شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

در ادامه مقاله روش های اخذ اقامت ترکیه، این بار به موضوع اقامت کاری ترکیه می پردازیم؛ و اینکه شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق کار چگونه است؟ آیا می توان با ویزای کاری ترکیه، همسر و فرزندان خود را به ترکیه ببریم؟ آیا می توان با کار در ترکیه، تابعیت ترکیه را اخذ کرد؟ آیا بدون مدرک تحصیلی می توان در ترکیه کار کرد؟ اقامت کاری ترکیه به چه صورت است؟ چه مشاغلی در ترکیه مورد نیاز هستند؟ چه مدارکی برای دریافت ویزای کاری ترکیه مورد نیاز است؟

در این مقاله از استانبول همراه، قصد داریم از صفر تا صد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را، با جزییات کامل، برای شما بازگو کنیم. اخذ اقامت کاری ترکیه، هرچند ممکن است به ظاهر روندی پیچیده داشته باشد، اما در حقیقت، این روش یکی از کم‌هزینه‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌های کار در ترکیه است که می‌تواند در نهایت، شهروندی و پاسپورت ترکیه برای شما به ارمغان بیاورد. با ما همراه باشید.

مشاوره در زمینه اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، خرید خودرو در ترکیه، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  اخذ ویزای کار ترکیه و نرخ بیکاری آن

  شما قصد مهاجرت کاری به هر کشوری را که داشته باشید، باید نرخ بیکاری آن و شاخص های اقتصادی مقصدتان را در نظر بگیرید. درصد  نرخ بیکاری یک کشور نشان دهنده وضعیت اقتصادی آن است. پس هرچه نرخ بی کاری کشور مقصد پایین تر باشد، شانس بیشتری برای دریافت پیشنهاد شغلی خواهید داشت.. نرخ بیکاری ترکیه در سال 2024، حدود 12.9 درصد اعلام شده است؛ نسبت سه سال گذشته کاهش چشمگیری داشته و روندی نزولی به خود گرفته است. با ادامه‌ی این روند، می‌توان امیدوار بود که در سال‌های آینده نیز امکان کاریابی در ترکیه نیز افزایش یابد. بهتر آن است که قبل اقدام به اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، همه چیز را درباره نرخ بیکاری و اشتغال، بررسی کنید.

  برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع ویزای ترکیه را مطالعه کنید.

  روند کلی مهاجرت به ترکیه از طریق کار

  باید بدانید که اخذ اقامت کاری ترکیه، برخلاف روش‌های دیگری همچون خرید ملک در ترکیه، اقامت قطعی برای شما به همراه نخواهد داشت. به طور کلی، روند کار در ترکیه، به این صورت است که شما باید در ابتدا، یک پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای ترک اخذ کنید. توجه داشته باشید که:

  • ثبت شرکت در ترکیه و کار به عنوان کارفرما نیز اقامت کاری ترکیه را به همراه خواهد داشت.
  • به عنوان ایرانی می‌توانید تا 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید و به دنبال کار بگردید.
  • می‌توانید از داخل ایران و از طریق وبسایت‌های کاریابی به دنبال کار در ترکیه باشید.

  بعد از آن که یک کارفرمای ترکی شما را پذیرفت و تصمیم به استخدام شما گرفت:

  • تا 10 روز فرصت دارد که درخواست جذب نیروی خارجی را در وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه، ثبت کند.
  • سپس شما تا 90 روز فرصت دارید که درخواست خود را با ارائه مدارک، در سفارت یا کنسولگری ترکیه ثبت کنید.
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

  توجه داشته باشید که شانس پیدا کردن کار در ترکیه به زبان انگلیسی و یا فارسی در ترکیه، بسیار اندک است. پس لازم است که از طریق موسسات و مراجع آموزش زبان ترکی استانبولی، نسبت به یادگیری کامل این زبان، اقدام کنید.

  در آخر، بد نیست بدانید که انواع دیگری از ویزای کاری ترکیه نیز وجود دارد؛ مثلا ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، اساتید دانشگاه و غیره. اما مهم‌ترین آن‌ها، ویزا و مجوز کار فیروزه‌ای است. کارت فیروزه‎ای به کسانی اعطا می‌شود که تحصیلات دانشگاهی بالایی داشته باشند، تجربه‌ی شغلی کافی داشته باشند و البته در چرخ اقتصاد ترکیه نیز نقش مهمی ایفا کنند. کارت فیروزه‌ای تمام مزایای شهروندی ترکیه را برای فرد به همراه خواهد داشت؛ از جمله بیمه، حق تحصیل و…

  اگر تمایل دارید در مورد اخذ مجوز مار در ترکیه توسط ایرانیان بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  دریافت ویزای کار و انواع ویزای کاری ترکیه

  در کل ویزای کاری ترکیه در دو نوع صادر می شود:

  ویزای کار موقت  (Temporary work visas)

  این نوع ویزا به شخص دارنده اجازه اقامت یک ساله را بر طبق قانون کار ترکیه می دهد. ویزای کار موقت برای کار در محال ها و حرفه های خاصی صادر می شود.اگر یک سال تمام شود و شما با همان کارفرما برای ادامه کار به توافق رسیدید،اجازه کار شما تا 2 یا 3 سال دیگر می تواند تمدید شود.

  پس از اتمام اجازه کار ۳ ساله،در بهتریم حالت تا 6 سال می توانید آن را تمدید کنید. خبر خوب این است که همراهان درجه 1 (همسر و فرزندان) متقاضی، می توانند بعد از 5 سال اقامت در ترکیه بدون ورود و خروج مجدد به کشور، اجازه کار دریافت می کنند. این اط مزیت های خوب ویزای کار موقت ترکیه است.

  ویزای کار نامحدود (Unlimited work visas)

  اگر شما 8 سال در ترکیه زندگی کرده باشید یا 6 سال بدون وقفه ویزای کار موفق خود را تمدید کرده باشید، می توانید باری ویزای کار نامحدود ترکیه درخواست بدهید. این قانون تقریبا مشابه قانون درخواست اقامت دائم است. برای اقامت دائم ترکیه هم بعداز 8 سال می توان اقدام کرد.

  نکته مهم:  طبق قوانین جدید کشور ترکیه؛ چنانچه شخصی به عنوان یک تهدید جدی برای نظم و امنیت عمومی شناخته شود، توسط دولت این کشور می تواند بین 5 تا 10 سال از ورود به مرزهای کشور ترکیه محروم شود.

  اتباع خارجی که در خارج از کشور ترکیه هستند، باید از طریق کنسول گری ترکیه در محل زندگی شان، درخواست ویزای کار دهند. داوطلبان خارجی که خارجیانی که مجوز  اقامت (حداقل 6 ماهه و به جز اجازه اقامت به منظور آموزش) را داا هستند، برای اخذ ویزای کار می توانند مستقیم به اداره کار و امنیت اجتماعی ترکیه مراجعه کنند و در خواست خود را ارائه کنند.این فرآیند حدود 30 روز زمان می برد. در صورت درخواست متقاضی، نتیجه از طریق ایمیل یل یک تماس تلفنی اطلاع داده می شود. دا.وطلبانی که تابعیت ترکیه را ندارند،  باید ارائه درخواست خود به شکل الکترونیکی را توسط وکیلی که در کشور ترکیه ساکن است و اقامت دارد و دارای شماره شناسایی ملی هست انجام دهند .

  مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری ترکیه

  • نامه ی قرار داد متقاضی از سوی کارفرمای ترک به صورت امضا شده
  • ارائه ی اصل گذر نامه متقاضی
  • ارائه ی مدارک هویتی
  • 4 قطعه عکس پاسپورتی
  • نامه ی گواهی سلامت
  • ارائه ی نامه ی عدم سو پیشینه
  • مدارک تحصیلی متقاضی در دو مقطع گذشته
  • پرینت حساب مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز
  • ارائه ی رزومه ی کاری متقاضی
  • نامه ی درخواست برای اجازه ی کار در ترکیه
  • مدارک هویتی همراه در صورت ازدواج

  مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه اقامت

  • ۴ قطعه عکس پاسپورت
  • پاسپورت
  • فتوکپی از صفحه حاوی عکس در پاسپورت، مهر آخرین ورود و صفحه اعتبار و زمان انقضا
  • گواهی بانکی نشان دهنده وجود ۳۰۰ دلار برای هر ماه در حساب شما
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اقامت ترکیه با اجاره ملک (بررسی قوانین و شرایط)

  مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه اقامت برای کار

  • ۴ قطعه عکس پاسپورت
  • پاسپورت
  • فتوکپی از صفحه حاوی عکس در پاسپورت، مهر آخرین ورود و صفحه اعتبار و زمان انقضا
  • کپی و اصل اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی

  مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه کار در ترکیه

  • مدرک اجازه کار ( هم به صورت انلاین در هنگام تکمیل فرم آنلاین و هم به صورت فیزیکی در هنگام مراجعه به وزارت کار )
  • گزارش ترازنامه مالیاتی و وضعیت سود و ضرر در سال گذشته که به تایید اداره مالیات رسیده باشد.
  • طرح تجاری که ساختار سازمان شما را نشان دهد
  • در صورت درخواست آنلاین باید یک وکیل محضری برای شخص و قرارداد کاری او تعیین شود
  • برای موسساتی که قصد استخدام کارشناسان خارجی در زمینه های مهندسی، ساخت و ساز، پیمانکاری و خدمات مشاوره ای را دارند، پرداخت حقوق شهروندان ترکیه که در موقعیت های مشابه قرار دارند به صورت یک قرارداد بین شخص متقاضی و کارفرما باید در نظر گرفته شود.

  مدارک مورد نیاز برای اولین درخواست کار

  • مدرکی که نشان دهنده سطح تحصیلات عالی متقاضی و معادل بودن آن با مدارک ترکیه باشد.
  • در صورت نیاز ترجمه مدرک تحصیلی و تاییدیه آن و همچنین برای خلبانان مجوزی که از کشور خود دریافت کرده اند.
  • برای شرکت های گردشگری نامه های کار و همکاری با ترکیه و همچنین توصیه نامه به زبان ترکی
  • برای کسانی که قصد کار در بخش آموزش ترکیه را دارند باید مدرک معادلی که در کشور خود دریافت کرده اند ارائه شود.

  هزینه درخواست ویزای کار

  • ویزای کار موقت یکساله با هزینه 615.20 لیر
  • ویزای کار دائم با هزینه 615.70 لیر
  • ویزای کار مستقل با هزینه 6152.70 لیر
  • ویزای کار مستقل با هزینه 6152.70 لیر
  • هزینه کارت اقامت برای کلیه ویزا های کاری 72 لیر

  کاریابی در ترکیه

  بسته به نوع شغل مورد انتخابتان، کاریابی می تواند راه های مختلفی داشته باشد. جهت انجام کارهایی مثل کارگری ساختمان، ارسون یا نیروی خدماتی کافی است تا سری به کافه ها، رستوران ها و ساختمان های بزنید. اما برای کارهای تخصصی مثل برنامه نویسی، مهندسی یا دیگر شغل ها که به مهارت نیاز دارند، باید از طریق موسسات کاریابی معتبر یا وبسایت های کاریابی اقدام به پیدا کردن شغل در ترکیه کنید. شاید خواندن مقاله استخدام و کاریابی در ترکیه برایتان مفید باشد.

  در ادامه لیستی از وبسایت های کاریابی ترکیه رابرایتان آماده کرده ایم.

  اگر تمایل دارید در مورد  استخدام و کاریابی در ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  اخذ تابعیت ترکیه با ویزای کار

  در کل افرادی که 8 سال بدون وقفه در ترکیه حضور داشته باشند، می توانند درخواست اقامت دائم بکنند. یعنی شما باید 8 سال موقعیت کاری خود را در ترکیه حفظ نمایید. توجه داشته باشید که اقامت بلند مدت شما می تواند محدود یا نا محدود باشد. این امر بستگی به نظر مقامات مربوطه در ترکیه دارد. پس از گذشت یکسال از قبول درخواست اقامت دائم، می توانید درخواست اخذ تابعیت ترکیه را داشته باشید. با اخذ تابعیت ترکیه می‌توانید از تمام مزایای زندگی در ترکیه بهره‌مند شوید و با در دست داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا بدون دریافت ویزا سفر کنید.

  اگر تمایل دارید در بهترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک بیشتر بخوانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  مهاجرت کاری و بررسی ویزای همراه در ترکیه

  بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارند، نگران این هستند که آیا می توانند همسر و فرزندان خود را به همراه خود به ترکیه ببرند یا نه. جواب این سوال بله است. می توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به ترکیه ببرید. اما این امکان از همان سال اول مهاجرت شما وجود ندارد. متقاضی بعد از گذراندن 1 سال می تواند برای درخواست ویزای همراهان اقدام کند. پس از 1 سال به متقاضی کارت آبی داده می شود که مخصوص مهاجران بین المللی است.

  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  راهنمای اخذ کد مالیاتی در ترکیه 2024

  بعد از اخذ کارت آبی ترکیه می توان برای دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان اقدام کرد.  فرزندان زیر 18 سال متقاضی می توانند از طریق ویزای همراه و بدون نیاز به مجوز در مدرسه ها و مراکز ابتدایی و متوسطه در ترکیه به تحصیل مشغول شوند. اگر به همراه بردن خانواده در سال اول برای شما اهمیت بسیاری دارد، در صورت تمکن مالی می‌توانید از طریق اخذ اقامت با اجاره خانه در ترکیه، خانواده‌ی خود را نیز در کنار خود داشته باشید.

  اگر تمایل دارید در مورد اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  تبدیل اقامت کار شرکتی به اقامت کاری در منزل

  بسیاری از مهاجران برای تمدید اقامت و افزایش حضور در ترکیه، تصمیم می‌گیرند که نوع اقامت کاری خود را تغییر دهند. به این صورت که اقامت کار شرکتی خود را به اقامت کار در منزل تبدیل می‌نمایند؛ البته برخی اوقات، علت اصلی این مشکل از طرف شرکت‌ها نیز هست، که از تمدید اقامت کاری فرد امتناع می‌کنند. در این رابطه چند نکته وجود دارد که توجه به آن خالی از لطف نیست:

  • اولا باید بدانید که تبدیل مستقیم اقامت کاری شرکتی، به اقامت کار در منزل، وجود ندارد.
  • دلیل این مانع، آن است که ردیف شغلی و ارزش کار در شرکت، از کار در منزل بالاتر است.
  • راه‌حل آن است که فرد، اقامت کار در شرکت را ابتدا به اقامت توریستی، و بعد از مدتی به کار در منزل تبدیل کند.

  سوالات متداول

  1. اخذ اقامت کاری ترکیه به چه صورت است؟

  به صورت کلی، شما در ابتدا باید یک پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای ترک دریافت کنید. می‌توانید با اقامت 90 روزه توریستی در داخل ترکیه، و یا در ایران از طریق وبسایت‌های کاریابی، به دنبال شغل بگردید.

  2. انواع ویزای کاری ترکیه کدام است؟

  ویزای کار موقت، که مدت آن یک سال بوده و در صورت توافق، تا 3 سال قابل تمدید است. دیگری ویزای کار نامحدود که بعد از 6 سال کار مداوم و یا 8 سال زندگی به صورت متوالی در ترکیه، امکان درخواست آن وجود خواهد داشت.

  3. آیا با ویزای کاری می‌توان خانواده را نیز به همراه برد؟

  بله، بعد از یک سال اقامت کاری در ترکیه و اخذ کارت آبی، امکان اخذ ویزا برای همسر و فرزندان زیر 18 سال وجود خواهد داشت.

  4. با ویزای کاری ترکیه چگونه می‌توان تابعیت و شهروندی این کشور را اخذ کرد؟

  شما باید به مدت 6 الی 8 سال به صورت مداوم و متوالی، به کار در ترکیه بپردازید. بعد از آن امکان طرح درخواست تابعیت و اقامت دائم وجود خواهد داشت.

  5/5 - (1 امتیاز)

  Recent search terms:

  • https://istanbulhamrah com/اقامت-ترکیه-از-طریق-کار/

  ‫20 نظر ارسال شده در “شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

  1. امیر ایوب :

   من تعمیر کار خودرو هستم و در کارم استادم. می خواستم بدونم می تونم بصورت self employed و بدون داشتن کارفرما در ترکیه مشغول به کار بشم؟ و در خواست اقامت ترکیه رو بدم؟
   لطفا راهنماییم کنید از چه طریق می تونم اقدام کنم؟

  2. مبین ن :

   اگر در ترکیه شرکت ثبت کنم. می تونم پرسنلم رو از ایرانی ها و در واقع از اشنایانم انتخاب کنم؟ و برای اونا هم تقاضای اقامت کاری داشته باشم؟

  3. ندا شهریور :

   من و همسرم قصد داریم اقامت کاری ترکیه رو بگیریم. هر دوی ما شرایط اخذ اقامت کاری رو داریم.
   لطفا اگر امکانش هست راهنماییمون کنید. هر دو با هم اقدام کنیم یا فقط همسرم اقدام کنن؟

  4. سپهر :

   اگر پدر یک خانواده بتونه در ترکیه توی شرکتی استخدام بشه. بقیه اعضای خانواده می تونن اقامت ترکیه رو داشته باشن؟

  5. ازادمنش :

   با داشتن اقامت توریستی، امکان اشتغال درترکیه هست؟ در کل شرایط اقامت در ترکیه از طریق کار چطوریه؟

  6. mahmood :

       من از طرف یک کارفرمای ترک در حوزه IT دعوت به کار شدم. در حال حاضر بخاطر کرونا نمی تونم برم ترکیه. سوالم اینه، من می تونم به محض شروع کارم در ترکیه و مستقر شدن در اونجا درخواست اقامت بدم ؟ و همینطور نسبت به افتتاح حسابم اقدام کنم؟

  7. رامسین ف :

   من آشپزم و همسرم آرایشگر می تونیم به واسطه شغل هامون که خدماتی هست توی شرکت ها یترکی مشغول به کار شیم و اقامت کاری بگیریم؟؟؟

  8. یحیی :

   من شرایط اجاره و خرید منزل در ترکیه رو ندارم. فعلا در منزل دوستم ساکنم. می تونم از طریق جاب افر درخواست اقامت بدم؟
   و تا چند سال می تونم با اقامت کاری توی ترکیه مستقر باشم؟

  9. هومان ب :

   اگر از طریق کاریابی در استانبول بتونیم اقامت موقت ترکیه رو بگیریم. چطوری می تونیم اون رو به اقامت دائم تبدیل کنیم؟

  10. مهیار :

   سلام سوال من در رابطه با ویزای کار هستش . آیا با داشتن ویزای کار امکان بردن پدر مادر در همان سال اول و قابلیت تمدید ویزا وجود دارد؟

  11. نسرین :

   سلام
   من قصد دارم با خرید ملک حدود یه تومن اقامت بگیرم
   میتونم مغازه کرایه کنم و برای خودم بیمه رد کنم و اقامت کاری هم بگیرم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *