آیا میتوان فرزندم را برای تحصیل به ترکیه بفرستم؟ شرایط تحصیا در مدارس ترکیه چیست؟ می توانم بدون مدرک زبان در مدارس ترکیه تحصیل کنم؟ در این مقاله از استانبول همراه به بررسی سوالات بالا می پردازیم. شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقاله ای جداگانه بررسی شده است.

تحصیل در مدارس ترکیه

بد نیست بدانید تحصیل در مدارس کشور ترکیه برای دانش آموزان اجباری بوده و در سه مقطع ۴ ساله ابتدایی، ۴ ساله متوسطه و ۴ ساله دبیرستان باید به تحصیل بپردازند. . کودکان تا  ۳ سالگی می توانند به مهد کودک های دولتی یا خصوصی بروند. البته هردو شامل هزینه می شوند. البته اگر کیملیک کارت داشته باشید، مقطع پیش دبستانی رایگان است.

در مورد کیملیک کارت می توانید در مقاله زیر بیشتر بخوانید.

از سن ۳ تا ۵ سالگی نیز در مقطع پیش دبستانی تحصیل می کنند. از سن ۵ سالگی تا ۹ سالگی هم در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند که برای همه االزامی است. دو دوره ۴ ساله در مقاطع متوسطه و دبیرستان هم بعد آن وجود دارد. زبان تحصیل در مدارس این کشور ترکی است.زبان انگلیسی هم زبان دوم است که دانش آموزان از کلاس چهارم ابتدائی شروع به فراگیری آن می کنند.

چنانچه در مدارس بین المللی و خصوصی در حال تحصیل باشید زبان تحصیل انگلیسی است. میانگین شهریه مدارس خصوصی یا بین المللی ترکیه ۱۵۰۰۰ لیر در سال است. امکان پرداخت قسطی هم وجود دارد. البته هزینه سرویس به صورت مجزا از والدین دریافت می شود. عموما مدارس خصوصی در ترکیه جزء مدارس دوزبانه ترکیه محسوب می گردند.

نکته: دانش آموزان غیرترکی باید حتما دارای یک اقامت باشند و یا به واسطه والدین خود یک اقامت را به دست آورده باشند تا قادر به تحصیل در مدارس ترکیه باشند.

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  آزمون های بین المللی ترکیه

بهترین مدارس در ترکیه

  • مدرسه بین المللی استانبول
  • مدرسه بین المللی Istanbul International Community School
  • مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School
  • مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten
  • مدرسه بین المللی MEF International School
  • مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)

مدارس ایرانی در ترکیه

فقط دو مدرسه فارسی زبان در ترکیه موجود است که عبارتند از مجتمع آموزشی فجر استانبول و مجتمع آموزشی ۲۲ بهمن در آنکارا. هر دو این مدارس زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و همچنین سفارت جمهوری اسلامی ایران هستند.  مدرسه فجر استانبول در منطقه فاتیح و سلطان احمد واقع شده است.مدرسه ۲۲ بهمن نیز در آنکارا در خیابان رشید غالب و جنب رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قراردارد.

در این دو مدرسه فقط رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک ارایه می شود به همین دلیل رشته های کاردانش، فنی و حرفه ای و انسانی در مدارس ایرانی ترکیه وجود ندارد.در هر دو مجتمع آموزشی مقاطع تحصیلی پیش دبستانی تا دیپلم و پیش دانشگاهی ممکن است.

زبان رسمی آموزشی در این دو مدرسه فارسی است. دقیقا مطالبی هم آموزش داده می شود که در ایران وجود دارد. شهریه این مدارس با توجه به مقطع تحصیلی مابین ۵۰۰ الی ۹۰۰ دلار بصورت سالیانه است.

مطالعه بیشتر: افتتاح حساب بانکی در ترکیه

مدارک لازم جهت ثبت نام در مدارس

برای فرزندان یر ۱۸ سال، حداقل یکی از والدین باید کیملیک کارت داشته باشد. اگر فقط یکی از والدین در ترکیه باشد، آن یکی باید رضایت نامه کتبی برای تحصیل فرزندش داده باشد. این رضایت نامه باید ترجمه رسمی بشود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  تحصیل پزشکی در ترکیه

مدارک تحصیلی دانش آموز نیز ترجمه می شود و سپس دنکلیک یا تطبیق می گیرد. برای ثبت نام در مدارس بین المللی ارایه نمره زبان در بسیاری از شرایط اجباری است. همچنین تعداد زیادی از این مدارس آزمون ورودی دارند.برای ثبت نام در پایه های ابتدایی علاوه بر کارت اقامت ارایه برگه نفوس خودتان و فرزندتان الزامی است. علاوه بر آن باید آدرس خود را به تایید شهرداری برسانید و سپس در زمان ثبت نام به مدرسه ارایه دهید.

امیدواریم سوالات شما در خصوص تحصیل در مدارس ترکیه پاسخ داده باشیم. این نکته را به خاطر بسپارید که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.