اخذ مالیات، یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصادی یک کشور است. مالیات به انواع و اقسام گونانی از مردم هر کشور دریافت می‌شود؛ برخی از آن‌ها به صورت مستقیم و برخی دیگر نیز به طورت غیرمستقیم و نامحسوس. مالیات در ترکیه نیز به همین منوال که گفته شد، یکی از مهم‌ترین عواملی است که چرخ‌های اقتصاد این کشور را می‌چرخاند. شما چه به عنوان مهاجر به این کشور رفته باشید، چه تبعه و یا شهروند این کشور باشید، چه نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کرده باشید و یا اینکه حتی برای یک مسافرت کوتاه به آن سفر کرده باشید، خواه ناخواهد مجبور به پرداخت مالیات این کشور هستید.

در این مقاله از «استانبول همراه» قصد داریم از سیر تا پیاز مالیات در ترکیه حرف بزنیم. نظام مالیاتی کشور ترکیه بسیار دقیق است و نظارت ویژه‌ای بر آن وجود دارد. این کشور برای کنترل تورم و البته افزایش درآمد کشور، طبیعی است که بر مسئله‌ی مالیات حساس باشد. مالیات در این کشور انواع و اقسام گوناگونی دارد و جزییات آن فراوان است.

برای آشنایی با این موضوع مهم، در ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید.

مشاوره رایگان در مورد خرید ملک در ترکیه

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.
اگر زمان لازم برای مطالعه را ندارید می توانید این ویدئو را ببینید.

 

چرا مالیات برای دولت ترکیه مهم است؟

همانطور که در مقدمه اندک اشاره‌ای به آن شد، مالیات در ترکیه بسیار مهم است. به همین دلیل، دولت این کشور بر روی مسئله‌ی مالیات بسیار حساس است و نظارت ویژه‌ای بر آن قرار داده و قوانین بسیاری در این رابطه وضع کرده است. مالیات در این کشور، یکی از مهم‌ترین راه‌های تامین بودجه‌ی سالانه است.
از آن‌جایی که کشور ترکیه برخلاف ایران ذخایر نفت و گاز و منابع معدنی اندکی دارد، به همین دلیل، این نقصان از راه مالیات جبران شده است. دیگر آنکه مالیات در ترکیه، ابزار مهمی برای امر کنترل و مهار تورم در این کشور است.

به طور کلی، مالیات در کشور ترکیه بر سه نوع است:

 •  مالیات بر دارایی
 • مالیات بر هزینه‌ها
 • مالیات بر درآمد

مالیات بر دارایی در ترکیه

این نوع مالیات در ترکیه، به انواع دارایی تعلق میگردد و به طورت کلی، ملک، ارث و وقف را شامل می‌شود.

اما در رابطه با مقدار این نوع مالیات باید بدانید که:

 •  با توجه به نوع ملک، بین ۰.۱ الی ۰.۶ درصد ارزش کلی آن باید به عنوان مالیات بر دارایی پرداخت شود. این مقدار برای زمین و واحد مسکونی حدود ۰.۱ درصد ارزش ملک، به دیگر واحدها حدود ۰.۲ درصد و برای زمین‌های خالی و مخصوص ساخت و ساز، صفر می‌باشد. به علاوه زمین‌های کشاورزی نیز از مالیات معاف هستند.
 •  اگر املاکی که در بالا ذکر شد در محدوده‌ی شهری باشند، یعنی نزدیک به شهرداری و یا ایستگاه مترو باشند، نرخ پرداخت مالیات دو برابر خواهد شد.
 •  به هنگام فروش و یا خرید ملک در ترکیه، هم فروشنده و هم خریدار باید ۴.۸ درصد از ارزش کل ملک را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.
 •  اگر ملکی به صورت ارث به کسی برسد و یا به عنوان هدیه به کسی داده شود نیز مشمول مالیات خواهد شد. نرخ این مالیات بین ۴ الی ۳۰ درصد از ارزش ملک، متغیر خواهد بود.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مالیات بر هزینه‌ها در ترکیه

نوعی دیگر از مالیات در ترکیه وجود دارد که تحت عنوان مالیات بر هزینه‌ شناخته می‌شود.

شرح این نوع مالیات، شامل موارد زیر است:

 •  مالیات بر ارزش افزوده

این مالیات با نام مالیات KDV نیز شناخته می‌شود. نرخ این مالیات بین ۱ الی ۲۳ درصد از ارزش کل است، اما به طور معمول، می‌توان آن را ۱۸ درصد در نظر گرفت. برای شرکت‌های داخلی همان ۱۸ درصد، برای خودروهای اجاره‌ای ۲۳ درصد و برای سایر وسایل نقلیه، حدود ۸ درصد است.

 •  مالیات بر معاملات بانکی و بیمه

همانطور که از نامش پیداست، این نوع مالیات مختص نقل و انتقالات و یا معاملات بانکی است و بسته به میزان معامله، نرخ آن نیز متغیر خواهد بود.

 •  حق تمبر

منظور از حق تمبر، در حقیقت مالیاتی است که باید به صورت غیر مستقیم برای انواع مدارک مانند قراردادها، موافقت‌نامه‌ها، یادداشت‌ها و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری و صورت البته برای صور‌ت‌حساب‌های مالی، پرداخت شود.

مالیات بر درآمد در ترکیه

شاید مهم‌ترین نوع مالیات در ترکیه، همین مالیات بر درآمد باشد. این مالیات نه تنها در ترکیه، بلکه در بسیاری از کشورها مطرح است و یکی از مهم‌ترین راه‌های تامین اقتصادی هر کشور به حساب می‌آید. باید بدانید که مقدار این نوع مالیات، بین ۱۵ الی ۴۰ درصد از کل درآمد، متغیر است.

این مالیات برای:

 •  دستمزد دریافتی از طریق کار در ترکیه،
 •  درآمد حاصل از اجاره‌ی منزل،
 •  و سود حاصله از فروش سهام، اعمال می‌شود.
  به علاوه باید بدانید افرادی که در ترکیه مقیم هستند، باید برای تمامی درآمدهای خود که از تجارت در این کشور و یا هر جای دنیا حاصل شده است، مالیات بپردازند. افراد غیر مقیم نیز باید برای سود حاصل از تجارت، مالکیت خصوصی و یا کسب و کاری که دارند، به دولت ترکیه مالیات بدهند. تفاوت این است که معمولا به افراد مقیم، تخفیف مالیاتی و تسهیلات اعتباری تعلق می‌گیرد.
  مالیات بر درآمد، موارد زیر را شامل می‌شود:
  • درآمد از کسب و کار
  • درآمد از کشاورزی
  • دستمزد
  • درآمد از خود اشتغالی و کارآفرینی
  • درآمد از املاک و مستغلات
  • درآمد از اوراق بهادار
  به جدول نرخ مالیات بر درآمد که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده، توجه کنید:

  جدول نرخ مالیات بر درآمد در سال ۲۰۲۱

  میزان درآمد سالانهنرخ مالیات سالانه
  صفر تا ۲۴۰۰۰ لیر۱۵%
  ۲۴۰۰۰ الی ۵۳۰۰۰ لیر۲۰%
  ۵۳۰۰۰ الی ۱۹۰.۰۰۰ لیر۲۷%
  ۱۹۰.۰۰۰ الی ۶۵۰.۰۰۰ لیر۳۵%
  ۶۵۰.۰۰۰ لیر به بالا۴۰%

سایر مالیات‌ها در ترکیه

به جز سه مورد عمده‌ای که از مالیات در ترکیه معرفی شد، چند نوع مالیات دیگر نیز وجود دارند که به نوعی زیرمجموعه‌ی این سه دسته‌بندی کلی، به حساب می‌آیند.

سایر مالیات‌ها در ترکیه از این قرارند:

 •  مالیات بر اجاره املاک تجاری
  املاک تجاری به طور کلی شامل مغازه‌ها، دفترها، اداره‌ها و از این نوع قبیل املاک می‌شود. جالب است بدانید که مالیات بر اجاره، نه از صاحب ملک، بلکه از شخص اجاره‌کننده دریافت می‌شود. نرخ این نوع مالیات در ترکیه، در حدود ۲۰ درصد است.
 •  مالیات بر سود خرید و فروش ملک

این نوع مالیات، با مالیات بر دارایی اندکی متفاوت است. همانطور که پیداست، با افزایش خرید ملک در ترکیه، به طبع وضع چنین مالیاتی می‌تواند برای دولت سودآور باشد. این نوع مالیات افراد را ملزم می‌کند تا بر اساس سودی که از فروش یک ملک به دست می‌آید، درصدی از آن را به عنوان مالیات به دولت ترکیه بپردازد.

هر اندازه که سود بیشتر باشد، درصد مالیات نیز افزایش می‌یابد. البته توجه داشته باشید در صورتی ملزم به پرداخت این مالیات هستید که از زمان خرید تا فروش ملک، کمتر از ۵ سال گذشته باشد.

 •  مالیات مصارف خاص

این نوع مالیات در ترکیه برای چهار دسته از محصولات و کالاهای به خصوص است:

o مالیات بر استفاده از گاز و فرآورده‌های نفتی

o مالیات بر مالکیت وسایل نقلیه

o مالیات بر دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی

o مالیات بر محصولات لوکس

مالیات برای اتباع غیرترک

از آن‌جایی که مهاجرت به ترکیه در سال‌های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده، طبیعی است که چنین افرادی با بهره‌مندی از امتیازات کشور ترکیه، در عوض ملزم به پرداخت مالیات شوند. در یک کلام، در پرداخت مالیات در ترکیه، فرقی بین اتباع و شهروندان ترک با غیرترک، وجود ندارد.

شهروندان غیرترکی نیز ملزم به پرداخت مالیات‌های زیر هستند:

 •  مالیات بر دارایی

که بیشتر برای املاکی که فرد از طریق ارث و یا هدیه صاحب آن شده به کار می‌رود. همانطور که گفتیم نرخ آن بین ۴ الی ۳۰ درصد متغیر است.

 •  مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد

این مالیات نیز به صورت خودکار بر تمامی کالاهای مصرفی اعمال می‌شود و یا از حقوق افراد برداشت می‌شود. نرخ آن نیز معمولا متغیر بوده از ۱، ۸، و یا ۱۸ درصد است.

 • مالیات سرمایه‌گذاران غیرترک

اتباع خارجی به هنگام تاسیس شرکت در ترکیه، شرکت‌هایی از جمله شرکت سهامی، شرکت‌های با مسئولیت محدود و شراکتی، باید حدودا ۲۰ درصد مالیات بپردازند.

معافیت‌های مالیاتی در ترکیه

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، دولت ترکیه بر مسئله‌ی مالیات بسیار حساس است و اهمیت زیادی به آن می‌دهد. مالیات در ترکیه به همه تعلق می‌گیرد و هیچ فرقی هم ندارد که شما یک تبعه و یا شهروند ترکیه باشید و یا غیر ترک و مقیم این کشور. مادامی که در خاک این کشور باشید و از امتیازات و امکانات آن استفاده کنید، ملزم به پرداخت مالیات هستید.

به زبان ساده، هیچ نوع معافیت مالیاتی در ترکیه برای افراد خارجی وجود ندارد، مگر در موارد زیر:

 •  املاک خاص مشمول مالیات بر دارایی نمی‌شوند املاکی مثل:

o کنسولگری‌ها،

o سفارتخانه‌ها،

o و تمامی ساختمان‌های که وزیران و یا سفرای خارجی در آن ساکن هستند.

 •  املاکی که کاربری آن‌ها اشتغال‌زایی باشد و به نوعی به چرخه‌ی اقتصادی ترکیه کمک کنند، مشمول تخفیف‌های مالیاتی و در موارد اندکی معافیت مالیاتی خواهند شد.

کد مالیاتی و نحوه دریافت آن

به زبان ساده، کد مالیاتی در ترکیه، همان کد ملی در ایران است و اهمیتی برابر و یا در مواردی بیشتر از آن دارد. این کد برای شناسایی افراد در ترکیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکثر ادارات به این کد نیاز خواهند داشت. از نامگذاری این کد پیداست که مسئله‌ی مالیات در ترکیه تا چه اندازه مهم است. چه شما یک شهروند ترک باشید و در این کشور زندگی کنید، چه فقط برای سفر به این کشور رفته باشید، بدون شک به این کد نیاز خواهید داشت. حتی برای موارد جزیی، از جمله افتتاح حساب در ترکیه و یا خرید سیمکارت نیز به این کد ده رقمی نیاز است.

برای دریافت این کد، تنها لازم است با همراه داشتن مدارک زیر، به نزدیک‌ترین اداره‌ی مالیات مراجعه کنید و کد مالیاتی را به صورت رایگان دریافت کنید:

 •  اصل پاسپورت
 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • آدرس محل سکونت

سوالات متداول

۱. آیا پرداخت مالیات در ترکیه برای افراد ترک و غیر ترک متفاوت است؟

خیر. مالیات در ترکیه برای شهروندان ترکیه و اتباع خارجی هیچ فرقی ندارد و در این کشور همه باید مالیات بپردازند.

۲. چرا مالیات در ترکیه تا این حد برای دولت این کشور مهم است؟

ترکیه بر خلاف ایران منابع طبیعی نفت و گاز ندارد و یکی از مهم‌ترین راه‌های تامین بودجه‌ی کشور، پرداخت مالیات است. به علاوه پرداخت مالیات ابزاری برای کنترل تورم نیز هست.

۳. به طور کلی چند نوع مالیات در ترکیه داریم؟

سه نوع، مالیات بر دارایی بین ۰.۱ الی ۰.۶ درصد از ارزش ملک، مالیات بر هزینه و ارزش افزوده، بین ۱ الی ۲۳ درصد، و مالیات بر درآمد که بسته به درآمد سالانه‌ی شما، بین ۱۵ تا ۴۰ درصد در سال متغیر است.

۴. چه املاکی از پرداخت مالیات در ترکیه معاف می‎شوند؟

کد مالیاتی در اصل همان کد ملی خودمان در ایران است و یک راه مهم برای شناسایی افراد است. داشتن این کد برای همه، حتی مسافران نیز ضروری است اما آن‌ها را ملزم به پرداخت مالیات در ترکیه نخواهد کرد.

۵. کد مالیاتی چیست و آیا با داشتن آن ملزم به پرداخت مالیات در ترکیه می‌شویم؟

به طور کلی همه ملزم به پرداخت مالیات در ترکیه هستند، اما در موارد محدود، مثلا ساختمان‌های سیاسی دولت‌های خارجی، همچون سفارت و کنسولگری از پرداخت مالیات معافند. اماکنی که کاربری آن‌ها اشتغال‌زایی باشد نیز مشمول تخفیف خواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.