ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه کشوری مناسب برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری است. این کشور همسایه از بهترین مقاصد برای مهاجرت و تفریح است. با ثبت شرکت در ترکیه می توانید از مزایای اقامت در ترکیه استفاده کنید. در ادامه با استانبول همراه باشید تا فرایند ثبت شرکت در ترکیه را برایتان به طور کامل شرح دهیم. اگر قصد افتتاح شرکت شخصی در ترکیه را دارید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید. نکته بسیار مهم این است که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد. در این مقاله به موضوعاتی مانند هزینه ثبت شرکت در ترکیه ، مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه و چگونگی ثبت شرکت ترکیه پرداخته شده است.

مشاوره جهت ثبت شرکت ترکیه

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.
بررسی شرایط ثبت شرکت در ترکیه

خوب است بدانید کشور ترکیه در چهارده سال اخیر، شاهد افزایش سرعت روند پیشرفت در زمینه های اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی بوده است. پس با اطمینان می توان گفت که ترکیه کشور مناسبی برای زندگی و سرمایه گذاری محسوب می شود. داوطلبان خارجی که تمایل به راه اندازی کسب و کار در ترکیه را دارند، باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و حتما از یک متخصص مشاوره های لازم را دریافت کنند. نکته خوب این است که در سال های اخیر، نرخ بیکاری در کشور ترکیه کمی بالا رفته است. به همین جهت می توان از نیروی کار جوان با درخواست دستمزد پایین کمک زیادی گرفت. البته این مسئله بخاطر افزایش نرخ بیکاری است. به علاوه مالیات بر درآمد پایین هم از نکات مثبت ثبت شرکت در ترکیه است. باید توجه داشته باشید که اقتصاد ترکیه مخلوطی از صنایع بومی و صنعتی می باشد. اگر در رابطه با شرایط اقتصادی ترکیه دچار تردید شده اید بدانید که:

سازمان اطلاعاتی آمریکا، ترکیه را جزو کشور های توسعه یافته طبقه بندی کرده است. همچنین در آخرین تقسیم بندی ها ترکیه جزو ۲۰ کشور برتر صنعتی محسوب می شود.

کشاورزی، صنایع گوناگون، ارتباطات، ساخت و ساز، گردشگری و خدمات مالی و بانکی از مهمترین زمینه های فعالیت اقتصادی است که ترکیه در این سال ها موفق به کسب نتایج خوبی در آنها شده است.

بررسی موقعیت کنونی کشور ترکیه جهت ثبت شرکت

شاخص های اقتصاد ترکیه را با دقت بررسی کنید. نخستین شاخصی که شرایط خوبش باعث سرازیر شدن سرمایه گذار و نیروی کار خارجی می شود، نرخ بیکاری می باشد. به نمودار زیر دقت کنید.

همانطور که مشاهده می کنید، نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است. این آمار به نرخ ۱۵ درصد هم نزدیک شده است. شاخص مهم دوم که باید به آن توجه کنید، نرخ مالیات در ترکیه می باشد. به نمودار زیر دقت کنید. همانطور که می بینید، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸، کشور ترکیه نرخ مالیات را از نزدیک ۳۳ درصد به تقریبا ۲۰ درصد کاهش داده است. ولی در دو سال گذشته شاهد افزایش نرخ آن بوده ایم.

 

همانطور که حتما می دانید، روابط تجاری ایران و ترکیه روند خوبی را طی می کند و در طی سال های اخیر بهتر شده است. در ادامه به نحوه ثبت شرکت در ترکیه و شرایط آن می پردازیم.

بد نیست برای اطلاعات بیشتر، ویدیو زیر را تماشا کنید.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 •  ثبت شرکت بدون الزام به داشتن شریک ترک
 •  دریافت اقامت ترکیه (موقت و دائم)
 •  هزینه مناسب زندگی و نگهداری شرکت
 •  عدم پرداخت هزینه ثابت و پرداخت مالیات بر اساس درآمد شرکت

معایب ثبت شرکت در ترکیه

 • مسائل نظارتی
 • بوروکراسی
 • تغییرات ناگهانی در قوانین و مقررات بدون هشدار و مشاوره
 • نیاز به نشان دادن تعهد به بازار، با داشتن حضور قابل ملاحظه در کشور یا ایجاد و حفظ روابط قوی
 • ضرورت بازدید های منظم بازار برای برآورده شدن نیازهای ترکیه

مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه

 1. مشخص کردن محل شرکت
 2. تنظیم اساسنامه شرکت
 3. دریافت فرم های ثبت شرکت
 4. گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه
 5. گرفتن تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی ترکیه
 6. ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه
 7. چاپ روزنامه رسمی
 8. گرفتن تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا از دفترخانه رسمی ترکیه
 9. تنظیم فرم اداره دارایی ترکیه
 10. مراجعه به اداره دارایی ترکیه و تحویل فرم مرحله قبل برای بررسی و تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره
 11. بازرسان اداره دارایی به آدرس شما مراجعه می کنند برای تایید آدرس
 12. گرفتن شماره مالیاتی شرکت بعد از تایید و بررسی نهایی
 13. گرفتن کارت بازرگانی
 14. تصدیق دفاتر حسابداری
 15. افتتاح حساب بانکی برای شرکت
 16. معرفی کردن یک مشاور مالی رسمی

لازم به ذکر است همه مراحل اشاره شده در جهت ثبت شرکت بین ۵ تا ۷ روز کاری انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله صفر تا صد مراحل ثبت شرکت در ترکیه را مطالعه کنید.

طرح تجاری برای ثبت شرکت در ترکیه

در فرایند ثبت شرکت در ترکیه در ابتدا لازم است یک برنامه کاری یا بیزنس پلن به کنسولگری ترکیه در کشوری که شهروند آن کشور محسوب می شوید یا در آن کشور اقامت دائم دارید ارائه دهید.  پس از گرفتن تاییدیه باید مجوز شروع به فعالیت در ترکیه به تایید وزارت کار ترکیه برسد. این طرح تجاری در واقع برنامه کاری و هدف از فعالیت این شرکت ثبت شده می باشد که می بایست اثری مثبت و مفید در اقتصاد ترکیه داشته باشد. به منظور تدوین یک برنامه تجاری خوب و مناسب پیشنهاد می شود که مشاوره ای در خصوص قوانین تجارت بین الملل از کارشناسان ماهر و با تجربه در این زمینه دریافت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  خرید بیزنس های اماده در ترکیه

شرکت های قابل ثبت در ترکیه

شاید بپرسید خوب چه شرکتی در ترکیه ثبت کنیم؟ کدام شرکت پر سود تر است؟ کدا شرکت کم دردسر تر است؟ در ادامه انواع شرکت در ترکیه را برایتان توضیح می دهیم.

شرکت با مسئولیت محدود

در این روش ثبت شرکت ترکیه ، شما باید حداقل ۲ شریک و حداکثر ۵۰ شریک برای ثبت داشته باشید. البته طبق قانون جدید ثبت شرکت با محدودیت مسئولیت، با یک سهامدار نیز قابل ثبت است. نکته مهم این است که مسئولیت هریک از سهامداران در خصوص بدهی ها، محدود می شود به مبلغ سرمایه گذاری. یعنی اگر روزی شرکت ورشکست شود تنها سرمایه ای که دارند از بین می رود و طلبکاران نمی توانند باقیمانده طلب خود را از شریک های یک شرکت بگیرند. سرمایه ای که برای ثبت این شرکت نیاز است ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه است. هزینه ثبت شرکت در ترکیه در این روش نسبتا پایین است. دقت کنید که هر نوع تغییر و انتقال سهام شرکا باید در دفترخانه ها انجام شود.

شرکت های سهامی (خاص و عام)

در این قسمت شرایط ثبت شرکت سهامی عام در ترکیه و سرمایه لازم  را برایتان شرح می دهیم. تعداد سهامداران سهامی خاص باید حداقل ۵ شخص حقیقی یا حقوقی باشند. هر سهام دار در قبال قروض شرکت به اندازه ی سهمی که دارند مسئولیت دارند. در این شرکتها باید سرمایه به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد. شرکا نیاز نیست تنها یک سهام داشته باشند، بلکه هر شریک می تواند هر مقدار که می خواهد سهام بخرد. بر اساس قانون تجارت در ترکیه جلسه های مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه انجام شود و تعداد سهام داران شرکتهای سهامی خاص باید زیر ۲۵۰ نفر باشد.

تعداد سهامداران سهامی عام شرکت باید حداقل ۵ شخص حقیقی یا حقوقی باشند. هر سهام دار در قبال قروض شرکت به اندازه ی سهمی که دارند مسئولیت دارند. در این شرکتها باید سرمایه به قسمت های مساوی تقسیم شده باشد. شرکا نیاز نیست تنها یک سهام داشته باشند بلکه هر شریک می تواند هر مقدار که می خواهد سهام بخرد. بر اساس قانون تجارت در ترکیه جلسه های مجمع عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه انجام شود و تعداد سهام داران شرکتهای سهامی عام باید بیش از ۲۵۰ نفر باشد.

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی شرکتی است که با یک اسم خاص با دو یا چند سهام دار با مسئولیت تضامنی ایجاد می شود و اگر بنابه هر دلیلی دارایی های شرکت دچار مشکل شده باشد و بدهی ایجاد بشود هر یک از شرکا به تنهایی مسئولیت پرداخت تمامی قرض های ایجاد شده را به عهده می گیرند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارای سهم الشرکه می باشند ودیگر شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکای ضامن باشند.

تاسیس موسسات مالی و صرافی

طبق ماده ی ۳۲قانون گذاری صرافان دولت جمهوری ترکیه، صرافی ها شامل دو گروه آ و  ب می باشند.

صرافی های گروه آ: صرافی هایی که صرفا به خرید و فروش نقدی ارز (غیرالکترونیک) مبادرت می کنند. پرداختن به سایر معاملات ارزی و غیرارزی توسط این نوع صرافی ها مجاز نیست.

صرافی های نوع ب: صرافی هایی که علاوه بر خرید و فروش نقدی ارز به نقل و انتقال ارز (الکترونیک) در چارچوب مقررات ارزی مبادرت می کنند. خوب است بدانید صرافی های نوع به مجازند خرید و فروش مسکوکات طلا و نقره نیز انجام دهند.

حداقل مبلغ سرمایه اولیه جهت تاسیس صرافی های نوع آ در ترکیه ،مبلغ ۵۰۰ هزار لیر و جهت تاسیس صرافی های نوع ب ، مبلغ ۱ میلیون لیر تعیین می باشد. سرمایه اولیه برای تاسیس صرافی به نوع صرافی بستگی دارد. این مبلغ باید قبل از اعطاء مجوز فعالیت به بانک مرکزی تبه صورت کامل پرداخت شود. هزینه مجوز صادره برای  صرافی گروه آ ۲۰۰ هزار لیر و برای گروه ب ۵۰۰ هزار لیر است.

نکته: در نظر داشته باشید، بانک مرکزی ترکیه می تواند هر زمان که صلاح بداند و با اعلام قبلی سه ماهه، نسبت به تغییر و اعلام “حداقل سرمایه” موضوع این ماده اقدام کند.

داوطلبان تاسیس صرافی در ترکیه باید دارای شرایط زیر باشند :
۱. تابعیت کشور دولت ترکیه را داشته باشند.
۲. خارجیان بایستی مجوز کار و تاسیس شرکت را داشته باشند.

 

ثبت شرکت در مناطق ازاد ترکیه

باید بدانید این نوع از شرکت مختص افرادی است که تولید کننده کالا هستند. این در اصل یک فعالیت صنعتی حساب می شود. یعنی شما می توانید در مناطقی که به شما معرفی می شوند، با قیمتی خوب اقدام به خرید زمین کنید. سپس با تسهیلاتی مناسب و ارزنده از طرف دولت ترکیه، سوله ای در آن منطقه بسازید. بد نیست بدانید که کشور ترکیه برای استخدام کارمند و کارگر در این راستا به شما تسهیلاتی استثنایی از جمله بیمه و معافیت های مالیاتی می دهد.

ثبت شرکت در مناطق اروپایی ترکیه

در ثبت این نوع از شرکت متقاضی اقدام به ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه می کند. در این نوع از شرکت می توان در چهارچوب قانون اساسی ترکیه هر نوع فعالیتی را انجام داد. لازمه آن استخدام حداقل دو کارمند ترک استخدام ناست. همچنین باید آن ها ار بیمه کنید. سپسمی توانید برای شرکت خود اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنید.

کارافرینی در ترکیه

دولت ترکیه در سال های اخیر شدیدا از کارآفرینی و کارآفرینان حمایت می کند. این حمایت ها شامل ارائه ویزای مخصوص اقامت ، تخفیف های مالیاتی و… می باشد. دواوطلبان خارجی هم برای کارآفرینی و اثرگذاری مثبت در اقتصاد ملی ترکیه ۲ راه را مقابل خود دارند آنها می توانند:

۱بنا به تعریف قانون ترکی به نام خودشان کار کرده و مالیات پرداخت کنند.

۲ آنها می توانند اقدام به ثبت و راه اندازی شرکت در ترکیه کنند.

شرایط کار آفرینی در ترکیه

حداقل سرمایه برای کارآفرینی متقاضیان به میزان ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا است. هزینه ثبت شرکت در ترکیه در این روش تقریبا زیاد است. شما باید حدقل ۵ کارمند یا کارگر را استخدام کنید و برای آن ها بیمه رد کنید. این پروسه باید حداقل تا مدت ۳ سال به طول بیانجامد. در این فاصله باید حقوق و مالیات را نیز پرداخت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  خرید فرانچایز برندهای مختلف در ترکیه

پس از یک سال فعالیت تجاری، باید مواردی را اثبات کنید. مثلا اثبات نمایند که فعالیتی که در کشور ترکیه شروع کرده اید، علاوه بر استخدام حداقل ۵ نفر تبعه این کشور، مزایای اقتصادی زیادی را نیز برای ملت ترکیه به همراه داشته است. در نظر داشته باشید که شغل های ایجاد شده باید جزو شغل های با کیفیت باشند. به این صورت که کارمندان یا کارگران متوسط حقوق تعیین شده توسط دولت ترکیه را ماهانه از کارفرما دریافت کنند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

 • اصل پاسپورت هر یک از شرکاء که بیشتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس ۴ * ۳  رنگی با زمینه روشن
 • پیشنهاد چند نام مناسب برای شرکت
 • زمینه فعالیت شرکت در ترکیه یا همان اساسنامه
 • تعیین دقیق درصد سهام هر یک از شرکای شرکت
 • تعیین مدیر شرکت  یا هر دو شریک

افتتاح حساب جهت ثبت شرکت در ترکیه

برای راه اندازی شروع کسب و کار در ترکیه باید افتتاح حساب بانکی در ترکیه را هم مد نظر قرار دهید. بدیهی است شما بعد از ثبت شرکت در کشور ترکیه باید یک حساب بانکی معتبر در کشور ترکیه افتتاح کنید.

شما با ثبت شرکت و ثابت کردن این که با این حساب به صورت بیزینسی کار می کنید و نمی‌خواهید تحریم‌ها را دور بزنید، می‌توانید در یکی از بانک های کشور ترکیه حساب شرکتی باز کرده تا بیزینس خود را فعال کنید.

افتتاح حساب در یکی از بانکهای کشور ترکیه به شما این اجازه را می دهد که شما با ارز های رایج در تجارت جهانی کسب و کار خود را راه اندازی کنید و بدون مرز بیزینس خود را با دنیا به اشتراک بگذارید، تا بتوانید درآمد بیشتری داشته باشید.

مشکل افتتاح حساب بانکی شرکتی در ترکیه

اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی بود که بانک های ترکیه از افتتاح حساب شرکتی برای شرکت هایی که مدیر عامل آنان ایرانی هستند سرباز زدند. به این شکل که بعد از ثبت شرکت، اگر به بانک های ترکیه مراجعه کنند، پس از استعلام برای افتتاح حساب شرکت های ایرانی جواب رد می گیرند. دلیل آن تحریم های آمریکا و اعلام ممنوعیت افتتاح حساب به بانک های ترکیه برای شرکت های ایرانی است. ثبت شرکت در استانبول نیز همین مشکلات را دارد.

دریافت کارت اعتباری

کردیت کارت یا کارت اعتباری از جمله خدماتی است که شما پس از افتتاح حساب در ترکیه می تونید آن را به دست بیاورید. البته این کار پروسه زمان بری است. حال شاید بپرسید کردیت کارت چیست؟ کارت اعتباری یا کردیت کارت، نوعی کارت بانکی است که پولی در آن وجود ندارد. در عوض مبلغ مشخصی اعتبار در آن است. به این صورت که شما از کردیت کارت برا یخرید استفاده می کنید اما همان موقع پولی پرداخت نمی کنید. بلکه در آخر ماه هزینه را پرداخت می کنید. میزان اعتبار کردیت کارت به گردش حساب شما و خوش حساب بودن شما در پرداخت مالیات، اقساط و قبض هایتان بستگی دارد.

ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت

در ابتدا باید یاد آور شویم این روش از سخت ترین و گران ترین روش های گرفتن اقامت ترکیه است. شما با ثبت شرکت در ترکیه، در مرحله اول اقامت ۲ ساله می گیرید. چنانچه ۵ سال ماوم، اقدام به تمدید آن کنید، به شما اقامت دائم ترکیه داده خواهد شد. گرچه بیزنس و فعالیت شما باید سیر مثبت، سود ده و رو به رشدی داسته باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله مراحل و مدارک اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه را مطالعه کنید.

شهروندی ترکیه با دریافت اجازه کار در ترکیه

وقتی مجوز کار در ترکیه را دریافت کنید، چه از طریق ثبت شرکت  در ترکیه و چه از طریق کارفرما، می توانید اقامت کاری ترکیه را دریافت کنید. به این صورت که پس از دریافت مجوز کار، به شما اقامت موقت داده می شود. اگر کارفرمای ترک دارید، این مدت اقامت به مدت قرارداد شما بستگی دارد.

اخذ اقامت بلند مدت و کوتاه مدت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، در وحله اول به شما اقامت دو ساله اعطا میشود. پس از ۵ سال فعالیت و تمدید مجوز می توانید درخواست قامت دائم ترکیه را بدهید. تنها پس از آن است که می توانید درخواست شهروندی یا تابعیت ترکیه را نیز ارائه دهید.

 

قوانین ثبت شرکت ترکیه

در ادامه به بررسی بررسی قوانین و چالش های ثبت شرکت ترکیه می پردازیم. شما می‌توانید گوشه‌ای از محل اقامت خود را به صورت شرکت و انجام کار اختصاص دهید و از طرف دیگر شما حتی به عنوان مثال برای فروش آب نیز باید شرکت ثبت کنید.

جهت اخذ ثبت شرکت در کشور ترکیه برای راه اندازی کسب و کار شما مرحله سومی که با آن طرف خواهید بود،  اخذ مجوز برای موضوع سرمایه‌گذاری است. باید به شما بگویم که از اینجا به بعد یک وکیل ترک که قسم‌خورده کشور ترکیه است، باید مراحل کاری شما را ادامه دهد.

با وکالت دادن به یک وکیل قسم خورده، شما برای اخذ مجوز لازم برای موضوع سرمایه گذاری، همچنین اخذ مجوز کار و طی شدن روند آن را به آن وکیل وکالت می دهید. همچنین می‌توانید بعد از گذشت دو تا سه روز از ثبت شرکت خود، پروانه فعالیت که در کشور ترکیه به آن برگه لهواسی می گویند، را دریافت کنید.

اما یک مرحله دیگر برای راه اندازی شروع کسب و کار در ترکیه باقی می‌ماند. ارزیابی زیست محیطی، بررسی مکان شرکت از نظر وجود وسایل ضروری مرتبط با آن کار و دریافت مجوز و شروع کار. با توجه به نوع کسب و کار شما، باید محل کار شما توسط بازرسین دولتی ترکیه بازرسی شود، تا مجوز فعالیت برای شما صادر گردد. این کار برای شما تضمینی نیست که شما راه اندازی شروع کسب و کار در ترکیه را به درستی انجام داده و حال می توانید یک تجارت آزاد بی دغدغه و خارج از تحریم های منطقه داشته باشید.

 

خدمات ثبت شرکت در ترکیه

قوانین این کار، شبیه قوانین ثبت شرکت در کشور ایران است اما با حدودی اختلافات. خبر خوب این است که برا ثبت شرکت الزامی بر داشتن اقامت ترکی ندارید. گرچه با  ثبت شرکت شما یک  اقامت یکساله دریافت خواهید کرد. اگر ۵ سال متمادی هم اقدام به تمدید آن بکنید، می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

همچنین با ثبت شرکت ترکیه به نوعی اقامت کاری آن را هم دریافت می کنید. اگر می خواهید در نهایت برای شهروندی ترکیه اقدام کنید، ثبت شرکت تا حدودی فعالیت های شما را به صورت شفاف به دولت نشان می دهد. این یک مزیت غیر رسمی است اما وجه شما با ثبت شرکت در کشور ترکیه بسیار بالاتر وجه شخصی است که صرفا سرمایه گذاری کرده یا اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده است. شما با ثبت شرکت می توانید  نسبت به اخذ کردیت کارت و استفاده از تسهیلات بانک های ترکیه هم اقدام کنید. مالیات نیز در کشور ترکیه نسبت به ثبت شرکت در کشور های اروپایی و آمریکایی خیلی کمتر است.

بررسی هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

برآورد هزینه های ثبت شرکت در ترکیه کمی مشکل است. زیرا این هزینه ها با توجه به نوع بیزنس انتخابی بسیار متنوع است با این حال میانگینی از هزینه های ثبت شرکت در ترکیه را برایتان آورده ایم. البته بهتر است در این خصوص با مشاوران استانبول همراه در ارتباط باشید.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه چقدر است؟

 • سرمایه اولیه ثبت شرکت  مساوی با ۱۰ هزار لیر است. این مقدار معادل حدود ۱ هزار و ۳۶۰ دلار آمریکا است.
 • هزینه یک حسابدار رسمی که معادل ماهانه ۱۲۰ دلار به بالا است.
 • هزینه های کارمند. با این که این کار الزامی ندارد، اما برای اعتبار شرکت در آینده بهتر است که آن را انجام دهید.
 • هزینه اجاره محل دفتر که بستگی به محل انتخابی شما دارد. این هزینه از چند دلار تا چندهزار دلار متغییر است.
 • هزینه آب، برق، تلفن و اینترنت

هزینه نگهداری و مالیات شرکت در ترکیه چقدر است؟

 • ۲۳ درصد مالیات بر اجاره محل کار.
 • هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن دراداره دارایی که معادل سالانه حدودا ۴۰۰ دلار آمریکا است.
 • مالیات بر درآمد شرکت که معادل ۲۲ % از سود خالص شرکت است.

استخدام نیروی ترک

خوب است بدانید الزامی بر استخدام نیروی ترک در شرکت نیست. حتی ممکن است اجازه کار خود را بدون استخدام افراد ترک نیز بدست بیاورید. این مسئله بستگی به تنظیم اساسنامه شما دارد که چگونه تنظیم می شود. برای مثال شرکتی که در چارت آن ۲ نفر نیرو کافی است، نیازی به نیروی ترک نخواهد بود.

چه شهرهای در ترکیه برای ثبت شرکت مناسب اند؟

نخست باید ببینید چه شرکتی را برای چه هدفی راه اندازی می کنید. بسته هدف و بیزنس شما، شهرهای متفاوتی وجود دارد. بهترین شهرها برای ثبت شرکت استانبول، آنکارا، آنتالیا، بدروم و سید هستند.

تفاوت بین ثبت شرکت در ایران و ترکیه

در ترکیه نخست بایستی به اداره مالیاتی مراجعه کنید و  اظهار نامه ها مالیاتی را  پر کید. سپس به اتاق بازرگانی مراجعه کنید. پرداخت مالیات در ترکیه هر سه ماه یکبار انجام می شود. مالیات بر درآمد هم که بر اساس درآمد محاسبه می شود. بیمه ی اعمال شده برای کارکنان به سه صورت اعمال می شود. این بیمه شامل صندوق بازنشستگی ، باغ-کورو و تامین اجتماعی است. پرداخت ارزش افزوده نیز اجباری می باشد. فاکتور فروش نیز به دولت به همین صورت ارائه می شود.

انحلال شرکت در ترکیه

اگر به هر دلیلی نتوانید شرکتی که در ترکیه افتتاح کرده اید را مدیریت کنید یا بیزنس خود را ادامه دهید، ناچار به انحلال شرکت خواهید شد. در ادامه به بررسی شرایط انحلال شرکت در ترکیه می پردازیم.

بررسی دلایل انحلال یک شرکت در ترکیه

 1. تصمیم به انحلال شرکت در مجمع سهامداران
 2. انقضای مدت اعلام شده در اساسنامه
 3. ارایه درخواست انحلال شرکت به دادگاه
 4. تصمیم دادگاه مبتنی بر درخواست سهامدارن
 5. کاهش تعداد سهامداران به کمتر از ۲ نفر
 6. از دست دادن ۲/۳ سرمایه اولیه
 7. دلایلی که به عنوان دلیل انحلال در اساسنامه آورده شده است.
 8. ورشکستگی شرکت

مراحل انحلال شرکت در ترکیه

انجام امور مربوط به انحلال شرکت می بایستی نزد مراجع قانونی انجام گیرد و مدت زمانی که لازم است مابین ۱۲ الی ۱۸ ماه می تواند متغیر باشد. البته لازم به ذکر است که کلیه ی امور مالیاتی می بایستی در طول دوره تسویه گردد. هزینه حسابدار رسمی ترکیه استخدام حسابدار برای شروع به کار هر شرکت با هر نوع فعالیتی الزامی می باشد. هزینه و دستمزد حسابدار رسمی در ترکیه بستگی به حجم فعالیت شرکت دارد. حداقل حقوق حسابدار رسمی در ترکیه ۴۰۰ دلار به صورت ماهیانه می باشد. هزینه دفاتر رسمی و پلمپ آن در اداره ی دارایی در ترکیه سالیانه در حدود ۴۵۰ دلار می باشد که می بایستی شما به دولت ترکیه پرداخت نمایید.

سوالات متداول

مدت زمان ثبت یک شرکت در ترکیه چقدر است؟

حداکثر مدت زمان برای شرکت هایی با مسئولیت محدود در ترکیه ۳ روز کاری است. این درحالی است که گفتن زمان برای شرکت هایی با مسئولیت عام متفاوت است و زمان و مراحل آن بستگی به تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه دارد. یعنی در واقع این زمان می تواند از ۵ الی ۳۰ روز متفاوت باشد.

ایا اجازه اقامت کاری بعد از ثبت شرکت داده می شود؟

بله. در ابتدا اقامت دو ساله و پس از ۵ سال اقامت دائم داده خواهد شد.

سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه چقدر است؟

سرمایه اولیه ثبت شرکت در ترکیه ۱۰ هزار لیر. (که معادل حدود ۲ هزار و ۶۰۰ دلار می باشد)

ایا برای ثبت شرکت در ترکیه نیاز به اقامت دارید ؟

خیر. شما بدون داشتن اقامت ترکیه هم می توانید در این کشور ثبت شرکت کنید.

چه مشاغلی در ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند؟

برای راه اندازی مشاغلی چون آرایشگاه، کافه و رستوران، خیاطی و .. نیاز به ثبت شرکت دارید.

آیا موقعیت ترکیه برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت مناسب است؟

بله. ترکیه هر روزه به سمت پیشرفته تر شدن می رود. موقعیت استراتژیک آن یکی از دلایل این پیشرفت است.

مقالات مرتبط با ثبت شرکت در ترکیه

‫36 نظر ارسال شده در “ثبت شرکت در ترکیه ۲۰۲۱

 1. رضا یاراحمدی :

  سلام
  شرایط ثبت شرکت سهامی عام در ترکیه به چه صورته؟ آیا صحت داره که حتما باید شریک ترک داشته باشیم؟

 2. قاسم سلمانی :

  سلام
  من می خام یک نمایندگی در ترکیه بگیرم. آیا گرفتن نمایندگی منجر به گرفتن پاسپورت میشه؟ هزینه ها به چه صورته؟

 3. ریحانه دانش :

  سلام . ممنون از مقاله خوبتون. چند تا سوال داشتم
  اول اینکه ثبت شرکت در ترکیه چقدر هزینه داره ؟
  در هر شهری که بخوایم می تونیم سرکت تاسیس کنیم یا این تصمیم به عهده مقامات ترکیه
  و اگر ما در یکی از شهرها ی ترکیه شرکتی رو راه اندازی کردیم چون تبعه اونجا نیستیم. فعالیت مون محدود می شه به همون شهر؟

 4. کامران :

  سلام . برای ثبت شرکت در ترکیه باید ویزای توریستی بگیرم؟ نمی دونم برای شروع در گام اول از کجا اقدام کنم؟ لطفا راهنمااییم کنید.

 5. radmehr :

  در مورد بیمه که توضیح خاصی ندادید. لطفا اگر میشه توی مقالتون در مورد بیمه خود و کارکنان بیشتر بگید

 6. negar :

  شنیدم اگر شرکتی در ترکیه ثبت کردیم حتما باید کارمند ترک استخدام کنیم. چند نفر از کارمندان باید ترک باشن؟

 7. مرتضی :

    اگر من و برادرم برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنیم و موفق به این کار بشیم بعد از چند ماه می تونیم هر کدوم جداگانه خانوادمون رو به ترکیه بیاریم؟

 8. محمد جواد رضایی :

    ایا ترکیه از کارافرینی و ایده های استارت اپی که توجیه اقتصادی داشته باشن حمایت می کنه؟

 9. علیزاده :

  پولتون رو برندارید ببرید ترکیه کار واسه اونا راه بندازید. همین ایران بمونید و دست دو نفر رو بند کنید

 10. احمد :

  موقعیت ترکیه برای ایرانیان برای ثبت شرکت مناسبه؟ گزینه مناسب تری وجود نداره؟ توی کدوم شهر بهتر برای ثبت شرکت اقدام کنیم؟ و ایا هزینه ثبت شرکت در پایتخت ترکیه با بقیه شهر ها فرقی می کنه؟

 11. یاسر سهرابی :

  من تولیدی کفش چرم اهورا رو در ایران دارم. برای ثبت شرکت با همین برند در ترکیه و داشتن یک نمایندگی از برند خودم در ترکیه باید به چه روشی اقدام کنم.

 12. مرضیه محمدی :

  سلام . ممنون از مقاله خوبتون. چند تا سوال داشتم
  اول اینکه ثبت شرکت در ترکیه چقدر هزینه داره ؟
  در هر شهری که بخوایم می تونیم سرکت تاسیس کنیم یا این تصمیم به عهده مقامات ترکیه
  و اگر ما در یکی از شهرها ی ترکیه شرکتی رو راه اندازی کردیم چون تبعه اونجا نیستیم. فعالیت مون محدود می شه به همون شهر؟

 13. مسعود ملاقلی پور :

  از طرف یک دوست ترک به من پیشنهاد ثبت شرکت در ترکیه شده؟ بنده به تنهایی تمام شرایط ثبت شرکت در ترکیه رو دارم . سوالم اینست که اگر با یک فرد ترک همراه شوم . پروسه کاری کوتاه تر نمیشه؟ ایا اصلا فرقی به حال من داره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.