اقامت توریستی ترکیه در 2024

اخذ ویزای توریستی ترکیه

یکی از روش های اخذ اقامت ترکیه، اقامت توریستی است. در این مقاله باه این مطالب می پردازیم که، اقامت توریستی ترکیه برای ایرانیان به چه صورت است؟ هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه برای ایرانیان در چه حدودی است؟ آیا ایرانیان می توانند بدون ویزا وارد ترکیه شوند؟ آیا می توان ویزای توریستی ترکیه را به اقامت تبدیل کرد؟ آیا تمدید اقامت توریستی ترکیه امکان پذیر است؟ آیا برای ترکیه ویزا لازم است؟ مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه چیست؟ شرایط اقامت توریستی ترکیه در 2024 به چه صورت است. استانبول همراه در این مقاله به تمامی این پرسش ها پاسخ خواهد داد.

در ابتدا باید به شما بگوییم:

چنانچه قصد دارید به ترکیه سفر کنید، اگر مدت اقامت شما زیر 90 روز است، احتیاجی به گرفتن ویزا ندارید. اتباع ایرانی برای سفر های کمتر از 90 روز به ترکیه، نیازی به اخذ ویزای توریستی ترکیه ندارند.

به عبارتی مدت زمان ویزای توریستی ترکیه تا ۳ ماه اقامت بدون ویزا در ترکیه است. در نتیجه احتیاجی به اخذ ویزای توریستی ترکیه برای ایرانیان نخواهد بود. البته افرادی که به قصد گردشگری به ترکیه سفر می کنند، اجازه کار و تحصیل در ترکیه را نخواهند داشت. برای مقاصد کاری و تحصیلی بایستی نسبت به اخذ ویزای کار و تحصیل اقدام کنید.

مشاوره در زمینه اقامت توریستی ترکیه در سال 2024

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، خرید خودرو در ترکیه، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  شرایط کلی اخذ ویزای توریستی ترکیه

  1. همانطور که قبلا هم گفتیم، ایرانیان برای سفر به ترکیه تا 90 روز الزامی بر دریافت ویزا ندارند. اما این اقامت 3 ماهه شرایطی نیز دارد.
  2. نباید در مدت اقامتتان کار کنید. همچنین اجازه تحصیل نیز نخواهید داشت.
  3. پاسپورت شما باید 6 ماه دیگر اعتبار داشته باشد. یا حداقل به اندازه 60 روز بعد از انقضای ویزا، اعتبار داشته باشد.
  4. چنانچه قصد دارید بیش از 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید، باید پیش از سفر به کنسول گری ترکیه اطلاع دهید.

  مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی ترکیه

  همانطور که قبلا هم گفتیم، ایرانیان برای مقاصد گردشگری و توریستی نیازی به دریافت ویزا ندارند. اما معدود کشور هایی هستند که بایستی برای مقاصد توریستی، اقدام به اخذ ویزا کنند. اتباع این کشورها باید حداقل 48 ساعت قبل از سفر، از طریق سایت Turkey Electronic Visa Application System اقدام به اخذ ویزای الکترونیکی بکنند. مدارک لازم شامل:

  • ارائه یک پاسپورت دارای اعتبار
  • ارائه فرم درخواست ویزای توریستی ترکیه ( از طریق وزارت امور خارجه کشور خود )
  • ارائه دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
  • ارائه بیمه‌ درمانی
  • ارائه تمکن مالی مناسب
  • پرداخت هزینه های مورد نیاز ویزا

  در ضمن، هزینه دریافت ویزای توریستی ترکیه 20 دلار آمریکا است.

  برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع ویزای ترکیه را مطالعه کنید.

  شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه 2024

  ظهور ویروس کرونا، شرایط مهاجرت و اقامت در همه کشورها را دچار تغییر کرد. کشور ترکیه هم از این قائده مستثنا نیست. به همین علت، دولت ترکیه شرایط خاصی برای افرادی که در سال 2020 در ترکیه اقامت داشته اند و قصد تمدید اقامت خود را دارند در نظر گرفته است. به عبارتی، در صورتی می توانید اقامت خود را تمدید کنید که موارد زیر را رعایت کنید.

  1. حداقل دو هفته قبل از اتمام تاریخ اقامت خود نسبت به تمدید ویزا یا اقامت، اقدام کنید.
  2. بیمه نامه خود را از تاریخی که کارت اقامت به اتمام رسیده تا یکسال آینده اخذ کنید. در نظر بگیرید برای کودکان زیر 10 سال نیازی به بیمه نامه نخواهد بود.
  3. بعد از پرکردن فرم راندوو منتظر ایمیل از طرف اداره مهاجرت بمانید. پس از دریافت ایمیل باید مدارک خود را به اداره مهاجرتی که انتخاب کرده اید پست کنید. در ایمیل دریافت شده ذکر شده است که از تاریخ دریافت ایمیل فقط 20 روز فرصت دارید تا مدارک را ارسال کنید. البته توصیه استانبول همراه این است که به هیچ وجه این کار را عقب نیندازید. بلکه به محض دریافت ایمیل اقدام به ارسال مدارک کنید.
  4. در فرم راندوو اقامت بیش از یکسال را درخواست نکنید. چرا که این درخواست ریجکت خواهد شد.
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  فرم راندوو چیست؟

  اگر تمایل دارید در مورد  راندوو ترکیه  بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  مدارک لازم پستی و  نحوه پست مدارک به اداره مهاجرت

  • پرینت فرم راندوو و امضاء قسمت مربوطه
  • فیش پرداختی هزینه های دولتی که میتوانید بصورت آنلاین از طریق این صفحه که توضیح داده شده است یا پرداخت از طریق بانک زراعت
  • سه قطعه عکس رنگی زمینه سفید
  • کپی صفحه اول پاسپورت
  • کپی صفحه مهر آخرین ورود به ترکیه
  • ترجمه شناسنامه نوتر شده ( فقط برای فرزندان نیاز است که در مدارک گذاشته شود)
  • اجاره نامه نوتر شده یا کپی سند ملکی برابر اصل شده در نوتر

  تمامی مدارک ذکر شده را پس از دریافت ایمیل از اداره مهاجرت برای تمامی اعضای خانواده تکمیل کنید. مدارک را در پوشه مخصوص Yarim Dosya قرار دهید. این پوشه را از لوازم تحریری ها می توانید تهیه کنید. دقت کنید که برای هر یک از اعضا یک پوشه جداگانه بذارید.

  با مدارک تکمیل شده به یکی از شعبات ptt مراجعه کنید. مدارک را به آدرسی که در فرم راندوو ذکر شده ارسال کنید.( معمولا در صفحه اول فایل pdf آدرس نوشته شده است).

  نکته: سعی کنید مدارک خود را بصورت منظم در داخل پوشه بگذارید. اینگونه خطر ریجکت شدن شما توسط مامور کاهش میابد.

  بعد از ارسال مدارک، صبر کنید تا پیامک تایید اداره مهاجرت برای شما فرستاده شود. این شرایط برای افرادی که اولین بار است که درخواست اقامت ترکیه را می دهند نیز قابل اجرا است.

  اقامت توریستی بلند مدت در ترکیه

  در اینجا منظور از اقامت توریستی بلند مدت، اقامت 1 ساله می باشد. گاهی افراد نیاز دارند تا بیش از 3 ماه در کشور ترکیه اقامت کنند. در این شرایط باید از طریق راه هایی که در ادامه برایتان عنوان می شود، اقامت خود را تمدید کنید.

  اقامت یک ساله با خرید ملک در ترکیه

  شما می توانید با خرید ملک در ترکیه، اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنید. چنانچه پس از پایان سال، همچنان ملک مذکور به نام شما باشد، می توانید اقامت خود را تمدید کنید. شما با هر قیمتی می توانید اقدام به خرید ملک در ترکیه کنید. اما در صورتی که ملک خریداری شده 250 هزار دلار آمریکا ارزش داشته باشد، می توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید. چنانچه ملک خریداری شده 60 هزار دلار آمریکا ارزش داشته باشد، اقامت 3 ساله توریستی را دریافت خواهید کرد.

  اگر تمایل دارید در مورد خرید ملک در ترکیه بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  اقامت یک ساله با اجاره ملک در ترکیه

  در این روش شما با اجاره ملک در ترکیه، می توانید اقامت 1 ساله ترکیه را دریافت کنید. اما توجه داشته باشید که این اقامت قابل تمدید نیست. یعنی شما نمی توانید اقامت خود را در این روش تمدید کنید. باید یک سال از آخرین باری که خانه ای در ترکیه اجاره کردید، بگذرد تا دوباره بتوانید اقدام به اجاره ملک در ترکیه کنید. اطلاعات بیشتر را در مقاله اجاره ملک در ترکیه مطالعه کنید.

  اگر تمایل دارید در مورد اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه

  • ۴۰ لیر هزینه ترجمه ی پاسپورت برای هر شخص
  • پرداخت ۸۹ لیر به همراه ۸۰ دلار مالیات برای اقامت یک ساله به اداره ی مالیات ترکیه ( جهت پول خاک و … )
  • پرداخت 120 لیر برای تاییدیه ی نوتر
  • هزینه ی بیمه ی درمانی با توجه به سن، جنسیت و نوع بیمه ایی که دریافت می کنند متفاوت می باشد و از ۲۰۰ لیر شروع خواهد شد . که این مبلغ یک مبلغ حداقل می باشد و هزینه های بیشتر جهت بیمه های تکمیلی نیز وجود دارد .
  • هزینه ی اجاره ی خانه در ترکیه بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر می باشد و به نوع آپارتمانی که اجاره می شود بستگی دارد
  • هزینه های مربوط به دفتر خانه های رسمی در ترکیه که جهت ثبت اجاره ی خانه در دفاتر رسمی  پرداخت می شود
  • هزینه های مربوط به معاینات و آزمایش های پزشکی

  همچنین قیمت ویزای توریستی ترکیه با توجه به نوع مسکن، خورد و خوراک و شرایط استفاده از وسایل نقلیه عمومی ممکن است افزایش یابد. برای مثال، استفاده از تاکسی در ترکیه بسیار گران است. بهتر است وسایل حمل و نقل عمومی چون متر و اتوبوس را جایگزین کنید.

  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اقامت ترکیه 2024 (روش ها + راهنمای کامل)

  نکات مهم در خصوص اخذ اقامت در ترکیه

  1. مدارک مورد نیاز شما برای دریافت اجازه اقامت توریستی ترکیه بسته به نوع اقامت درخواستی شما و یا دلیل اقامت شما برای حضور در ترکیه ممکن است متفاوت باشد. اداره مهاجرت ترکیه هر زمان می تواند اطلاعات یا اسناد تکمیلی راجع به درخواست شما برای اجازه اقامت را درخواست کند.
  2.  گذرنامه یا یک سند جایگزین شما می بایستی حداقل 60 روز یا بیشتر از مدت زمان اقامت شما اعتبار داشته باشد.
  3. اگر نماینده قانونی شما (وکیل) به جای شما در زمان وقت مصاحبه حضور داشته باشد ، او باید اسناد و مدارک مربوط به وکالتنامه شما که نشان می دهد نماینده قانونی شماست را ارائه دهد.
  4. هزینه های مربوط به مالیات، حق خاک و کارت کیملیک را هم می توانید به صورت حضوری در اداره مهاجرت پرداخت کنید و هم می توانید از طریق دفاتر پرداخت یا بانک های مصوب وزارت اقتصاد انجام دهید. لازم است که هزینه های مربوط به مالیات و کارت را به طور جداگانه پرداخت کنید و برای هر دو درخواست رسید کنید.
  5.  عکسی که به اداره مهاجرت ترکیه برای اجازه اقامت توریستی ترکیه ارائه می کنید باید دارای زمینه ای سفید بوده و در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد. (چهره شما می بایستی به راحتی از جلو تشخیص داده شود).
  6.  در مواردی که گذرنامه ی شما به حروف لاتین نوشته نشده باشد ، ترجمه مصوب مترجمان رسمی یا مقامات رسمی باید وجود داشته باشد.
  7.  اداره مهاجرت ممکن است در طی انجام مراحل درخواست اجازه اقامت توریستی ترکیه ، شناسنامه شما را به همراه ترجمه رسمی به زبان ترکی و با مهر نوتر درخواست نماید.
  8. در مدت زمان درخواست اقامت، اگر هزینه های روزمره مانند بهداشت و سلامت شما توسط مقامات دولتی تحت پوشش قرار گیرد ، باید سند مربوطه را به اداره مهاجرت ارائه دهید.
  9.  در مواردی  که متقاضی زیر 18 سال سن داشته باشد ، رضایت نامه باید توسط والدین شخص یا نمایندگان قانونی وجود داشته باشد و به اداره مهاجرت تحویل داده شود.

  مدارک لازم برای اقامت توریستی در ترکیه

  • اجاره نامه و یا سند ملک مسکونی ( در صورتخرید ملک) که باید به تایید محضر رسیده باشد و یا به اصطلاحی مهر نوتر داشته باشد.
  • گردش حساب مالی حداقل به مبلغ 500 دلار آمریکا برای هر ماه اقامت که نشان می دهد شما از پس هزینه های زندگی در ترکیه برخواهید آمد.
  • اصل و ترجمه رسمی شناسنامه به زبان ترکی
  • نامه عدم سوء پیشینه از کشور خود ( در صورت درخواست اداره مهاجرت ترکیه)
  • دعوت نامه شخص و یا ارگان خاصی در صورتی که شما به عنوان مهمان در ترکیه حضور خواهید داشت.
  •  بیمه درمانی خصوصی در ترکیه
  • چنانچه قصد اقامت در هتل را دارید، نامه اقامت هتل را به همراه داشته باشید.
  •  در صورتی که یکی از والدین با فرزند خود در خاک ترکیه باشد و تقاضای اقامت بکند، باید از والد دیگر رضایت نامه محضری بگیرد که به تایید دولت ترکیه رسیده باشد.
  • اصل و فتوکپی گذرنامه
  • 4 قطعه عکس پرسنلی.

  اشتباهات متداول درباره اخذ اقامت توریستی ترکیه

  برخی از اشتباهات متداول در مورد اقامت توریستی ترکیه در ادامه بررسی می شود.

  1- آیا امکان ریجکت شدن ویزای توریستی ترکیه وجود دارد؟

  باید این نکته را یادآوری کنیم که سفر توریستی به کشور ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارد. پس عملا امکان ریجکت شدن هم وجود ندارد. لذا ایرانیان با اطمینان خاطر می توانند در دفعات متوالی برای سفر توریستی ترکیه اقدام کنند. البته برای کشورهایی که باید اقدام به اخذ ویزای الکترونیکی کنند، امکان ریجکت شدن وجود دارد

  2- آیا باید از سفارت ترکیه وقت بگیریم؟

  از آنجایی که نیازی به اخذ ویزای توریستی ترکیه نیست، خیر. اما برای دریافت ویزای کاری و ویزای تحصیلی ترکیه باید به سفارت ترکیه در تهران مراجعه کنید. آدرس سفارت ترکیه، تهران، خیابان فردوسی، چهارراه استانبول، پلاک ۳۳۷  می باشد.

  3- آیا برای اخذ ویزای توریستی ترکیه باید وثیقه بگذاریم؟

  خیر. چرا که ایرانیان نیازی به تهیه ویزای توریستی ندارند. شما با هر توری می توانید به کشور ترکیه سفر کنید. بدون آن که نگران ویزا باشید.

  4 -آیا موسسه مهاجرتی و گردشگری می توانند بصورت تضمینی ویزای توریستی ترکیه را اخذ کنند؟

  دقت داشته باشید، ایرانیان نیازی به اخذ ویزای توریستی ترکیه ندارند، که نیاز باشد فرد یا موسسه ایی همانند ویزای توریستی شنگن و یا سایر کشورها آن را تضمین کند.

  مدت ویزای توریستی ترکیه برای ایرانیان چه مدتی است؟

  با توجه به پاسپورت افراد ترکیه چند نوع ویزای گردشگری صادر می‌کند.

  • ویزای سینگل که به افراد اجازه می‌دهد به مدت 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشند.
  • ویزای توریستی مالتیپل برای حداکثر 5 سال از طرف دولت ترکیه برای افراد خاص و بر اساس درخواست ایشان صادر می‌شود.
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  راهنمای اخذ کد مالیاتی در ترکیه 2024

  تفاوت اقامت در شرایط اضطراری با اقامت توریستی یکساله

  طبق دستورالعمل جدیدی که در سال 2024 به ادراه‌ی مهاجرت ترکیه صادر شده است، به دلیل شیوع کرونا و برای جلوگیری از اقامت قاچاقی، به کسانی که برای تمدید اقامت خود (به خصوص در شهر استانبول) راندوو مشخص کرده بودند، حدود 3 الی 4 ماه اقامت اضطراری اعطا شده است. به همین دلیل ممکن است پیامکی را از طرف این اداره، مبنی بر شرکت در جلسه راندوو دریافت نکرده باشند. نکاتی در رابطه با این نوع اقامت وجود دارد که البته باید آن‌ها را در نظر داشت:

  • این اقامت اضطراری با اقامت توریستی یکساله متفاوت است.
  •  این اقامت اضطراری، صرفا موقتی بوده و نباید به عنوان راهکاری دائمی و نهایی قلمداد شود.
  • لازم است که کماکان، به دنبال تمدید اقامت خود، از طرق دیگر باشید. (تحصیلی، کاری، خرید ملک و…)
  • در صورت امکان، می‌توان برای اخذ اقامت توریستی یکساله، از شهری دیگر اقدام کرده و بعدا آن را به استانبول تغییر داد.

  نکات تبدیل اقامت توریستی به اقامت کاری در ترکیه

  همانطور که پیشتر ذکر کردیم، اخذ اقامت توریستی ترکیه، برای ما ایرانیان، نیازی به اخذ ویزا ندارد و هر فرد می‌تواند به مدت 90 روز، بدون ویزا و به عنوان توریست، در کشور ترکیه ساکن شود. حال در این میان، ممکن است که فرد بخواهد مدت زمان بیشتری را در ترکیه بماند و یا اصلا تصمیم بگیرد که در این کشور، مشغول به کار شود. اینجاست که نیاز پیدا می‌کنید تا اقامت توریستی خود را تغییر داده و با روش‌های دیگری از جمله اجاره یا خرید ملک در ترکیه، با تحصیل و یا سرمایه‌گذاری در این کشور و در نهایت با کار و اخذ اقامت کاری ترکیه، در این کشور ساکن شوید.

  شما برای آنکه بتوانید در ترکیه مشغول به کار شوید، دو راه پیش روی خود خواهید داشت:

  •  از داخل ایران برای یافتن شغلی در ترکیه اقدام کنید،
  •  یا اینکه از داخل ترکیه برای یافتن کار تلاش کنید. (که البته باید با همین اقامت توریستی، مدتی در ترکیه باشید)

  برای اینکه بتوانید از طریق اقامت توریستی خود به کار در ترکیه مشغول شوید، لازم است تا یک پیشنهاد کاری از جانب یک کارفرمای ترکی داشته باشید. به علاوه، توجه داشته باشید که:

  •  باید کارت اقامت توریستی معتبر داشته باشید،
  • حداکثر تا یک روز قبل از اتمام انقضای کارت اقامت می‌توانید درخواست مجوز کار بدهید،
  • اخذ مجوز کار در ترکیه باید از جانب کارفرما صورت بگیرد،
  •  و در نهایت، باید گواهی سکونت در ترکیه و گواهی تمکن مالی خود را نیز برای اخذ اقامت کاری ترکیه ارائه دهید.

  بهترین شهرها برای سفر توریستی به ترکیه

  بواسطه مرز مشترک میان ایران و ترکیه و همچنین امکان سفر توریستی بدون ویزا، ترکیه به یکی از مقاصد مهم گردشگری برای ایرانیان تبدیل شده است. بر طبق آمار بدست آمده، در سال 2018، تعداد یک میلیون و 159 هزار ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند.

  بر اساس گزارش اداره گردشگری و مهاجرت ترکیه، بیشترین سفر توریستی به این کشور مربوط ایرانیان بوده است. در این میان آمار بیشترین خرید و تبادلات مالی نیز توسط ایرانیان در کشور ترکیه ثبت شده است. از طرفی طبق برآوردهای به عمل آمده، هر ایرانی در سفر خود به ترکیه در حدود 1000 دلار هزینه می‌کنند.

  در ادامه با توجه به قصد سفرتان به ترکیه، می توانید بهترین شهر را برای مسافرت انتخاب کنید.

  استانبول، عالی از هر نظر

  اگر قصد خرید لباس های ترک را دارید، اگر می خواهید از دیدنی های تاریخی لذت ببرید، اگر شبگردی و مناظر زیبا را دوست دارید، اگر قصد می خواهید یک شکم گردی حسابی بکنید، استانبول بهترین انتخاب است. استانبول قطب گردشگری ترکیه است و سالانه عاشقان زیادی را به سمت خود فرا می خواند. هتل های شیک و خدمات شبانه روزی به مسافران از دلایل علاقه مردم به استانبول است.

  آنتالیا، برای عاشقان دریا

  این شهر زیبا با داشتن دهکده توریستی آلانیا و سواحل زیبا، بهشت عاشقان تفریحات آبی است. مجموعه های آبی روباز آنتالیا شهرتی جهانی دارند. بافت شهر نیز به خودی خو زیا است و فرصت خوبی برای عکاسی فراهم می کند.

  کوش آداسی، تفریحات لاکچری

  از جزایر زییبای ترکیه که جاذبه های متعددی را در خود جا داده است. از مجموعه های آبی عظیم گرفته تا آثار تاریخی منحصر به فرد. کوش آداسی هم باری عاشقان فرهنگ های مختلف و هم برای دوستداران دنیای باستان، جذابیت زیادی دارد.

  4.2/5 - (5 امتیاز)

  ‫5 نظر ارسال شده در “اقامت توریستی ترکیه در 2024

  1. یاسر ج :

   سلام به شما، من امسال سال دومی هست که می‌خوام اقامت توریستیم رو تمدید کنم. متاسفانه برای تمدید مشکل داشتم و اقامتم رو به یه نوع دیگه تغییر دادم. حالا می‌ترسم که دوباره برای سال‌های آینده هم همین آش و همین کاسه برقرار باشه. ممنون میشم یه راهنمایی بکنید که باید چیکار کنم؟!

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز. دقت داشته باشید که اخذ اقامت توریستی ترکیه، برای دو سال متوالی، امکان‌پذیر نخواهد بود. حداقل بین دو دفعه اخذ اقامت توریستی، باید یک سال وقفه وجود داشته باشد. راه‌حل این است که برای این یک سال، نوع اقامت خود را تغییر بدهید و با خرید ملک، تحصیل و یا کار و… در ترکیه ساکن شوید. در انتها، می‌توانید اقامت توریستی را برای سال بعدش اخذ کنید.

  2. اقامت توریستی ترکیه :

   سلام روز خوش. اقامت های توریستی بلند مدت ترکیه دیگه صادر نمیشه و قبلی ها هم تمدید نمی شه .

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *