به عنوان یک راهنمای زندگی در ترکیه، لازم می‌بینیم که شما را با تمام ابعاد زندگی در این کشور آشنا کنیم؛ موضوع بیمه در ترکیه نیز از همین ابعاد است که البته کمتر به آن توجه می‌شود. یکی از الزاماتی که برای اخذ اقامت این کشور به آن نیاز خواهید داشت، دریافت و ثبت بیمه در ترکیه است. هزینه خدمات درمانی در ترکیه، بدون داشتن بیمه بسیار بالاست. شما چه بخواهید به عنوان یک توریست به ترکیه بروید، یا اینکه اصلا بخواهید به این کشور مهاجرت کنید و برای مدت طولانی در آن زندگی کنید، لازم است که بیمه داشته باشید.

در این مقاله از «استانبول همراه» قصد داریم از صفر تا صد بیمه در ترکیه را برای شما بازگو کنیم. همانطور که گفتیم، یکی از الزامات ورود به ترکیه، اخذ بیمه است. اما آیا می‌دانید چه نوع بیمه‌هایی در ترکیه وجود دارند؟ از هزینه‌ی این بیمه‌ها آگاهی دارید؟ از خدماتی که پوشش می‌دهند چطور؟ هزینه‌ی این بیمه‌ها چقدر است و چگونه محاسبه می‌شوند؟ اصلا مدارک لازم برای اخذ بیمه چیست؟ با ما همراه باشید تا جواب این سوالات را در کنار هم پیدا کنیم.

درخواست مشاوره

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

لزوم اخذ بیمه در ترکیه

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، اگر شما قصد دارید اقامت ترکیه را اخذ کنید، لازم است که ابتدا مراحل اخذ بیمه در ترکیه را طی کنید. زیرا به هنگام پر کردن فرم راندوو در اداره‌ی مهاجرت کشور ترکیه، به کد بیمه‌ی خود نیاز خواهید داشت. بدون داشتن بیمه و کد آن، راندوویی برای شما تنظیم نخواهد شد و در نتیجه اقامتی نیز برای شما صادر نخواهد شد.

به علاوه، بد نیست بدانید که:

 • هزینه خدمات درمانی در ترکیه بسیار بالاست و بدون بیمه، از پس آن بر نخواهید آمد.
 • در صورت زندگی و کار در ترکیه با بیمه دولتی، به هنگام بازنشستگی از حقوق ماهانه برخوردار خواهید شد.
 • بعد از فوت صاحب بیمه، زن و دختران وی می‌توانند از مزایای بیمه در ترکیه بهره‌مند شوند.

بیمه در ترکیه

بیمه‌نامه، یکی از مدارک مهمی است که به هنگام اخذ اقامت ترکیه، باید به اداره‌ی مهاجرت این کشور ارائه دهید. اکثر کسانی که می‌خواهند برای اخذ اقامت و یا شهروندی ترکیه اقدام نمایند، از بیمه‌ای موسوم به «بیمه‌ی درمانی افراد خارجی» یا «بیمه درمان اقامتی» استفاده می‌کنند. این بیمه، نسبت به باقی بیمه‌های موجود ترکیه، اقتصادی‌تر بوده و از همین روی، طرفداران بسیاری دارد. اما باید توجه داشته باشید که با داشتن این بیمه، اندکی محدودیت خواهید داشت.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  هزینه های پزشکی و درمانی در ترکیه

محدودیت‌های بیمه درمانی برای افراد خارجی، به شرح زیر است:

 • برای برخی از خدمات پزشکی، باید دوره‌ی انتظار یک ساله را پشت سر بگذارید. (از جمله: درمان انواع کیست‌ها و توده‌ها، بیماری‌های آنروکتال، فتق و دیسک، اختلال مفاصل، تیروئید، بیماری‌های چشم و…)
 • این بیمه، در برخی از تعهدات، محدودیت دارد. به علاوه حق بیمه‌ی آن نیز هرساله تغییر می‌کند.
 • مراکز طرف قرارداد با این بیمه، در سطح ترکیه محدود هستند. ممکن است بعضی از خدمات موجود در این بیمه، مورد پذیرش برخی از مراکز درمانی نباشد.

انواع بیمه در ترکیه

درست مثل کشور خودمان ایران، در بیمه در ترکیه نیز انواع و اقسام مختلفی دارد. بعضی از این بیمه‌ها دولتی بوده و الباقی نیز توسط شرکت‌های خصوصی و به صورت غیردولتی به عموم، خدمات می‌دهند؛ حدود ۳۰ شرکت بیمه‌ی غیر دولتی در ترکیه وجود دارد. انواع بیمه در کشور ترکیه به شرح زیر است:

 • بیمه دولتی SGK

بیمه «س گ کا» را با نام بیمه دولتی شرکت های خصوصی نیز می‌شناسند. این بیمه مخصوص کسانی است که مجوز کار در ترکیه را اخذ کرده‌اند و از طرف یک کارفرمای ترک در ادارت، موسسات و یا شرکت‌های این کشور مشغول به کار شده‌اند. در این مواقع، فرد از طرف کارفرما بیمه می‌شود. البته توجه داشته باشید که کارفرما موظف است کارمند خود را بیمه کند. به علاوه، این بیمه زمانی که بخواهید نسبت به ثبت شرکت در ترکیه و یا سرمایه‌گذاری نیز اقدام نمایید، برای شما موجود خواهد بود.

اگر تمایل دارید در مورد ثبت شرکت در ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.
 • بیمه خویش‌فرما (Bağ-Kur)

بیمه خویش‌فرما (Bağ-Kur)، زمانی است که که فرد کسب و کار آزاد دارد و به اصطلاح، خودش کارفرمای خودش است. در این صورت فرد می‌تواند به شرکت‌ها و بیمه‌های خصوصی مراجعه کند و نسبت به بیمه‌کردن خود، اقدام نماید. این نوع بیمه را با نام بیمه خصوصی شرکت های خصوصی نیز می‌شناسند. به طور مثال، بیمه درمانی آنکارا سیگورتا و بیمه نپتون سیگورتا در این دسته قرار می‌گیرند.

 • بیمه دانشجویی ترکیه

از دیگر بیمه‌هایی که در ترکیه بسیار مرسوم است و افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند، بیمه دانشجویی ترکیه است. افرادی که برای تحصیل در ترکیه راهی این کشور شده‌اند، بدون شک باید بیمه شوند؛ زیرا برای درخواست راندوو از اداره مهاجرت و همینطور صدور کارت اقامت، به آن نیاز خواهند داشت. در سه ماه ابتدایی، دانشجو به صورت خود به خود از بیمه دولتی SGK برخوردار است، اما لازم است پس از آن، با مراجعه به مراکز تامین اجتماعی و یا بیمه‌های خصوصی، خودش را بیمه کند. البته بعضی از دانشگاه‌ها نیز، بیمه‌ و مراکز درمانی مخصوص به خود را دارند.

 • بیمه توریستی برای افراد خارجی

جالب است بدانید که بر طبق قوانین ترکیه، افرادی که حتی با داشتن اقامت توریستی ترکیه و برای مدت کوتاه نیز به این کشور سفر می‌کنند، لازم است که از بیمه درمانی برخوردار باشند. به عبارت دیگر، داشتن بیمه برای اخذ فرم راندوو در اداره‌ی مهاجرت و صدور کارت اقامت، الزامی می‌باشد. در این مرحله، شما می‌توانید از ۳۰ شرکت بیمه خصوصی که ترکیه موجود هستند استفاده نمایید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  خرید سیم کارت در ترکیه
اگر تمایل دارید در مورد اخذ اقامت توریستی ترکیه بیشتر بدانید می توانید در لینک زیر مطالعه کنید.

پوشش‌ها و خدمات بیمه در ترکیه

بعضی از خدمات بیمه در ترکیه، بین بیمه‌های دولتی و تمام شرکت‌های بیمه مشترک است. بعضی خدمات دیگر را نیز می‌توانید طبق درخواست، به پوشش بیمه‌ی خود بیفزایید، هر چند باید توجه داشته باشید که انتظار خدمات بیشتر، هزینه‌ی بالاتری را نیز می‌طلبد. از جمله خدمات بیمه های درمانی در ترکیه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت هزینه‌های درمان سرپایی
 • هزینه بستری در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی
 • هزینه ویزیت‌های پزشکی
 • خدمات آزمایشگاهی، رادیولوژی و سونوگرافی و…
 • هزینه‌های مربوط به شیمی درمانی
 • خرید دارو و هزینه‌های جانبی درمانی
 • هزینه‌های پزشکی ناشی از تصادفات
 • هزینه ام آر آی
 • دیالیز
 • پیوند اعضا و…

هزینه‌ها و تعرفه‌ بیمه در ترکیه

اگر شم متقاضی اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه هستید، الزامی است که قبل از آن بیمه نیز شده باشید. هزینه بیمه در ترکیه به دو فاکتور مهم بستگی دارد؛ سن و جنسیت فرد متقاضی. به علاوه، باید توجه داشت بسته به نوع خدماتی که دوست دارید بیمه‌ی شما پوشش دهد، هزینه‌ی بیمه نیز متفاوت خواهد بود. بیمه‌های دولتی معمولا از همه ارزان‌تر و اقتصادی‌تر بوده و بیمه‌های خصوصی، قیمت بیشتری دارند. فراموش نکنید که:

 • هزینه بیمه برای هر فرد، به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.
 • با داشتن بیمه، پرداخت قسمتی از هزینه‌ها (معمولا بین ۱۰ تا ۴۰ درصد) بر عهده بیمار خواهد بود.
 • هزینه بیمه در ترکیه، معمولا برای افراد زیر ۱۶ سال و بالای ۶۵ سال، رایگان است.
 • در صورت تصادف و آسیب و تایید عدم قصور شما توسط پلیس، هزینه‌های درمانی رایگان خواهد بود.
 • هزینه آمبولانس، اورژانس و آتش‌نشانی در ترکیه به طور کل رایگان است.

هزینه‌ی انواع بیمه در ترکیه

نوع بیمههزینه سالانه
بیمه دولتی ترکیه SGK۱۰۰۰ لیر
بیمه خویش‌فرما از شرکت‌های بیمه خصوصیبین ۳۰۰ الی ۴۰۰۰ لیر
بیمه دانشجویی دانشگاه‌های دولتی۶۰۰ لیر

بیمه درمانی آنکارا سیگورتا

یکی از بهترین بیمه‌ های خصوصی در ترکیه، توسط شرکت بیمه آنکارا ارائه می‌شود. این بیمه در ترکیه، بسیار اقتصادی بوده و البته خدمات بسیاری را نیز پوشش می‌دهد. معمولا، ایرانیانی که برای اقامت کوتاه مدت به ترکیه سفر می‌کنند، از این بیمه استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که موسسات مهاجرتی بسیاری نیز در ایران، با این بیمه قرارداد بسته‌اند.

 • این بیمه در مجموع، سالانه ۲۰ هزار لیر از هزینه‌های درمانی شما را پوشش می‌دهد. (درمان‌های نیاز به بستری)
 • با داشتن بیمه آنکارا، تنها ۲۰ درصد از هزینه‌ها به عهده‌ی شما خواهد بود.
 • بیمه آنکارا، سالانه ۲۰۰۰ لیر از هزینه‌های درمان سرپایی شما را پوشش خواهد داد. (۴۰ درصد هزینه بر عهده بیمار)
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اپلیکیشن‌ های الزامی برای زندگی در استانبول

جدول تعرفه بیمه درمانی آنکارا سیگورتا، به قرار زیر است:

سن متقاضیتعرفه سالانه
از بدو تولد تا ۱۷ سال۲۲۸.۵ لیر
۱۸ تا ۲۵ سال۱۴۳ لیر
۲۶ تا ۳۵ سال۱۸۳ لیر
۳۶ تا ۴۵ سال۲۱۱.۵ لیر
۴۶ تا ۵۰ سال۳۲۰ لیر
۵۱ تا ۵۵ سال۳۶۶ لیر
۵۶ تا ۶۰ سال۴۱۱.۵ لیر
۶۱ تا ۶۴ سال۶۸۶ لیر
۶۵ تا ۷۰ سال۱۲۵۸ لیر

مراحل ثبت نام و یا لغو بیمه در ترکیه

برای ثبت نام و درخواست بیمه در ترکیه، می‌توانید به نزدیکترین مرکز بیمه تامین اجتماعی در محل اقامت خود مراجعه کنید. یا اینکه می‌توانید به دفاتر و شعب شرکت‌های بیمه‌ای که در سطح شهر هستند بروید. گفتنی است که حضور فرد برای اخذ بیمه در ترکیه، لزومی ندارد و حتی از داخل ایران هم می‌توانید خود را بیمه کنید و مدارک مربوطه، به آدرس پستی شما ارسال خواهند شد.

مدارک لازم برای درخواست بیمه در ترکیه

 • کپی پاسپورت
 • کارت اقامت
 • کد مالیاتی
 • آدرس ثبت محل سکونت

بعد از اینکه خود را بیمه کرده و مراحل ثبت آن را پشت سر گذاشتید، برای روز راندوو، لازم است است تا تمام مدارک بیمه را همراه با سربرگ و البته مهر مخصوص شرکت، به اداره مهاجرت تحویل دهید.

در صورت لزوم، در مواقعی ضروری قادر به لغو بیمه‌ خود نیز خواهید بود. برای این کار لازم است که به مراکزی که ذکر کردیم مراجعه کنید و درخواست لغو بیمه بدهید. اما توجه داشته باشید، از آنجایی که داشتن بیمه در ترکیه الزامی است، باید یک بیمه‌نامه جدید از شرکتی دیگر، ارائه دهید.

سوالات متداول در خصوص بیمه در ترکیه

۱. چرا اخذ بیمه در ترکیه ضروری است؟

بنا بر قوانین ترکیه، اخذ بیمه برای تمام شهروندان الزامی است. به علاوه، برای دریافت اقامت ترکیه، به بیمه احتیاج خواهید داشت. در غیر این صورت، طیِ مراحل اخذ اقامت ممکن نخواهد بود.

۲. چند نوع بیمه در ترکیه وجود دارد؟

در ترکیه، انواع مختلفی از بیمه وجود دارد؛ بیمه دولتی SGK، بیمه خویش‌فرما از شرکت‌های خصوصی، بیمه دانشجویی از دانشگاه‌های دولتی و بیمه مخصوص اقامت کوتاه مدت و توریستی

۳. هزینه اخذ بیمه در ترکیه چقدر است؟

هزینه بیمه در ترکیه، بنا بر خدماتی که می‌خواهید، متفاوت خواهد بود. به علاوه سن و جنسیت نیز عوامل مهمی هستند. تعرفه بیمه دولتی به صورت سالانه ۱۰۰۰ لیر، بیمه دانشجویی ۶۰۰ لیر و بیمه خصوصی بین ۳۰۰ الی ۴۰۰۰ لیر است.

۴. مدارک مورد نیاز برای اخذ بیمه در ترکیه چیست؟

برای اخذ بیمه در ترکیه، شما به یک آدرس ثبتی، کد مالیاتی، کارت اقامت و کپی پاسپورت خود، نیاز دارید.

۵. بیمه در ترکیه چه خدماتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه‌های ترکیه، معمولا هزینه‌ های درمان سرپایی، هزینه بستری در بیمارستان، ویزیت پزشک، خدمات آزمایشگاهی، سونوگرافی، اتاق عمل، دیالیز، پیوند اعضا، مصدومیت‌های ناشی از تصادف، ام آر آی و… را پوشش می‌دهند.

 

‫2 نظر ارسال شده در “از صفر تا صد بیمه در ترکیه

 1. امیرعلی ب :

  سلام، سوالی دارم که اگر جواب بدید خیلی ممنون میشم،
  آیا امکان بیمه شدن در ایران و ترکیه، به صورت همزمان وجود داره؟

  • تیم تحریریه استانبول همراه :

   درود دوست گرامی،
   بله این کار ممکن است، اما باید نکاتی را هم در نظر داشت. اگر بخواهید از بیمه‌ی تامین اجتماعی ترکیه برخوردار شوید، نمی‌توانید بیمه‌ی اجباری تامین اجتماعی ایران را داشته باشید. برای استفاده از بیمه تامین اجتماعی ترکیه، بیمه‌ی شما در داخل ایران باید از نوع بیمه «اختیاری» و یا بیمه «مشاغل آزاد» باشد. نمی‌توان به صورت همزمان از بیمه تامین اجتماعی هر دو کشور بهره‌مند شد. تنها در صورتی می‌توان از بیمه تامین اجتماعی ترکیه برخوردار شد که بیمه شما در ایران، نیازی به کارفرما نداشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *