آیا اقامت از طریق تحصیل در ترکیه امکان پذیر است؟ چطور می توان با تحصیل در ترکیه، اقامت دائم گرفت؟ آیا اخذ شهروندی با تحصیل در ترکیه امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد مایل به ادامه تحصیلات خود در کشور ترکیه هستند. این همسایه ایران از محبوبیت خوبی در میان جوانان برخوردار است. شرایط زندگی خوب، وجود دانشگاه های معتبر و هزینه نسبتا پایین زندگی از دلایل علاقه داوطلبان به تحصیل در ترکیه است.

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.
برخی نیز برای دریافت اقامت ترکیه، مایل به تحصیل در ترکیه هستند. باید بدانید که:

نمی توان با تحصیل در ترکیه، اقامت دائم یا تابعیت ترکیه را دریافت کنید. هر چند سال هم که در دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل باشید، از نظر قانون دولت این کشور، به عنوان سال های اقامتی آن ها به حساب نمی آید. در نتیجه اقامت از طریق تحصیل در ترکیه ممکن نیست.

البته راه هایی وجود دارد که شما بتوانید بعد از تحصیل اقامت ترکیه  را دریافت کنید. استانبول همراه در ادامه به بررسی مساله اقامت از طریق تحصیل در ترکیه می پردازد.

اگر تمایل دارید در مورد همه روش های اخذ اقامت ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله اقامت ترکیه را مطالعه کنید.

اقامت از طریق تحصیل در ترکیه به چه صورت هایی امکان پذیر است؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، نمی توان فقط با تحصیل در ترکیه اقامت گرفت. تحصیل تنها می تواند به اخذ ویزای تحصیلی ترکیه منجر شود. اما راه هایی هست که شما بتوانید اقامت موقت یا دائم ترکیه را دریافت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  تحصیل در مدارس ترکیه

از طریق پیشنهاد شغلی

معمولا دانشجویانی که تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر ترکیه به اتمام می رسانند، شانس بیشتری برای پیدا کردن یک پیشنهاد شغلی خوب دارند. البته لازم به ذکر است که شما در زمان دانشجویی، اجازه بیش از ۳۰ ساعت کار در هفته را ندارید. ولی شما بعد از فارق التحصیلی می توانید با پیدا کردن شغل، اقامت کاری ترکیه را دریافت کنید.

در مورد قوانین کار دانشجویی در ترکیه در این مقاله بیشتر بخوانید.

از طریق ازدواج

ازدواج نیز از راه هایی است که می تواند منجر به اقامت دائم و در نهایت اخذ تابعیت ترکیه شود. البته باید در این زمینه با دقت عمل کنید. اگر دولت به این موضوع شک کند که مثلا این یک ازدواج سوری است، ممکن است شما را از خاک ترکیه اخراج کند.

 

از طریق اجاره ملک

اجاره ملک در ترکیه نیز از روش هایی است که می توان اقامت موقت ترکیه را دریافت کرد. شما با اجاره خانه یا آپارتمان می توانید اقامت ۱ الی ۳ ساله ترکیه را دریافت کنید. اگر نمی خواهید در خوابگاه های دانشجویی بمانید، اجاره ملک در ترکیه فکر خوبی است.

اگر تمایل دارید در مورد اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری

این روش از بقیه روش ها کمی گرانتر است اما به همان نسبت سریعتر نیز هست. شما با سرمایه گذاری یا خرید ملک در ترکیه به ارزش ۲۵۰ هزار دلار یا بیشتر می توانید اقامت دائم و پاسپورت ترکیه را به دست آورید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  تحصیل پزشکی در ترکیه

اگر تمایل دارید در مورد خرید ملک در ترکیه بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

خوب پس متوجه شدید که اخذ اقامت از طریق تحصیل در ترکیه عملا امکان پذیر نیست. در یک مقاله مفصل نیز به مبحث تحصیل در ترکیه پرداخته ایم. در انتها به یاد داشته باشید مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد. خوشحال می شویم نظرات خود را با استانبول همراه در میان بگذارید.

ابطال اقامت دانشجویی در ترکیه بعد از فارغ التحصیلی

یکی از موضوعاتی که دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می کنندباید همواره به آن توجه نشان دهند، مسئله‌ی ابطال اقامت آنان بعد از اتمام تحصیل در ترکیه، و فارغ التحیلی است. در چنین مواقعی که از قضا بسیار هم رخ می‌دهد، مدت اعتبار روی کارت اقامت هنوز به پایان نرسیده است، اما اقامت فرد لغو می‌شود.

مثلا ممکن است بنابر اطلاعات روی کارت اقامت، چند ماه به پایان اقامت فرد باقی مانده باشد. فرد تا قبل از آن تاریخ، فارغ التحصیل شده و اقامتش نیز همزمان با فارغ التحصیلی پایان می‌یابد. دلیل این موضوع آن است که اداره‌ی مهاجرت، به وسیله‌ی دانشگاه از اتمام دوره‌ی تحصیلات فرد آگاه می‌شود و بعد از آن چه کارت اقامت فرد اعتبار داشته باشد چه نه، اقامت وی را ابطال می‌کند.

برای حل مشکل ابطال اقامت دانشجویی در ترکیه:

  • بعد از اتمام دوره تحصیل، حداکثر تا ۱۰ روز، به اداره مهاجرت ترکیه درخواست راندوو بدهید.
  • نسبت به تغییر اقامت خود از طرق مختلف اقدام نمایید. (کار، خرید ملک و یا …)
  • در غیر این صورت، اقامت شما در ترکیه، غیرقانونی خواهد بود و ممکن است مشکلانی برای شما ایجاد کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.