در ادامه مقاله های خرید ملک در ترکیه در این قسمت به بررسی نکات مهم خرید خانه در ترکیه در 2021 می پردازیم؛ این که در موقع خرید ملک  باید چه مواردی را رعایت کنید. از چه راه هایی اقدام کنید. چه اقدامات احتیاطی را انجام دهید. در کل به بررسی بایدها و نباید های خرید ملک در ترکیه می پردازیم. استانبول همراه توصیه می کند حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  هدف خود را از خرید ملک مشخص کنید

  افراد با انگیزه های مختلفی اقدام به خرید خانه و ملک در ترکیه می کنند. این که شما بدانید برای چه هدفی این کار را انجام می دهید، می تواند بسیار در سریعتر پیش بردن کارها موثر باشد. چرا که برای هر هدفی، توصیه ای جداگانه وجود دارد.

  اگر برای سرمایه گذاری ملک می خرید:

  باید بدانید که پیش خرید واحد ها می تواند بسیار سودآور باشد. تقریبا تمامی شهرها در ترکیه امکان پیش خرید ملک را فراهم کرده اند. آنکارا و استانبول از سودآور ترین شهرها برای این نوع سرمایه گذاری هستند.

  اگر برای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه ملک می خرید:

  مانند گذشته در 2021 هم بهتر است بدانید برای دریافت پاسپورت ترکیه باید حداقل مبلغ 250 هزار دلار آمریکا فقط برای خرید مایملاک هزینه کنید. چنانچه ارزش ملک خریداری شده زیر این مبلغ باشد، شما پس از 5 سال، می توانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید ولی خبری از پاسپورت نخواهد بود.

  اگر تمایل دارید در مورد شهروندی و اخذ پاسپورت ترکیه  بیشتر بدانید می توانید مقاله شهروندی ترکیه را مطالعه کنید.

  اگر برای پیدا کردن شغل و یک زندگی راحت ملک می خرید:

  باید بدانید استانبول و آنتالیا از بقیه شهرها در این زمینه بهتر عمل کرده اند. هر دو شهر به واسطه مکان های توریستی و گردش اقتصادی خوبی که دارند، محل مناسبی برای ایجاد کسب و کار و زندگی هستند.

  از اهمیت یک وکیل غافل نشوید

  حتی در کشور خودمان هم توصیه می شود برای عقد قرارداد های ملکی، حداقل از یک وکیل خبره مشاوره های لازم را دریافت کنید. شما کشور ترکیه را نمی شناسید و با قوانین آن آشنا نیستید.

  باید بدانید تنها داشتن مترجم کافی نیست. چرا که مترجم هم آشنایی لازم با قوانین را ندارد. وجود یک وکیل حرفه ای باعث حفظ سرمایه شما خواهد شد. همچنین ریسک های معامله را به حداقل خواهد رساند.

  در مقاله وکیل امور ملکی در ترکیه در این باره بیشتر بخوانید.

  نکات مهم قبل از خرید خانه در ترکیه 2021

  • چنانچه اقدام به خرید ملک کرده اید، قبل از تسویه حساب و پرداخت کل مبلغ خانه مطمئن شوید کپی سندتاپو یا مشخصات آن را به اداره سند و تاپو شهر مورد نظر نشان می دهید. باید از صحت اطلاعات خانه اطمینان پیدا کنید. برای مراحل ثبت سند به نام خریدار مالک نیز باید به اداره تاپو مراجعه کرد.
  • توجه داشته باشید که اتباع خارجی از پرداخت هزینه مالیات ملک معاف هستند. در زمان خرید و ثبت سند دقت کنید این هزینه از شما دریافت نشود.
  • ملکی خریداری کنید که دارای سند رسمی ترکیه یعنی تاپو باشد. در غیر اینصورت شما قادر نخواهید بود اقامت ترکیه را اخذ کنید. همچنین این ملک حتما باید از یک شخص ترک خریداری شود.
  • بعضی از خانه ها در ترکیه دارای وام بانکی هستند. پیش از اقدام به خرید خانه در ترکیه اطمینان حاصل کنید که وام بانکی آن به طور کامل از قبل تسویه شده باشد. (مالک به هیچ سازمانی بدهی نداشته باشد). این مورد نیز با مراجعه به اداره تاپو قابل استعلام می باشد.

  در موقع خرید ملک در ترکیه دقت کنید تا ملک انتخابی:

   دارای سند رسمی معتبر (تاپو) باشد.
  شرکت و املاکی که از آنها خانه خریداری می کنید دارای مجوز رسمی دولت ترکیه باشد.
  ملک خریداری شده در اداره تاپو ثبت رسمی شده باشد.
  خانه خریداری شده به دولت و بانک و اداره مالیات بدهکار نباشد.
  اگر ملک در حال ساخت است، (پیش خرید شده باشد) حتما دارای سند رسمی باشد.

  نکات مهم کسب شهروندی از طریق خرید ملک 2021

  عمده ترین هدف هر شخص برای خرید ملک در ترکیه، یا کسب اقامت این کشور است، یا کسب شهروندی آن. باید دقت داشته باشید که این دو، از یکدیگر جدا بوده و با هم متفاوت هستند. که می توانید در مقاله تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه در این مورد بیشتر بخوانید. برای اخذ شهروندی ترکیه به این نکات دقت کنید.

  1. ارزش ملک خریداری شده، حداقل باید 250 هزار دلار آمریکا باشد. در غیر این صورت اخذ پاسپورت و شهروندی را به همراه نخواهد داشت.
  2. مبلغ ملک، فقط از حساب یک نفر به عنوان «متقاضی اصلی» به حساب مربوطه پرداخت شود . وجود چند حساب، با چندین صاحب متفاوت، روند اخذ شهروندی را دچار مشکل می کند. لذا توصیه می‌شود تا برای پرداخت این مبلغ، حساب جداگانه‌ای افتتاح شود.
  3. با یک سند به ارزش حداقل 250 هزار دلار  فقط یک نفر و اعضای خانواده زیر 18 سالش می توانند درخواست اخذ شهروندی بدهند.
  4. توجه داشته باشید که در مسئله کسب اقامت، فرزندان بالای هجده سال در دایره‌ی کفالت خانواده قرار نمی‌گیرند. به زبان ساده، هر فردی که هجده سالش تمام شده باشد، خودش یک فرد بالغ به حساب آمده و باید برای کسب اقامت به صورت جداگانه اقدام کند.
  5. از دیگر نکات خرید ملک ترکیه و کسب اقامت آن، این است که اگر کفالت والدین خود و یا یکی از آن‌ها را بر عهده دارید، می‌توانید برای آنان هم با سند یک ملک مشترک، نسبت به اخذ اقامت اقدام کنید. بدین منظور تنها لازم است تا مدارک معتبر و رسمی از ایران (مثل مدارک کفالت بهزیستی) تهیه کرده، ترجمه کنید و در نهایت به سفارت و یا اداره‌ی مهاجرت ترکیه ارائه دهید.
  6.  فرزند بالای هجده سال، و یا فرد دیگر (مثل خواهر یا برادر صاحب ملک یا…) نمی‌تواند با سند خانه‌ی شما نسبت به کسب اقامت دائم اقدام کند. تنها راه ممکن، اقامت از طریق اجاره خانه است که می‌توان به مدت یک سال، با سند خانه اقامت موقت گرفت.
  اگر تمایل دارید در مورد اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  نکات خرید ملک به صورت شریکی 2021

  1. برای ملکی به ارزش 250 هزار دلار فقط برای یک نفر و اعضای خانواده بالای 18 سالش امکان دریافت شهروندی ترکیه وجود دارد.
  2. در ابتدا توجه داشته باشید، درمورد خرید ملک شریکی ضروری است تا هر یک از طرفین مبلغ 250 هزار دلار سرمایه وارد ترکیه کنند. (مثلا ارزش ملک خریداری شده باید حداقل 500 هزار دلار باشد.) گذشته از موضوع هزینه، توجه داشته باشید که سهم هر یک، باید از حسابی جداگانه به حساب فروشنده واریز شود.
  3.  «شهروندی ترکیه» با سند یک ملک ممکن است؛ فقط در صورتی که هر یک از شرکا، مبلغ 250 هزار دلار را از دو حساب جداگانه پرداخت کرده باشند. در این صورت، دو سند برای یک ملک مشترک صادر خواهد و طرفین قادر خواهند بود تا درخواست شهروندی خود را به صورت جداگانه ثبت کنند.

  راه‌حل‌های قانونی انتقال وجوه در خرید ملک‌های شهروندی

  به هنگام خرید ملک در ترکیه به ارزش 250 هزار دلار و اخذ شهروندی این کشور از روی آن، معمولا پیش می‌آید که فروشنده درخواست می‌کند مقداری از مبلغ ملک را به صورت نقد و یا غیر بانکی دریافت کند. حال نگرانی پیش می‌آید از این بابت که آیا انتقال سند به درستی انجام می‌پذیرد یا خیر. در چنین مواقعی، می‌توان از طرق زیر اقدام نمود:

  • اگر ارزش ملک بیشتر از مبلغ شهروندی ترکیه است، توجه کنید که مبلغ 250 هزار دلار فقط و فقط باید از طریق بانک و به صورت رسمی منتقل شود.
  • می‌توانید مبلغ باقی‌مانده را به هر صورت دیگر به فروشنده منتقل کنید.
  • از آنجایی که مدارک بسیاری مبنی بر اخذ سند و پرداخت وجه موجود خواهند بود (پیامک‌های دولتی، مدارک اداره تاپو، توضیحات بانک و…) جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.
  • به دلیل وجود همین اسناد و مدارک، در صورت بروز هرگونه مشکل از جانب فروشنده، قادر خواهید بود که حقوق خود را طرق قانونی دنبال کنید.
  • برای اطمینان از صحت روند این امر، می‌توانید از روش‌هایی چون «چک بلوکه» و «تاپو تاکاس» هم استفاده کنید.
  •  آسان‌ترین راه برای اطمینان از انتقال سند، این است که از قبل از با بانک هماهنگ کنید، سپس به هنگام ثبت سند، با تماسی با بانک و دستور پرداخت، پول در عرض 10 دقیقه به حساب شخص منتقل خواهد شد.

  آیا برای اخذ اقامت و شهروندی ملک خریداری شده باید حتما مسکونی باشد؟

  توجه داشته باشید که توجه به مسکونی بودن ملک برای اخذ شهروندی و اقامت ترکیه متفاوت است.

  •  اگر خرید ملک با هدف اخذ شهروندی ترکیه باشد

  در این صورت نیاز به مسکونی بودن ملک نیست و تنها کافیست ارزش ملک بیشتر از 250 هزار دلار باشد.

  • اگر خرید ملک با هدف اخذ اقامت ترکیه باشد

  ملک باید حتماً مسکونی باشد؛ و مسکونی بودن ملک  در سند تاپو ذکر شده باشد. اگر ملک از نوع تجاری یا از نوع دیگری باشد،  شما نمی توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

  سوالات متداول در مورد نکات خرید ملک در ترکیه

  شرایط اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک چگونه است؟

  اگر می‌خواهید شهروندی ترکیه را از طریق خرید ملک به دست آورید، لازم است تا ارزش ملک خریداری شده‌ی شما، حداقل 250 هزار دلار آمریکا باشد.

  آیا دو فرد و یا دو خانواده‌ی جداگانه می‌توانند با خرید یک ملک، شهروندی ترکیه را اخذ کنند؟

  به زبان ساده این امر ممکن است. اما لازم است تا هر یک از طرفین حداقل 250 هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده باشند و ارزش ملک حداقل 500 هزار دلار باشد. به علاوه، این مبلغ، باید از حساب هر شخص به صورت جداگانه پرداخت شود.

  قبل از خرید خانه در ترکیه باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  لازم است تا ملک خریداری شده سند تاپوی رسمی داشته باشد و البته برای اطمینان از صحت اطلاعات ملک، به اداره‌ی تاپو مراجعه کنید. اتباع خارجی نیازی از پرداخت مالیات معاف هستند. و در آخر از خرید خانه‌ی وام‌دار پرهیز کنید.

  آیا برای فرزندان بالای 18 سال می‌توان اقامت ترکیه از خرید ملک را اخذ کرد؟

  خیر، فرزندان بالای 18 سال از دایره‌ی کفالت خانواده خارج هستند، به همین دلیل باید جداگانه برای کسب شهروندی و یا اقامت ترکیه اقدام کنند.

  آیا می‌توان برای والدین نیز اقامت ترکیه از طریق خرید ملک را دریافت کرد؟

  تنها در صورتی که کفیل والدین خود و یا یکی از آن‌ها باشید می‌توانید نسبت به این امر اقدام کنید. لازم است تا مدارک رسمی مربوطه را از بهزیستی دریافت و ترجمه کرده و به سفارت و یا اداره مهاجرت ترکیه ارائه کنید.

  امیدواریم که این نکات را ره خوبی رعایت کنید تا شاهد تجربه تلخی نباشید. شاید خواندن مقاله خطرات خرید ملک در ترکیه هم در این زمینه کمک کننده باشد. همیشه به یاد داشته باشید مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد. چنانچه این نکات مهم خرید خانه در ترکیه را رعایت کنید، هیچ جای نگرانی نخواهد بود.

   

   

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *