در ادامه مقاله های خرید ملک در ترکیه در این مقاله به سند تاپو می پردازیم. اینکه سند تاپو چیست؟ این سند چه کاربردی دارد؟ با یک سند تاپو، چند نفر می توانند اقامت ترکیه را بگیرند؟ استانبول همراه در این مقاله قصد دارد تا صفرتاصد سند تاپو را برایتان شرح دهد.

اگر از طرفداران خرید ملک در ترکیه باشید، حتما نام سند تاپو را هم شنیده اید. حال باهم بررسی می کنم که این سند دقیقا چیست؟

تاپو در واقع اسم سند مالکیت شما در ترکیه است. این سند حق و حقوق شما نسبت به ملکتان را نشان می دهد. این سند حاوی اطلاعاتی چون نام و نام خانوادگی صاحب و یا صاحبان، عکس و دیگر اطلاعات دقیق دارنده است.

این سند از مهم ترین مدارک خرید ملک در ترکیه است. سند تاپو بصورت رسمی ارائه و در دفتر ثبت اسناد ترکیه ثبت می‌شود. توجه داشته باشید که سند باید در آرشیو اداره ثبت شود و  مهر و موم بشود. هنگام ثبت سند تاپو شما یا وکیل رسمی شما بایستی شخصا با فروشنده ملک در اداره ثبت اسناد حضور پیدا کنید. اگر شما یا وکیلتان ترکی نمی دانید، نسبت به استخدام یک مترجم شخصی اقدام کنید. بعد از امضای آن اسناد پروسه خرید بپایان می پذیرد و شما صاحب ملک و همین طور صاحب تمامی امتیازات خود نسبت به آن ملک خواهید شد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  شرایط خرید ملک در آنتالیا

در ترکیه سند ملکی به ۲ رنگ آبی و قرمز دسته بندی می شود. سندهای آبی برای زمین هایی صادر می شود که مجوز ساخت ساختمان را ندارند. سند قرمز برای خانه ها و کلا اراضی داری مجوز ساخت صادر میشوند. پس شما با خرید خانه در ترکیه سند قرمز را دریافت خواهید کرد.

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.
اگر فرصت کافی برای مطالعه ندارید ویدئوی زیر را در مورد سند تاپو ببینید.

فرآیند نقل و انتقال سند ملک در ترکیه

این پروسه به درخواست فروشنده انجام می شود.این درخواست ها تا ظهر قبول می شوند. گرچه خریداران لازم نیست در هنگام درخواست در دفتر نقل و انتقال سند ملک حضور به عمل آورند.

مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال سند ملک

• ترجمه و نسخه اصلی گذرنامه خریدار
• شماره مالیات خریدار
• فرم اطلاعات هویت
• گزارش ارزیابی
• سند فعلی ملک
• شناسنامه فروشنده

فروشنده علاوه بر درخواست نقل و انتقال سند ملک، مدارک مورد نیاز را به دفتر سند ملک می برد. در چارچوب زمانی بین درخواست و امضاهای نهایی، هزینه های نقل و انتقال سند ملک باید پرداخته شود. این هزینه ها شامل مالیات نقل و انتقال سند ملک، مالیات مهر، و گردش سرمایه است. بعد از آماده کردن مدارک نقل و انتقال سند ملک، دفتر سند با ارسال یک sms تاریخ و ساعت قرار را تعیین هواهد کرد. خریدار و فروشنده برای امضای نهایی فرا می خواند. این زمان به حجم کار در دفتر سند ملک بستگی دارد. معمولا در همان روز بعد از ظهر، و یا حداکثر مدت دو روز را زمان می برد. چناچه هر کدام از طرفین از اتباع غیر ترک باشد، مترجم قسم خورده باید در دفتر سند ملک حضور داشته باشد تا شرایط انتقال سند را توضیح دهد. زیرا اسناد همه به زبان ترکی است. بعد از اینکه فروشنده و خریدار قرارداد توافق نامه نقل و انتقال سند ملک را امضا کردند، سند ملک توسط مأموران چاپ شده و به خریدار تحویل داده می شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  خطرات خرید ملک در ترکیه چیست؟

مدارک لازم برای انتقال سند

 • ترجمه و گذرنامه اصلی خریدار
 • شماره مالیات خریدار
 • فرم اطلاعات هویت
 • گزارش ارزیابی
 • عنوان فعلی سند
 • شناسه فروشند

هزینه های انتقال سند و تاپو

بجز کمیسیون خرید ملک، هزینه های جانبی دیگری مثل مترجم در اداره تاپو و هزینه های محضری را نیز باید پرداخت نمایید. مجموع این هزینه ها حدود ۳ هزار لیر است.

نمونه سند تاپو با توضیحات

 1. ادرس دقیق ملک
 2. عکس بیومتریک مالک سند
 3. مشخصات کامل ثبتی مربوط به ملک در اداره اسناد و املاک ترکیه
 4. کاربری و مجوز ارائه شده در ارتباط با زمینی که ملک بر آن بنا شده
 5. مساحت کل زمین و سهم مالک از عرصه
 6. نوع مالکیت
 7. قیمت ملک بر حسب لیر ترکیه
 8. مشخصات فروشنده ( مالک قبلی )
 9. مشخصات خریدار ( مالک جدید )
 10. آخریت تاریخ تغییر مالکیت
 11. شماره ثبت مالکیت قبلی
 12. اطلاعات مربوط به ثبت مالکیت جدید
 13. تاریخ تغییر مالکیت جدید
 14. تاریخ، مهر و امضای مدیر اداره ثبت

نمونه سند تاپو

اصطلاحات بکار رفته در سند تاپو

اصطلاحات بکتار رفته در سند ملکی ترکیه

توجه داشته باشید که:

با توجه به کلاهبرداری ها و سواستفاده هایی که در فروش ملک انجام شده است،فرم سند ملکی ترکیه در سال های اخیر تعبیر کرده است. جهت امنیت معامله یک QR به آن اضافه شده است. شما با اسکن این QR تمام سوابق ملک و ویژگی ها و حتی لوکیشن را نیز بدست می آورید.

ویدیو زیر پیرامون همین موضوع است.

بهتر است بدانید:

 • موقع تنظیم قرارداد، یک کپی از سند را مطالبه و با دقت مطالعه نمایید.
 • قبل از تایید آپارتمان یا خانه، هیچ هزینه ای نپردازید.
 • بیشتر از ده تا پانزده درصد بیعانه پرداخت نکنید و مابقی را روز انتقال سند پرداخت کنید.
 • به نشانی، طبقه و شماره واحد که در سند است دقت کنید که با آپارتمان مد نظر شما مطابقت داشته باشد.
 • مطمئن شوید آپارتمان بدهی به دولت، بانک ، شرکتها نداشته باشد. مطمئن شدن از این بابت، از طریق مراجعه به شهرداری و ارائه کپی سند امکان پذیر است. بهتر است حتما از آژانسی که آپارتمان را معرفی کرده و طرف قرارداد شماست این را مطالبه کنید.
 • چنانچه به زبان ترکی تسلط ندارید، از یک مترجم امین استفاده کنید.
 • ترجیحا آپارتمانی را بخرید که هم از اعیان هم از عرصه سهم ببرید. کات مولکیتی یعنی آپارتمان قدر السهم از زمین دارد و کات ایرتیفاکی معنی آپارتمان فقط از اعیان سهم دارد.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  شهرهای مناسب جهت خرید ملک در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.