ترکیه، کشوری زیبا با اقتصادی قوی است. این همسایه ایران از بهتریم مقاصد برای مهاجرت و تفریح است. با ثبت شرکت در ترکیه می توانید از مزایای اقامت در ترکیه استفاده کنید. باید توج داشته باشید که اقتصاد ترکیه مخلوطی از صنایع بومی و صنعتی می باشد. اگر در رابطه با شرایط اقتصادی ترکیه دچار تردید شده اید بدانید که

سازمان اطلاعاتی آمریکا، ترکیه را جزو کشور های توسعه یافته طبقه بندی کرده است. همچنین در آخرین تقسیم بندی ها ترکیه جزو ۲۰ کشور برتر صنعتی محسوب می شود.

کشاورزی، صنایع گوناگون، ارتباطات، ساخت و ساز، گردشگری و خدمات مالی و بانکی از مهمترین زمینه های فعالیت اقتصادی است که ترکیه در این سال ها موفق به کسب نتایج خوبی در آنها شده است. در ادامه با استانبول همراه باشید تا شرایط ثبت شرکت را برایتان به طور کامل شرح دهیم. نکته بسیار مهم این است که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

 

مزایای ثبت شرکت در کشور ترکیه چیست؟

قوانین این کار، شبیه قوانین ثبت شرکت در کشور ایران است اما با حدودی اختلافات. خبر خوب این است که برا ثبت شرکت الزامی بر داشتن اقامت ترکی ندارید.گرچه با  ثبت شرکت شما یک  اقامت یکساله دریافت خواهید کرد. اگر ۵ سال متمادی هم اقدام به تمدید آن بکنید، می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

همچنین با ثبت شرکت در این کشور به نوعی اقامت کاری آن را هم دریافت می کنید. اگر می خواهید در نهایت برای شهروندی ترکیه اقدام کنید، ثبت شرکت تا حدودی فعالیت های شما را به صورت شفاف به دولت نشان می دهد. این یک مزیت غیر رسمی است اما وجه شما با ثبت شرکت در کشور ترکیه بسیار بالاتر وجه شخصی است که صرفا سرمایه گذاری کرده یا اقدام به خرید ملک کرده است. شما با ثبت شرکت می توانید  نسبت به اخذ کردیت کارت و استفاده از تسهیلات بانک های ترکیه هم اقدام کنید. مالیات نیز در کشور ترکیه نسبت به ثبت شرکت در کشور های اروپایی و آمریکایی خیلی کمتر است.

 

ثبت شرکت

شما می‌توانید گوشه‌ای از محل اقامت خود را به صورت شرکت و انجام کار اختصاص دهید و از طرف دیگر شما حتی به عنوان مثال برای فروش آب نیز باید شرکت ثبت کنید.

برای راه اندازی شروع کسب و کار در ترکیه باید افتتاح حساب بانکی در ترکیه را هم مد نظر قرار دهید. بدیهی است شما بعد از ثبت شرکت در کشور ترکیه باید یک حساب بانکی معتبر در کشور ترکیه افتتاح کنید.

شما با ثبت شرکت و ثابت کردن این که با این حساب به صورت بیزینسی کار می کنید و نمی‌خواهید تحریم‌ها را دور بزنید، می‌توانید در یکی از بانک های کشور ترکیه حساب شرکتی باز کرده تا بیزینس خود را فعال کنید.

افتتاح حساب در یکی از بانکهای کشور ترکیه به شما این اجازه را می دهد که شما با ارز های رایج در تجارت جهانی کسب و کار خود را راه اندازی کنید و بدون مرز بیزینس خود را با دنیا به اشتراک بگذارید، تا بتوانید درآمد بیشتری داشته باشید.

جهت اخذ ثبت شرکت در کشور ترکیه برای راه اندازی کسب و کار شما مرحله سومی که با آن طرف خواهید بود،  اخذ مجوز برای موضوع سرمایه‌گذاری است. باید به شما بگویم که از اینجا به بعد یک وکیل ترک که قسم‌خورده کشور ترکیه است، باید مراحل کاری شما را ادامه دهد.

با وکالت دادن به یک وکیل قسم خورده، شما برای اخذ مجوز لازم برای موضوع سرمایه گذاری، همچنین اخذ مجوز کار و طی شدن روند آن را به آن وکیل وکالت می دهید. همچنین می‌توانید بعد از گذشت دو تا سه روز از ثبت شرکت خود، پروانه فعالیت که در کشور ترکیه به آن برگه لهواسی می گویند، را دریافت کنید.

اما یک مرحله دیگر برای راه اندازی شروع کسب و کار در ترکیه باقی می‌ماند. ارزیابی زیست محیطی، بررسی مکان شرکت از نظر وجود وسایل ضروری مرتبط با آن کار و دریافت مجوز و شروع کار. با توجه به نوع کسب و کار شما، باید محل کار شما توسط بازرسین دولتی ترکیه بازرسی شود، تا مجوز فعالیت برای شما صادر گردد. این کار برای شما تضمینی نیست که شما راه اندازی شروع کسب و کار در ترکیه را به درستی انجام داده و حال می توانید یک تجارت آزاد بی دغدغه و خارج از تحریم های منطقه داشته باشید.

 مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 1. مشخص کردن محل شرکت
 2. تنظیم اساسنامه شرکت
 3. دریافت فرم های ثبت شرکت
 4. گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه
 5. گرفتن تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی ترکیه
 6. ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه
 7. چاپ روزنامه رسمی
 8. گرفتن تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا از دفترخانه رسمی ترکیه
 9. تنظیم فرم اداره دارایی ترکیه
 10. مراجعه به اداره دارایی ترکیه و تحویل فرم مرحله قبل برای بررسی و تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره
 11. بازرسان اداره دارایی به آدرس شما مراجعه می کنند برای تایید آدرس
 12. گرفتن شماره مالیاتی شرکت بعد از تایید و بررسی نهایی
 13. گرفتن کارت بازرگانی
 14. تصدیق دفاتر حسابداری
 15. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 16. معرفی کردن یک مشاور مالی رسمی

لازم به ذکر است همه مراحل اشاره شده در جهت ثبت شرکت بین ۵ تا ۷ روز کاری انجام می شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت

 • اصل پاسپورت هر یک از شرکاء که بیشتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس ۴ * ۳  رنگی با زمینه روشن
 • پیشنهاد چند نام مناسب برای شرکت
 • زمینه فعالیت شرکت در ترکیه یا همان اساسنامه
 • تعیین دقیق درصد سهام هر یک از شرکای شرکت
 • تعیین مدیر شرکت  یا هر دو شریک

هزینه ثبت شرکت

 • سرمایه اولیه ثبت شرکت  مساوی با ۱۰ هزار لیر است. این مقدار معادل حدود ۱ هزار و ۳۶۰ دلار آمریکا است.
 • هزینه یک حسابدار رسمی که معادل ماهانه ۱۲۰ دلار به بالا است.
 • هزینه های کارمند. با این که این کار الزامی ندارد، اما برای اعتبار شرکت در آینده بهتر است که آن را انجام دهید.
 • هزینه اجاره محل دفتر که بستگی به محل انتخابی شما دارد. این هزینه از چند دلار تا چندهزار دلار متغییر است.
 • هزینه آب، برق، تلفن و اینترنت.
 • ۲۳ درصد مالیات بر اجاره محل کار.
 • هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن دراداره دارایی که معادل سالانه حدودا ۴۰۰ دلار آمریکا است.
 • مالیات بر درآمد شرکت که معادل ۲۲ % از سود خالص شرکت است.

انواع روش های ثبت شرکت در ترکیه

در زیر به بررسی انواع روش های قانونی ثبت در تریکه پرداخته ایم.

ثبت شرکت در ترکیه با مسئولیت محدود

در این روش ثبت شرکت، شما باید حداقل ۲ شریک و حداکثر ۵۰ شریک برای ثبت داشته باشید. البته طبق قانون جدید ثبت شرکت با محدودیت مسئولیت، با یک سهامدار نیز قابل ثبت است.

نکته مهم این است که مسئولیت هریک از سهامداران در خصوص بدهی ها، محدود می شود به مبلغ سرمایه گذاری. یعنی اگر روزی شرکت ورشکست شود تنها سرمایه ای که دارند از بین می رود و طلبکاران نمی توانند باقیمانده طلب خود را از شریک های یک شرکت بگیرند.

سرمایه ای که برای ثبت این شرکت نیاز است ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه است. و هر نوع تغییر و انتقال سهام شرکا باید در دفترخانه ها انجام شود.

تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که با یک اسم خاص با دو یا چند سهام دار با مسئولیت تضامنی ایجاد می شود و اگر بنابه هر دلیلی دارایی های شرکت دچار مشکل شده باشد و بدهی ایجاد بشود هر یک از شرکا به تنهایی مسئولیت پرداخت تمامی قرض های ایجاد شده را به عهده می گیرند.

سهامی خاص

تعداد سهامداران این نوع شرکت باید حداقل ۵ شخص حقیقی یا حقوقی باشند. هر سهام دار در قبال قروض شرکت به اندازه ی سهمی که دارند مسئولیت دارند. در این شرکتها باید سرمایه به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد. شرکا نیاز نیست تنها یک سهام داشته باشند، بلکه هر شریک می تواند هر مقدار که می خواهد سهام بخرد.

بر اساس قانون تجارت در ترکیه جلسه های مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه انجام شود و تعداد سهام داران شرکتهای سهامی خاص باید زیر ۲۵۰ نفر باشد.

سهامی عام

تعداد سهامداران این نوع شرکت باید حداقل ۵ شخص حقیقی یا حقوقی باشند. هر سهام دار در قبال قروض شرکت به اندازه ی سهمی که دارند مسئولیت دارند. در این شرکتها باید سرمایه به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد. شرکا نیاز نیست تنها یک سهام داشته باشند بلکه هر شریک می تواند هر مقدار که می خواهد سهام بخرد.

بر اساس قانون تجارت در ترکیه جلسه های مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه انجام شود و تعداد سهام داران شرکتهای سهامی عام باید بیش از ۲۵۰ نفر باشد.

مختلط

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند ودیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکای ضامن باشند.

سوالات متداول در رابطه با ثبت شرکت در ترکیه

✅ آیا با ثبت شرکت در این کشور می توان اقامت ترکیه را دریافت کرد؟

بله. شما با ثبت شرکت در این کشور می توانید اقامت یک و گاهی دو ساله دریافت کنید. این اقامت قابل تمدید نیز هست.

✅ آیا موقعیت ترکیه برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت مناسب است؟

بله. ترکیه هر روزه به سمت پیشرفته تر شدن می رود. موقعیت استراتژیک آن یکی از دلایل این پیشرفت است.

✅ من اقامت ترکیه را ندارم. آیا می توانم در ترکیه ثبت شرکت انجام دهم؟

بله. شما بدون داشتن اقامت ترکیه هم می توانید در این کشور ثبت شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.