شرایط کلی خرید ملک در ترکیه چیست؟ در این بخش تمام اطلاعاتی که برای خرید ملک در ترکیه نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهیم. این بخش به نوعی یک راهنمای خرید ملک در ترکیه محسوب می شود. بسیاری از شما پرسیده بودید که آیا اقامت در ترکیه با خرید ملک امکان پذیر است؟ در این مقاله قصد داریم تا موضوعاتی همچون خرید ملک در ترکیه و بررسی شرایط آن، شرایط عمومی خرید خانه در ترکیه، قوانین اخذ اقامت از طریق خرید آپارتمان در ترکیه، اقامت ترکیه با اجاره خانه و واجدین شرایط خرید ملک را بررسی کنیم.  همچنین می توانید برای راهنمایی بیشتر از راه های ارتباطی با مشاوران استانبول همراه استفاده کنید.

مشاوره خرید ملک در ترکیه

برای مشاوره در زمینه خرید ملک در ترکیه از روش های زیر می توانید اقدام کنید.

ایران ۰۹۹۰۰۹۹۲۱۳۶
 

 

خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت دائم

آیا با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت گرفت؟

یکی از راه های گرفتن اقامت کشور ترکیه، خرید ملک و سرمایه گذاری است. اما باید توجه داشته باشید که املاک قابل خرید از طرف دولت تعیین می شوند. یعنی شما در اطراف مناطق نظامی و یا دهکده ها و اطراف روستاها مجاز به ساخت و ساز و خرید ملک نیستید. حتی اجاره ملک هم می تواند منجر به اخذ اقامت موقت ترکیه شود. البته این روند در سال ۲۰۲۰ با تغییراتی همراه شده که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم. اگر به قصد اقامت در زمان تفریحات اقدام به خرید ملک می کنید، شهرهای آنتالیا، فتحه، کالکان، استانبول و دالیان گزینه های مناسبی هستند.

در واقع خرید ملک در ترکیه، آسانترین و سریعترین راه اخذ اقامت ترکیه است. در حال حاضر مهاجرت به ترکیه از طریق خرید خانه در میان ایرانیان از محبوب ترین راه های مهاجرت به ترکیه است. از دلایل این محبوبیت می توان به شهروندی ترکیه با خرید ملک اشاره کرد. به این معنی که شما با خرید خانه در ترکیه، می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید! در ادامه به توضیح شرایط خرید خانه در ترکیه می پردازیم. اگر شما هم این را از خود پرسیده اید که چگونه از طریق خرید ملک اقامت ترکیه را بگیریم این مقاله را تا انتها دنبال کنید. خرید آپارتمان در ترکیه هم از مواردی است که در ادامه به توضیح درباره آن خواهیم پرداخت.

مشاور خرید ملک در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه چیست؟

طبق آیین نامه جدید اشخاص حقیقی و سرمایه گذاران بین المللی در ترکیه می توانند به ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در کشور ترکیه بشوند. به این ترتیب، بر طبق قانون می توانند درخواست تابعیت و اقامت دائم را بکنند. البته قوانینی هم وجود دارد. شما نباید تا ۳ سال ملک را بفروشید و یا آن را واگذار کنید.

البته در صورتی که شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی بتوانید ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را خریداری کنید، دیگر احتیاجی نیست که تا سه سال، مجبور به حفظ آن باشید.  فرآیند دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک تقریبا بین ۶۵ تا ۸۰ روز طول می کشد.

در حالت های دیگر با خرید ملک به ارزش حداقل ۶۰،۰۰۰ دلار آمریکا هم می توان تابعیت را کسب کرد. البته در این روش اقامت ۳ ساله به شما اعطا می شود که نوعی اقامت توریستی است. یعنی شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت. در صورتی که بتوانید استخدام شوید و بیمه تان را پرداخت کنید،یا شرکتی را تاسیس کنید و ۵ نفر کارمند برای آن در نظر بگیرید، اجاه کار خواهید گرفت.  اقامت توریستی ۳ ساله ترکیه تا ۱۰ سال قابل تمدید می باشد. بد نیست بدانید در صورت پیش خرید ملکی که در حال ساخت است، اجازه خرید ملک به صورت قسطی به شما داده خواهد شد.  اما دیگر امکان گرفتن وام بر روی خرید ملک وجود نخواهد داشت. اگر قصد خرید خانه ارزان را دارید، مقاله شرایط خرید ملک ارزان در ترکیه را حتما مطالعه کنید.

به این ترتیب شروط مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به این شرح است.

 • حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اخذ پاسپورت۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا است.
 • به منظورحفظ پاسپورت ترکیه ملک خریداری شده به مدت ۳ سال نباید فروخته و یا واگذارشود.
 • با خرید ملک به ارزش حداقل ۶۰،۰۰۰ دلار آمریکا نیز می توان اقامت توریستی ۳ ساله این کشور را کسب نمود که تحت شرایطی خاص تا ۱۰ سال قابل تمدید است.

برای مطالعه کامل تر مقاله قوانین خرید ملک در ترکیه را مطالعه کنید.

خرید ملک در ترکیه چه مراحلی دارد؟

در ادامه به مراحل قانونی خرید ملک در ترکیه می پردازیم. داوطلبان این توانایی را دارند تا با بررسی جزئیات قرارداد و مفاد توافق نامه قرارداد خرید ملک در ترکیه را ببندند. خبر خوب این است که داوطلبان می توانند زمانی که در ترکیه هستند، با یک مترجم حقوقی که از طرف دفاتر ثبت اسناد رسمی دولتی ترکیه تایید و منصوب شده است، استفاده کنند. به این ترتیب می توانند به کمک مترجم قوانین و شرایط را بررسی کنند.در اولین قدم شما باید با در دست داشتن پاسپورتتان به یکی از دفاتر رسمی ثبت اسناد ترکیه مراجعه کنید تا آن را ترجمه کنند. این کار جزو قوانین ترکیه است. البته این کار برای بالابردن امنیت هم توصیه می شود.

در این جا وکیل شما وارد عمل می شود. او می تواند قرار خرید ملک را بر طبق مولفه هایی مثل موقعیت جغرافیایی ملک، تعداد طبقه ها، شرایط ملک و… به همراه سند ترجمه پاسپورت شما منعقد کند. سند خرید ملک با نام TAPU شناخته می شود. این سند مهم شامل  اطلاعاتی مثل عکس مالک، یک تمبر و امضای رسمی مالک است. مقاله بررسی نکات مهم خرید خانه در ترکیه هم در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

فراموش نکنید حتما از درستی اطلاعات این سند اطمینان حاصل کنید. مرحله بعدی به امور مالیاتی مربوط می شود.  اداره مالیات منطقه، برای مالک جدید یک حساب بانکی باز می کند. سپس با اختصاص دادن شماره مالیات جدید، به مالک اعلام میکند که آن را در شهرداری منطقه ثبت کند. باید اشاره کنیم  هر مرحله قانونی اداره مالیات ۳ درصد از ارزش ملک را به عنوان عوارض دریافت می کند. هزینه دیگری که باید بپردازید نیز شامل ۳ درصد از ارزش خرید ملک بعنوان هزینه تمبر است. بد نیست از چند و چون افتتاح حساب در ترکیه هم با خبر شوید.

مدارک لازم برای انتقال سند

 • یک قطعه عکس مالک قبلی
 • دو قطعه عکس مالک جدید
 • پاسپورت خریدار و نسخه ترجمه شده آن به زبان ترکی
 • ثبت ملک در اداره بیمه زلزله ترکیه (dask)
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری منطقه
 • حضور مترجم رسمی که مورد تائید اداره تاپو باشد
 • تائیدیه وکالتنامه از طرف مراجع قضائی (این قسمت برای مواقعی است که به جای مالک و خریدار، وکلای آن ها انجام مراحل را بر عهده دارند.)
 • نمونه قرارداد خرید خانه در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه و اخذ اقامت موقت

در ادامه اجاره ملک و اخذ اقامت ترکیه را بررسی می کنیم. تا قبل از شروع سال ۲۰۲۰ شما می توانستید با اجاره خانه در ترکیه، ۲ سال اقامت موقت ترکیه را بدست بیاورید. این اقامت حتی قابل تمدید هم بود. اما در سال ۲۰۲۰ این قوانین دستخوش تغییرات شد. به این صورت که پس از این، اقامت توریستی فقط به صورت یک ساله قابل دریافت است. و خبر بد این است که امکان تمدید آن وجود ندارد. بمگر این که یکسال از تاریخ اخذ آخرین اقانت یک ساله شما گذشته باشد. به عبارتی فقط اخذ اقامت یک ساله از طریق اجاره خانه در ترکیه امکان پذیر است.

چگونه در استانبول خانه اجاره کنیم؟

برای خرید اجاره خانه مسکونی در استانبول نخست باید با در دست داشتن مدارک، اقدام به بستن قرار داد کنید. مدارک لازم شامل پاسپورت وکارت اقامت (کیملیک کارت) است. همچنین هزینه اجاره ماه اول یا پول پیش و ۱۲% کمیسیون اجاره یک ساله را هم باید به همراه داشته باشید. بعد از بستن قرارداد و امضای کرایه نامه ، باید نسبت به تغییر نام قبض ها هم اقدام کنید. دقیقا به همین دلیل است که به کارت اقامت ترکیه احتیاج دارید. طریقه پرداخت اجاره خانه ماهیانه می باشد. برای پیگیری های احتمالی، بهتر است از حساب خودتان به حساب صاحب ملک واریز شود. بد نیست مقاله اجاره آپارتمان مبله در ترکیه را هم مطالعه کنید.

قوانین اجاره آپارتمان در ترکیه

 • در ترکیه باید اول هرماه اجاره را پرداخت کنید. برعکس ایران که انتهای ماه آن را پرداخت می کنند.
 • در مجتمع های مسکونی (سیته ) عرف این است که مالک حکم تخلیه را موقع بستن قرارداد می گیرد. این برای صاحبخانه یک مزیت است چون اگر به هر دلیلی با مستاجر به مشکل بخورد، می تواند او را مجبور به تخلیه خانه کند.
 • افزایش نرخ اجاره مطابق قانون انجام می شود و هزینه آن ۱۰% مبلغ اجارهء توافق شده می باشد.
 • چه صاحبخانه و چه مستاجر، اگر بخواهند زودتر از موعد قرارداد آن را فسخ کنند، باید از ماه قبل به طرف مقابل خبر بدهند.
 • اگر مستاجر زودتر از موعد قرار داد اقدام به اسبا کشی و تخلیه کند ، معمولا” ودیعه عودت داده نمی شود. البته این کار در مواقع خاصی مثل بحث کردن بر سر آن موقع بستن قرار داد امکان پذیر است.
 • هزینه شارژ و قبوض برعهده مشتری است.
 • ذکر نام افراد بالای ۱۸ سال در اجاره نامه اجباریست.
 • مالک موظف است قبل از تحویل ملک، خرابی ها را تعمیر کند. اما اگر خرابی در زمان اقامت مستاجر بوجود بیاید، خود مستاجر باید هزینه تعمیر را بپردازد.
 • اگر در قرار داد ذکر شده باشد که آپارتمان رنگ خورده تحویل داده شده است، موقع اتمام قرار داد هم آپارتمان باید رنگ شده باشد.
 • هزینه کمیسیون بنگاههای معاملات املاک، بر طبق با قانون، ۱۲% از کل اجاره سالیانه ملک می باشد.
 • بطور کلی مستاجر برای تحویل گرفتن ملک استیجاری باید مبلغ ودیعه توافق شده به اضافه مبلغ اجاره ماه اول را به صاحب ملک و هزینه کمیسیون را به بنگاه معاملات ملکی پرداخت کند.
 • هنگام تخلیه ملک ، هزینه تمیز کردن آپارتمان به عهده مستاجر است.
 • اخذ رسید اجاره پرداخت شده در هر ماه اجباری است.
 • مالک بدون عذر موجه نمی تواند عذر مستاجر را بخواهد.
 • چنانچه همسایگان از مستاجر شکایت داشته باشند و یا مستاجر عامل ایجاد اختلال در آسایش ساکنین منطقه شود، مالک می تواند مستاجر را بیرون کند.

 

قیمت اجاره ماهیانه ملک در ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه بسته به محل قرار گیری ملک، چند خوابه بودن آن، نوساز بودن، امکانات و تعداد طبقات متغییر است. این مبلغ معمولا از ۷۰۰ لیر شروع می شود و در محلات لوکس به ۷ هزار لیر هم می رسد. تعیین هزینه اجاره خانه در ترکیه به پول ایران کمی دشوار است، چرا که قیمت ارز دائما در حال تغییر است.

 

اخذ پاسپورت ترکیه

خرید ملک با وام بانکی

شرایط درخواست وام برای خرید ملک در ترکیه

وام مسکن معمولا به ملک هایی داده می شود که در شهرهای بزرگ قرار دارند. شهرهایی مثل استانبول، ازمیر، آنکارا، آلانیا، آنتالیا،کوش آداسی و… خبر چرا که اکثر افرادی که به خرید ملک در ترکیه علاقه دارند، می خواهند در شهرهای بزرگ آن را خریداری کنند. خوب این است که حداکثر مبلغ ممکن وام، ۷۰% از مبلغ خرید می باشدهزینه خرید ملک است.

از مزایای دریافت وام می توان به:

 • فرصت بهره مندی از یک برنامه پرداختی ۱۲۰ ماههِ جایگزین با نرخ بهره و شرایط مناسب
 • دریافت وام تا سقف ۷۵% از ارزش اصلی ملک بواسطه پشتیبانی های مالی ارائه شده
 • ارزیابی ملک توسط شرکت های مستقل و دارای مجوز از سوی هیئت نظارت بازار سرمایه (CMB)
 • امکان دریافت وام ارزیِ خارجی و وام ارز رایج، صر فا برای خریدار خارجیِ مقیم در ترکیه که در TRL نیز ثبت شده باشد

اشاره کرد.

دامنه نرخ بهره وام خرید ملک تریکه، بین ۴.۴ تا ۷.۵% است.توجه داشته باشید که پرداخت اقساط وام ماهانه مسکن نباید از یک سوم درآمد فرد متقاضی بیشتر شود. به همین علت بررسی اطلاعات بانکی، گواهی اشتغال و سایر اسناد برای خرید اقساطی آپارتمان در ترکیه، امری ضروری است.

حداکثر زمان بازپرداخت وام مسکن، ۱۵ سال است. کبه همین علت سن وام گیرنده نباید بیش از ۸۰ سال باشد. این محدودیت سنی نیز نسبت به واحد پول و نوع دارایی فرد، از منطقه به منطقه و از هر بانک، متفاوت می باشد. نکته جالب این است که در صورت بازپرداخت زود هنگام وام، جریمه ۲ درصدی می خورید. شاید خواندن مقاله شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه هم برایتان مفید باشد.

هزینه های خرید و اجاره ملک در ترکیه

چقدر سرمایه برای خرید خانه در ترکیه لازم است؟

 1. حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت ۶۰ هزار دلار است. در این روش شما می توانید اقامت ۳ ساله توریستی ترکیه را دریافت کنید. این اقامت قابل تمدید است. اما با این نوع اقامت، اجازه کار در کشور ترکیه را نخواهید داشت.
 2. برای اقامت دائم باید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خریداری کنید. حتی می توانید چندین ملک خریداری کنید که جمع آن ها به ۲۵۰ هزار دلار برسد. اما تا ۳ سال نباید اقدام به فروش آن کنید.
 3. اگر ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا خریداری کنید، محدودیت فروش ۳ ساله ملکتان را نخواهید داشت.
 4. باید بدانید علاوه بر هزینه خود ملک ، هزینه های جانبی از جمله وکیل ، دفتر اسناد رسمی ، مالیات و … نیز در فرآیند خرید ملک در ترکیه دخیل هستند. هزینه های وکیل و مترجم به شخصی که انتخاب کردید بستگی دارد. لیست هزینه های جانبی به شرح زیر است.
 • هزینه نمایندگی املاک و مستغلات: ۳٪ از قیمت خرید ملک
 • ۲% مبلغ ملک خریدار باید بابت سند و مالیات توسط خریدار و ۲% هم توسط فروشنده پراخت شود
 • خریدار  می بایست ۱۵۰۰ لیر به دفاتر ثبت اسناد رسمی پرداخت نماید
 • مرکز ثبت و اسناد باید مترجم شما رو تایید نماید ( هزینه مترجم ۷۰۰ لیر )
 • مالیات معاملات انتقال ، ۴٫۴٪ ، معمولاً ۵۰/۵۰ بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود ، که مبنای آن براساس ارزش ملک ارزیابی شده است نه قیمت خرید. هر شورا لیستی از ارزش املاک تخمین زده شده دارد و از آنها برای محاسبه مالیات استفاده می کنند.
 • هزینه ثبت نام Tapu : 125 دلار آمریکا
 • هزینه اسناد رسمی: ۳۷۵ دلار آمریکا
 • بیمه DASK ، هزینه بیمه بستگی به متر مربع ملک شما دارد. به عنوان مثال: DASK برای یک آپارتمان دو خوابه ۷۰ متر مربع تقریبا ۷۳ دلار در سال است.

ممکن است مقاله چقدر سرمایه برای خرید ملک در ترکیه لازم است؟ هم برایتان مفید باشد. همچنین اگر فکر می کنید سرمایه کافی برای خرید خانه در ترکیه را ندارید، مقاله پیش خرید ملک در ترکیه را مطالعه کنید.

هزینه اجاره آپارتمان مبله در ترکیه

هزینه اجاره آپارتمان در ترکیه، با توجه به تعداد اتاق خواب ها، منطقه آپارتمان و امکانات آن متفاوت است. بطور متوسط نرخ اجاره آپارتمان یک اتاق خوابه در مرکز شهر در هر ماه ۱،۸۸۳.۰۹ لیر ترکیه است. این مقدار برای یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر به  ۱،۱۳۰.۲۹ می رسد. نرخ اجاره یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر، ماهانه حدود ۳,۶۹۷.۰۰ لیر ترکیه است. این مبلغ برای آپارتمان ۳ خوابه که در خارج از مرکز شهر واقع شده باشد به ۲,۰۷۷.۲۴ لیر ترکیه می رسد. گر مایلید اطلاعات دقیق تری بدست بیاورید، با مشاورین استانبول همراه در تماس باشید.

قیمت خرید آپارتمان دست دوم در ترکیه

بیتشر آپارتمان های دست دوم در ترکیه بصورت مبله خرید و فروش می شوند. خرید و فروش آپارتمان دست دوم از بسیاری از جهات به صرفه تر است چون ارزان تر است. (تقریبا ۳۰درصد ارزانتر) قیمت آپارتمان دست دوم یک خوابه از ۲۵۰۰۰ یورو و آپارتمان دست دوم دو خوابه از ۳۵۰۰۰ یورو شروع می شود. به طور متوسط ​​هزینه آپارتمان های دست دوم در ترکیه ۵۰۰ یورو در متر مربع می باشد.  خرید وسایل آشپزخانه و میلمان تقریبا ۱۵۰۰۰ یورو هزینهبر است. اما با آپارتمان دست دوم در ترکیه آن را رایگان بدست میاورید.

وکیل امور ملکی در ترکیه

از آنجایی که خرید ملک در ترکیه به هیچ وجه شبیه خرید ملک در ایران نیست، وجود یک وکیل که در تمامی امور همراهتان باشد بسیار موثر است.  در مواردی دیده شده که خانه ای بصورت مبله اجاره داده شده است اما صاحبان آن یکماه بعد از مسافرت بر می گردند و با کمال تعجب تعدادی غریبه خارجی را در خانه خود دیده اند! حتما مقاله وکیل امور ملکی در ترکیه را در این خصوص مطالعه کنید.

توصیه های حقوقی در باب خرید ملک در ترکیه

 1. شناسایی کامل مدارک مالک: نخست باید مدارک شناسایی و وکالت نامه قانونی فروشنده یا امضا کنندگان قرارداد را به طور کامل و دقیق بررسی بنمائید. چنانچه جای هریک از طرفین معامله، شخص دیگری به عنوان وکیل یا قیم، قرارداد را امضا می کند، باید اطلاعات فروشنده و مالک اصلی با مدارک صاحب سند مطابقت داده شود. نکته مهم دیگر ممنوع المعامله نبودن طرفین معامله است. به عنوان مثال فرد ورشکسته از نظر قانون امکان شرکت در  هیچ معامله ای را ندارد. می توانید نمونه قراردادهای خرید ملک در ترکیه را ببینید.
 2. بررسی وضعیت سند: چنانچه نکته مبهمی درباره وضعیت سند مالکیت می بینید، بدون هیچ تردیدی آن را با فروشنده در میان بگذارید.
 3. مطابقت ملک با وضعیت موجود آن: ضروری است که قبل از عقد قرارداد، ملک مورد معامله را به طور دقیق ببینید. اگر خرابی، عیب و یا نقصی در آن می بینید، سعی منید در معامله آن را قید کنید.
 4. تعیین شرایطی بر فسخ قرارداد: این کار را حتما انجام دهید. چرا که اگر مشکلی پیش آید، دست پیش دارید و کلی از وقتتان صرفه جویی می کنید.

در این باره خوب است مقاله خطرات خرید ملک در ترکیه را هم مطالعه کنید.

خطرات خرید ملک در ترکیه

 • خرید املاکی که مالک دارند: شاید باور نکنید ولی در مواردی پیش آمده که افراد بعد از مدتی اقامت در ملک خریداری شده، با صاحبان واقعی آن روبرو می شوند. بعضی از مالکان به هر دلیلی از ملک خود دور بوده اند. بعضی هم وارثان مالک قبلی هستند. در این مواقع، وجود یک وکیل بسیار مفید است. چرا که می تواند صحت و سقم سند را تایید کند.
 • خرید از آژانس های مسافرتی: باید در نظر داشته باشید که کار شرکت های مسافرتی و آژانس های گردشگری همان خدمات توریستی است. نه خرید ملک و املاک در کشورهای دیگر. حتی به عنوان واسط هم از شرکت های مسافرتی کمک نگیرید.
 • خرید از شرکت های نامعتبر: متاسفانه این شرکت ها هم در کشورمان و هم در کشور ترکیه وجود دارند. حتما در موقع خرید ملک، مجوز های لازم را بررسی کنید. و استعلام های معتبر بگیرید.
 • خرید ملک ارزان: از بزرگترین کلک های خرید ملک در ترکیه است. همانطور که قبلا گفتیم، ملک ارزان در ترکیه وجود ندارد. به علاوه این که برای اخذ اقامت ترکیه باید مبلغ مشخصی ملک تهیه کنید. پس خرید ملک ارزان عملا بی فایده است. و این که به خاطر داشته باشید هیچ ارزانی بی علت نیست.

ایرانیان در صدر خرید ملک در ترکیه

شاید خودتان هم بهتر بدانید. چرا که این مطلب بارها در رسانه های مختلف عنوان شده است. این که ایرانیان در میان بزرگترین طرفداران خرید در ترکیه بوده اند. شرایط مطلبوب آب و هوای ترکیه، نزدیکی فرهنگ دو کشور، اخذ پاسپورت ترکیه ای، قیمت مناسب تر لیر نسبت به بقیه ارزها و دریافت اقامت آسان ز جمله دلایل محبوبیت خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان است. آمار خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان در زمان شیوع کرونا حتی بیش از قبل شده است!

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه

چه کسانی می توانند اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند؟

کشور ترکیه اساس و اصل تقابل اجازه می دهد که سرمایه گذاران خارجی ملک بخرند. یعنی آن دسته از کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در کشورشان را بدهند بر اصل تقابل شهروندان آن کشور می توانند در ترکیه اقدام به خرید ملک بکنند. طبق همین قانون، تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین، می توانند نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنند. شهروندان ایرانی هم می توانند در ترکیه ملک خریداری کنند.

معرفی شهرهای مناسب خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ازمیر

از جمله دلایل محبوبیت شهر ازمیر، نزدیکی به سواحل مدیترانه , اقتصاد بین المللی قوی ، گوناگونی مذاهب و آب و هوای ساحلی و تمیز است.  همچنین ازمیر دارای شرایطی عالی به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری می باشد. میانگین دمای حاکم بر این شهر بین ۱۴ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است. نهایت گرمای هوا ۲۷ درجه و پایین ترین درجه هم ۷ درجه ساتی گراد است. پس می توان گفت آب و هوای خوب و معتدلی دارد. حمل و نقل شهری هم بسیار روان است و بندرت شاهد ترافیک هستید. این موضوع برای خرید ملک در ازمیر حائز اهمیت است چون دیگر مجبور نیستید نگران باشید آیا برای رفت و آمد درون شهری دچار مشکل می شوید یا نه. بر اساس آمار منتشر شده در سال هایاخیر حدود ۸۰۰۰ ملک در ازمیر به اتباع خارجی فروخته شده است که رقم قابل توجهی است.

خرید ملک در انکارا

رشد فوق العاده صنعت ساختمان سازی در آنکارا که پایتخت و مرکز سیاسی و تجاری ترکیه نیز می باشد، از دلایل محبوبیت این شهر برای خرید ملک است. وجود آپارتمان ها و خانه های نوساز بسیار هم، از دلایل دیگر این محبوبیت است.  اگر با خرید ملک در آنکارا، اقامت ترکیه را گرفته باشید،  از حقوق شهروندی آن برخوردار می شوید. شما می توانید از خدمات تحصیلی و آموزشی و خدمات بهداشتی و دارویی آنکارا و ترکیه با تعرفه دولتی استفاده کنید. شاید شرایط خرید ملک در وان ترکیه هم برایتان جالب باشد.

خرید ملک در آنتالیا

آنتالیا، این شهر ساحلی، از حیث مولفه هایی چون توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نسبت به دیگر شهرهای ترکیهدر جایگاه بالاتری قرار دارد. در این بین قیمت خانه در آنتالیا و شرایط خرید آن جزو مهم ترین دغدغه های اتباع خارجی می باشد. آنتالیا در منطقه دریای مدیترانه ای قرار دارد، در شرق آنتالیا شهرهای مرسین و کارامان، در شمالش قونیه، اسپارتا و بوردور، در غربش موغلا و در جنوبش دریای مدیترانه واقع شده است.آب و هوای آنتالیا در زمستان معتدل و بارانی و در تابستان نسبتا گرم است. همین باعث محبوبیت زیاد این شهر شده است. آلانیا از مناطق محبوب آنتالیا است. پیشنهاد می کنیم مقاله خرید ملک در آلانیا را از دست ندهید.

خرید ملک در استانبول

استانبول از توریستی ترین و شلوغ ترین شهرهای ترکیه است. جنب و جوش این شهر بزرگ از دلایل محبوبیت آن است. وجود مکان های توریستی زیاد و متنوع باعث رونق گردشگری آن شده است. البته خانه های موجود در استانبول کمی نسبت به بقیه شهرهای ترکیه گرانتر هستند. این مساله درباره اجاره بها هم صدق می کند. اما به همین نسبت پیدا کردن کار در استانبول آسانتر است و دستمزدهای پرداختی هم بیشتر هستند.

بایدها و نباید های خرید ملک در ترکیه

شهروندان خارجی فقط تا سقف ۳۰ هکتار را می توانند خریداری کنند. مقررات و قوانین ترکیه در زمینه خریداری املاک و مستغلات همانند مقررات کشور ایران است. یعنی انتقال مالکیت فقط از کریدر اوراق رسمی که در دفاتر رسمی ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده باشد، ممکن است. به جهت بیمه نمودن ملک خود در برابر زلزله نیز می توانید از بیمه ای تحت عنوان DASK نیز استفاده کنید که بصورت سالانه قابل تمدید است.

شما پاسپورت ترکیه را دریافت نمی کنید اگر:

 • مالک ملک، ترک نباشد. توجه داشته باشید که مالک آن حتما ترک باشد. زیرا خرید ملک از مالکان خارجی مشمول دریافت اقامت نمی شود.
 • اگر خرید از یک فامیل درجه یک انجام گرفته باشد، مشمول دریافت پاسپورت نخواهید شد.
 • مبلغ خرید ملک باید از حساب شخص خریدار واریز شود. درواقع به هیچ عنوان ممکن نیست که با مبلغی که به نامی دیگر پرداخت‌شده برای فردی دیگر پاسپورت گرفت؛ حتی اگر تاپو به نام شخص دوم باشد.
 • چنانچه دچار بیماری‌های واگیردار خونی و مقاربتی باشید، تحت هیچ شرایطی نمی توانید اقامت ترکیه را اخذ کنید.
 • نباید هیچ سابقه قضایی و سو پیشینه ای داشته باشید.

سوالات متداول

آیا با خرید خانه در ترکیه می توان پاسپورت این کشور را گرفت؟
بله. شما باخرید ملک می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

✅ حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت چقدر است؟
برای اقامت دائم ۲۵۰ هزار دلار آمریکا و برای اقامت ۳ ساله، ۶۰ هزار دلار آمریکا.

✅ آیا اقامت ترکیه با اجاره خانه قابل کسب است؟
بله شما در این روش، می توانید با اجاره یک ملک، بمدت یک سال اقامت ترکیه ا دریافت کنید. لازم به ذکر است که مدت این اقامت قابل تمدید نیست. و برای درخواست دوباره، باید مدت یکسال از زمان درخواست قبلی تان گذشته باشد.

✅ آیا مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک کار درستی است؟

جواب این  سوال به خود شما بستگی دارد. شما باید بصورت کامل شرایط را بسنجید. نرخ مصادره،  شاخصهای اقتصادی داخلی و شاخص میزان کنترل فساد کشور مقصد را به درستی زیر نظر بگیرید. داده هایتان را آنالیز کنید و بعد به نتیجه برسید.


سعی کردیم در این مقاله تا حد امکان به سوالات شما درباره خرید ملک در ترکیه پاسخ دهیم. اگر هنوز جواب سوالتان را نیافتید، در همین صفحه آن را عنوان کنید. کارشناسان ما در استانبول همراه  اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *