این قضیه به این که گزارش‌های مالی و کاری خود را به مرتب ارائه کنید، بستگی دارد.

بعد از سه سال با بررسی سابقه کاری شما در کشور ترکیه؛ کارت فیروزه ای با اعتبار نامحدود برایتان صادر می شود. خبر خوب این است که پس از دو سال می‌توانید به عنوان شهروند ترکیه به کار و زندگی در این کشور ادامه دهید.

تابعیت مضاعف ترکیه

تابعیت مضاعف در واقع به معنای داشتن تابعیتی دیگر می باشد. در اصطلاح افراد دو تابعیتی را شامل این تابعیت می دانند. کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که مشکلی با دو تابعیت بودن افراد ندارد. بعضی کشورها مثل ژاپن تابعیت مضاعف را قبول نمی کنند.

سوالات متداول

با پاسپورت ترکیه به چند کشور می توان بدون ویزا سفر کرد؟

با پاسپورت ترکیه می توان به ۷۲ کشور بدون ویزا و به ۴۹ کشور با گرفتن ویزای فرودگاهی سفر کرد.

روش های اخذ پاسپورت ترکیه چیست؟

از راه های اخذ پاسپورت ترکیه می توان به کار، تحصیل، سرمایه گذاری و خرید ملک اشاره کرد.

آیا ویزای تحصیلی ترکیه می تواند به پاسپورت ترکیه تبدیل شود؟

خیر. باید نوع اقامت تغییر کند. پس از تحصیل به فرصت داده می شود تا در ترکیه کاریابی کنید و اقامت کاری بدریافت کنید. به عبارتی با ویزای کاری می توانید این کار را انجام دهید.

آیا در صورت تولد در ترکیه می توان تابعیت این کشور را گرفت؟

خیر. زیرا ترکیه از اصل خون پیروی می کند.

‫5 نظر ارسال شده در “اخذ شهروندی ترکیه ۲۰۲۱

 1. شهداد :

  فکر می کردم لیست کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ترکیه خیلی بیشتر از اینا باشه ولی انگار اشتباه می کردم

 2. سما عسگری :

  اگر ویزای توریسیتی ترکیه رو بگیرم و ظرف دو ماه به زبانشو مسلط شم. می تونم اون رو تبدیل به ویزای تحصیلی کنم . بعد از اتمام تحصیل به ویزای کاری و همینجور رفته رفته شهروندی ترکیه رو بدست بیارم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.