در این مقاله به بررسی نحوه دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می پردازیم. نخست باید بگویم که

خرید ملک در ترکیه آسانترین و سریعترین راه اخذ اقامت و  شهروندی ترکیه است.

حتی راه هایی مانند ازدواج و تولد در کشور ترکیه هم به این سرعت منجر به اقامت و اخذ شهروندی نمی شود. در صورت ازدواج، 5 سال بعد از آن می توانید برای اخذ شهروندی اقدام کنید. در قسمت تولد هم چون ترکیه از اصل خون پیروی می کند، متولد شدن در ترکیه به شما حق شهروندی نخواهد داد.

 

ممکن است بپرسید چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم ؟ آیا با خرید خانه در ترکیه میتوان اقامت گرفت؟ اقامت ملکی در ترکیه چگونه است؟ چقدر سرمایه برای این کار لازم است؟ آیا می توان شهروندی ترکیه را هم با خرید ملک گرفت؟

باید بگوییم که بله! همه این ها امکان پذیر است. در واقع خرید ملک در ترکیه راه و چاه خودش را دارد. کشور ترکیه از کشورهای پیشرفته و زیبای خاورمیانه است. این همسایه ترک زبان مقصد مهاجرت بسیاری از ایرانیان است. حال چه برای مسافرت باشد چه برای اخذ اقامت. امکانات رفاهی، پاسپورت معتبر و ثبات نسبی اقتصادی از جمله دلایل مهاجرت به این کشور هستند. جالب است بدانید ایرانیان رکوردار خرید ملک در ترکیه هستند! اما نباید فراموش کنید که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

اگر تمایل دارید در مورد همه روش های اخذ اقامت ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله اقامت ترکیه را مطالعه کنید.

 

مشاوره در زمینه اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  چگونه از طریق خرید ملک اقامت ترکیه را بگیریم؟

  خرید ملک در ترکیه ساز و کار آسانی دارد. شما با خرید ملک در ترکیه با هر قیمتی می توانید اقامت یک ساله ترکیه را دریافت کنید. چنانچه ملک مذگور پس از پایان یکسال همچنان به نام شما باشد، می توانید درخواست تمدید اقامت را داشته باشید. س از 5 سال مداوم تمدید اقامت، می توانید برای اقامت دائم ترکیه درخواست دهید.

  باید در نظر داشته باشید که در صورت پیش خرید ملک در حال ساخت ، اجازه خرید ملک به صورت قسطی را دارید اما دیگر امکان گرفتن وام بر روی خرید ملک را ندارید.

  شرایط کلی اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک به شرح زیر می باشد.

  • خرید ملک با هر مبلغی
  • واگذاری ملک به غیر به مدت ۳ سال پیاپی غیر مجاز است.
  • تکمیل و ارائه فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک.
  • ارائه پاسپورت و سندی که وضعیت تابعیت سرمایه گذار را معلوم کند.
  • ارائه شهود و گواهی که وضعیت مدنی متقاضی را معلوم کند.
  • ارائه رسید برای پرداخت کامل مالیات و دیگر هزینه های اضافی به وزارت دارایی کشور ترکیه

   

  در راستای خرید ملک، دولت ترکیه قوانینی را نیز وضع کرده است.

  • ملک شما نباید در اطراف زمین های نظامی یا نقاط استراتژیک باشد.
  • در مناطق روستایی هم قادر به خرید ملک نیستید.
  • خرید ملک برای بیگانگان تنها در مناطقی که توسط دولت ترکیه مشخص شده است، مجاز می باشد.
  • خریداران ملک در صورت تمایل مجازند طی ۲ سال جهت راه اندازی یک پروژه در آن منطقه اقدام نمایند. ( لازم به ذکر است راه اندازی پروژه مذکور بنا به شرایط منطقه اعلام می شود )
  • هیچ سازه ای در راستای رشد و توسعه آن ملک وجود نداشته باشد.

  آیا با اجاره ملک هم می توان اقامت گرفت؟

  بله. اما این اقامت یک ساله است. زمانی که مدت اقامت به پایان برسد، اقامت شما نیز به پایان می رسد. همچنین این اقامت قابل تمدید نیست. برای درخواست مجدد نیز باید یکسال از درخواست قبلی شما گذشته باشد.

  در نظر داشته باشید که طبق قوانین سال  ۲۰۲۰ اجاره خانه فقط با داشتن کارت کیملیک امکان پذیر است. به دلیل اینکه قبض آب، برق و گاز به نام مستاجر زده می شود. چنانچه قبل از دریافت کیملیک کارت اقدام به اجاره خانه می کنید، می توانید از کارت آشنایانتان در ترکیه استفاده کنید.

  در مورد کیملیک کارت می توانید در مقاله زیر بیشتر بخوانید.

  چه افرادی می توانند اقدام به خرید ملک در ترکیه بکنند؟

  قوانین کشور ترکیه در اهدای اقامت از طریق خرید ملک بر اساس اصل تقابل هستند. یعنی اگر دولت کشوری به شهروندان و اتباع ترکیه اجازه خرید ملک در کشور خود را صادر کرده باشد، دولت ترکیه نیز متقابلا به اتباع و شهروندان آن کشور مجوز خرید املاک و مستغلات در ترکیه را می دهد و اگر دولت کشوری این اجازه به شهروندان ترکیه نداده باشد، مطابق اصل تقابل دولت ترکیه نیز به شهروندان و اتباع آن کشور مجوز خرید ملک نمی دهد.

  بر طبق همین اصل تقابل شهروندان کشورهای آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی، تمام کشورهای اتحادیه اروپا (بجز قبرس، بلژیک، جمهوری چک و اسلواکی) و آسیا ( از جمله ایران ) می توانند نسبت به خرید مستغلات و اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک اقدام کنند.

  قانون جدید اقامت ترکیه در ۲۰۲۱

  اداره مهاجرت استانبول در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرده است که دیگر مجوز اقامت برای بعضی مناطق در استانبول صادر نمیشود، حالا چه با خرید خانه و چه با اجاره خانه از جمله:

  1- منطقه فاتیح:

  در این منطقه، حتی با خرید خانه هم به شخص اقامت داده نمیشود. اجاره خانه هم در منطقه فاتیح برای خارجی ها ممنوع شده است و فقط دانشجویان می توانند در این منطقه درخواست اقامت داشته باشند.

  2-  منطقه اسنیورت : 

  در این منطقه که منطقه نوسازی در استانبول هست  در قانون جدید اقامت ۲۰۲۱ ، اجازه اقامت در این منطقه فقط با خرید خانه صادر می شود و اقامت هایی که از طریق اجاره خانه درخواست شده اند مورد قبول نیستند، البته این قانون فقط برای کسانی که برای اولین بار درخواست اقامت توریستی میدهند از تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ به بعد اجرایی شده است .

   

  مدارک لازم برای انتقال سند مالکیت

  • یک قطعه عکس مالک قبلی
  • دو قطعه عکس مالک جدید
  • پاسپورت خریدار و نسخه ترجمه شده آن به زبان ترکی
  • ثبت ملک در اداره بیمه زلزله ترکیه (dask)
  • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری منطقه
  • حضور مترجم رسمی که مورد تائید اداره تاپو باشد
  • تائیدیه وکالتنامه از طرف مراجع قضائی (این قسمت برای مواقعی است که به جای مالک و خریدار، وکلای آن ها انجام مراحل را بر عهده دارند.)
  • نمونه قرارداد خرید خانه در ترکیه

  تقریبا تمام نکات مهم را در این مقاله پوشش داده ایم.

  اگر تمایل دارید در مورد خرید ملک در ترکیه بیشتر بدانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  الزام ثبت نام اعضای خانواده در سند ملکی

  طبق قوانین جدید سال 2021 در اداره‌ی مهاجرت ترکیه، لازم است که به هنگام اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه، نام تک تک اعضای خانواده نیز در داخل سند، ذکر شود. توجه داشته باشید که:

  •  یکی از روش‌های اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک، اخذ اقامت با «تاشینیلماز مال» است.
  • این روش مخصوص کسانی است که می‌خواهند با خانه‌ای به ارزش کمتر از 250 هزار دلار، صاحب اقامت ترکیه شوند.
  • طبق قانون جدید مهاجرت ترکیه، لازم است که نام افراد خانواده‌ی متقاضی نیز در سند ذکر شود.
  • مثلا اگر زن و شوهر می‌خواهند اقامت بگیرند، نام هر دو باید در سند ذکر و سه دنگ به نام هر کدام باشد.

   

   

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *