آیا میتوان با اجاره ملک در ترکیه اقامت گرفت؟ اخذ اقامت ترکیه با اجاره ملک به چه صورت است؟ آیا امکان اجاره آپارتمان در ترکیه وجود دارد؟ این ها بیشترین سوالاتی است که در زمینه اجاره ملک در ترکیه از استانبول همراه پرسیده اید. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید ولی هزینه خرید ملک در ترکیه را ندارید، می توانید اقدام به اجاره ملک در ترکیه کنید. در ادامه با استانبول همراه هم قدم شوید تا صفر تا صد این کار را بشناسید. به یاد داشته باشید که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد. هر کاری که با اسناد، مدارک و کاغذ بازی سر و کار دارد، باید بسیار تمیز و بدون هیچ مشکلی انجام شود. اینگونه احتمال بروز خطر در آینده کمتر می شود.

مشاوره در زمینه اجاره خانه در ترکیه در سال ۲۰۲۱

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

آیا با اجاره ملک می توان اقامت گرفت ؟

قبل از شروع سال ۲۰۲۰ شما می توانستید با اجاره ملک، اقامت توریستی ۲ ساله ترکیه را دریافت کنید. حتی می شد آنرا تمدید کرد. اما این قانون هم مثل بسیاری از چیزها در سال ۲۰۲۰ عوض شد. بر طبق قوانین جدید، اقامت توریستی فقط به صورت یک ساله به داوطلبان داده ی شود.لازم به ذکر است که امکان تمدیداین اقامت یک ساله وجود ندارد. مگر این که یکسال از تاریخ اخذ آخرین اقامت یک ساله شما گذشته باشد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله اقامت ترکیه با اجاره خانه به مقاله لینک زیر مراجعه کنید.

اقامت توریستی ترکیه

شما با خرید ملک در ترکیه یا اجاره ملک در ترکیه می توانید اقامت یک ساله توریستی ترکیه را به دست آورید. در زمینه خرید ملک امکان تمدید قرار داد وجود دارد. اما در مسئله اجاره ملک امکان تمدید قرارا داد وجود نخواهد داشت. این قانون به تازگی اعمال شده است. به این صورت که شما با اجاره ملک در ترکسه می توانید ۱ سال در این کشور اقامت داشته باشید. اما بعد از یک سال قادر به تمدید آن نیستید. برای اجاره مجدد خانه و اخذ اقامت یک ساله بایستی حداقل ۱ سال از آخرین باری که اقدام به اجاره خانه در ترکیه کرده اید بگذرد. همچنین در مدت اقامت توریستی اجازه کار نخواهید داشت. به این صورت که برای کار باید مجوز کار دریافت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
قوانین خرید ملک در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقامت ترکیه با اجاره خانه (اقامت یک ساله)

 • اجاره نامه محضری در کشور ترکیه
 • شماره مالیاتی برای تمامی افرادی که قصد اخذ اقامت توریستی را دارند
 • فرم راندوو ( درخواست مصاحبه )
 • اصل و کپی پاسپورت
 • ۴ قطعه عکس مناسب پاسپورت
 • ترجمه ی شناسنامه به انگلیسی و یا ترکی
 • بیمه ی درمانی یکساله ی معتبر که برای افراد زیر ۱۸ سال و افراد بالای ۶۵ سال اجباری نیست
 • ترجمه ی قباله ی ازدواج برای متاهلین
 • ترجمه ی شناسنامه ی فرزندان و یا گواهی کفالت
 • فیش های پرداختی هزینه های اداره ی مهاجرت

هزینه های گرفتن اقامت با اجاره خانه

 • ۴۰ لیر هزینه ترجمه ی پاسپورت برای هر نفر
 • پرداخت ۸۹ لیر به همراه ۸۰ دلار مالیات  برای اقامت یک ساله به اداره ی مالیات ترکیه ( جهت پول خاک و … )
 • پرداخت ۱۲۰ لیر برای تاییدیه ی نوتر
 • هزینه ی بیمه ی درمانی که با توجه به سن و جنسیت و نوع بیمه ایی که دریافت می کنند متفاوت می باشد. (شروع از  ۲۰۰ لیر) .
 • هزینه ی اجاره ی خانه در ترکیه که بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر است و بسته به نوع ملک متفاوت است.
 • هزینه های مربوط با دفتر خانه های رسمی در ترکیه که جهت ثبت اجاره ی خانه در دفاتر رسمی  پرداخت خواهد شد.
 • هزینه های مربوط به معاینات و آزمایش های پزشکی

مراحل اجاره خانه در ترکیه

در مرحله اول باید با در دست داشتن مدارک، اقدام به بستن قرار داد کنید. مدارک لازم شامل پاسپورت  است. همچنین هزینه اجاره ماه اول یا پول پیش و ۱۲% کمیسیون اجاره یک ساله را هم باید به همراه داشته باشید. بعد از بستن قرارداد و امضای کرایه نامه ، باید نسبت به تغییر نام قبض ها هم اقدام کنید. دقیقا به همین دلیل است که به کارت اقامت ترکیه احتیاج دارید. طریقه پرداخت اجاره خانه ماهیانه می باشد. برای پیگیری های احتمالی، بهتر است از حساب خودتان به حساب صاحب ملک واریز شود. افتتاح حساب در ترکیه را به طور مفصل توضیح داده ایم. شاید بد نباشد بدانید چیزی به اسم رهن خانه در ترکیه وجود ندارد.

قوانین اجاره آپارتمان در ترکیه

چنانچه برای مدت یکمتر از کمتر از ۱ سال م خواهید ملک را در ترکیه اجاره کنید، هزینه آن چیزی نزدیک ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر در ماه می شود. توجه داشته باشید این مقدار نسبی است و شهر به شهر و منطقه به منطقه ممکن است متفاوت باشد.  اما اگر قصد داشته باشید همان خانه را به صورت سالیانه کرایه کنید، مبلغ این اجاره ۱۰۰۰ لیر می شود. این مبلغ شامل هزینه آب و برق و عایدات نیز می شود.

 • در ترکیه باید اول هرماه اجاره را پرداخت کنید. برعکس ایران که انتهای ماه آن را پرداخت می کنند.
 • در مجتمع های مسکونی (سیته ) عرف این است که مالک حکم تخلیه را موقع بستن قرارداد می گیرد. این برای صاحبخانه یک مزیت است چون اگر به هر دلیلی با مستاجر به مشکل بخورد، می تواند او را مجبور به تخلیه خانه کند.
 • افزایش نرخ اجاره مطابق قانون انجام می شود و هزینه آن ۱۰% مبلغ اجارهء توافق شده می باشد.
 • چه صاحب خانه و چه مستاجر، اگر بخواهند زودتر از موعد قرارداد آن را فسخ کنند، باید از ماه قبل به طرف مقابل خبر بدهند.
 • اگر مستاجر زودتر از موعد قرار داد اقدام به اسباب کشی و تخلیه کند ، معمولا” ودیعه عودت داده نمی شود. البته این کار در مواقع خاصی مثل بحث کردن بر سر آن موقع بستن قرار داد امکان پذیر است.
 • هزینه شارژ و قبوض برعهده مشتری است.
 • ذکر نام افراد بالای ۱۸ سال در اجاره نامه اجباریست.
 • مالک موظف است قبل از تحویل ملک، خرابی ها را تعمیر کند. اما اگر خرابی در زمان اقامت مستاجر بوجود بیاید، خود مستاجر باید هزینه تعمیر را بپردازد.
 • اگر در قرار داد ذکر شده باشد که آپارتمان رنگ خورده تحویل داده شده است، موقع اتمام قرار داد هم آپارتمان باید رنگ شده باشد.
 • هزینه کمیسیون بنگاههای معاملات املاک، بر طبق با قانون، ۱۲% از کل اجاره سالیانه ملک می باشد.
 • بطور کلی مستاجر برای تحویل گرفتن ملک استیجاری باید مبلغ ودیعه توافق شده به اضافه مبلغ اجاره ماه اول را به صاحب ملک و هزینه کمیسیون را به بنگاه معاملات ملکی پرداخت کند.
 • هنگام تخلیه ملک ، هزینه تمیز کردن آپارتمان به عهده مستاجر است.
 • اخذ رسید اجاره پرداخت شده در هر ماه اجباری است.
 • مالک بدون عذر موجه نمی تواند عذر مستاجر را بخواهد.
 • چنانچه همسایگان از مستاجر شکایت داشته باشند و یا مستاجر عامل ایجاد اختلال در آسایش ساکنین منطقه شود، مالک می تواند مستاجر را بیرون کند.

توجه: ما در استانبول همراه بنا به تجارب چند ساله خود به شما توصیه کنیم که در اولین ورودتان به ملک استیجاری حتما با صاحب ملک همراه باشید و در حضور او ازتمامی اسباب و اثاثیه خانه یا اپارتمان فیلم بگیرد. اینگونه در زمان اتمام قرارداد با مشکلاتی که معمولا برای مستاجره ها پیش می آید روبرو نخواهید شد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط  اجاره خانه در ترکیه به مقاله زیر مراجعه کنید.

هزینه اجاره ماهیانه ملک در ترکیه

هزینه اجاره ماهیانه منزل در ترکیه بسته به محل قرار گیری ملک، چند خوابه بودن آن، نوساز بودن، امکانات و تعداد طبقات متغییر است. این مبلغ معمولا از ۷۰۰ لیر شروع می شود و در محلات لوکس به ۷ هزار لیر هم می رسد. تعیین اجاره خانه در ترکیه به پول ایران کمی دشوار است، چون نرخ ارز دائم در حال تغییر است. اگر به دنبال منزل مبله می گردید که شاید چند روز را در آن بمانید، باید بگویم که کمی در کار خود تامل کنید. اجاره هفتگی خانه در ترکیه فقط وقتی تعداد نفرات بالا است، به صرفه می باشد. بد نیست بدانید اجاره روزانه و ماهیانه چندان از نظر اقتصادی به صرفه نیست. به این صورت که اگر اجاره ملک به صورت سالیانه ماهی ۱۰۰۰ لیر تمام شود،  همان خانه را اگر بخواهید بدون نوشتن قرارداد سالیانه اجاره کنید ماهی ۲۵۰۰ لیر باید بپردازید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چقدر سرمایه برای خرید ملک در ترکیه لازم است؟

مشکلات اقامت ترکیه با اجاره خانه و محدودیت ها

در نظر داشته باشید که کم ثبات ترین و پر ریسک ترین نوع گرفتن اقامت، اجاره خانه در ترکیه است. در این نوع اقامت ممکن است که حتی با ارائه ی کلیه مدارک خواسته شده ، اداره ی مهاجرت با درخواست افراد موافقت نکند و یا افراد را رد (ریجکت) کند . در صورتی که درخواست افراد ریجکت شود آنها موظف هستند در طی ۱۰ روز خاکترکیه را ترک کنند. این افراد تا ۶ ماه مجاز نیستند تا دوباره برای دریافت اقامت توریستی اقدام کنند. داشتن همچنین این نوع اقامت هیچ سابقه ای برای اخذ شهروندی ترکیه ایجاد نمی کند.

اجاره هفتگی خانه در استانبول

قیمت خانه ا در استانبول برای اجاره هفتگی به فاکتورهایی مانند تمیزی خانه، محل قرار گیری خانه و نوع خانه بستگی دارد. ممکن است در استانبول  دو در در دو خیابان که نهایتا ۱۰۰ متر از یکدیگر فاصله دارند، تفاوت زیادی داشته باشد.
مثلا در غرب استانبول به طور میانگین اجاره روزانه برای یک نفر  ۲۰۰ لیر و در تکسیم حدود ۲۵۰ لیر می شود. این قیمت ها برای واحدهای تمیز و با امنیت لحاظ شده اند. هرچه کیفیت پایین تر بیاید، قیمت ها نیز ارزانتر خواهد شد.

نکته: بسیاری تصور می کنند که اجاره سوئیت نسبت به هتل می تواند ارزانتر تمام شود. در صورتی که خانه هایی با آشپزخانه گاهی از هتل ها هم گرانتر هستند.

اگر تعدادتان زیاد نیست و برای پایین آوردن هزینه ها اقدام ب اجاره خانه در ترکیه می کنید، هتل ها می توانند به صرفه تر باشند. خانه هایی با آشپزخانه مجهز می توانند در کاهش هزینه ها سهم زیادی داشته باشند. مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید امنیت خانه اجاره شده است. از این مورد نگذرید. چرا که مسافران زیادی در خانه های نا امن اقدام به سکونت کرده اند و مورد سرقت قرار گرفته اند.  در بعضی مناطق محله تکسیم امنیت پایین است. برای اطلاعات بیشر مقاله شرایط اجاره آپارتمان مبله در ترکیه را مطالعه کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خطرات خرید ملک در ترکیه چیست؟

 

در انتها همیشه با یک وکیل یا مترجم امین مراحل کار را پیش ببرید. هیچ کس از احتیاط کردن ضرر نکرده است. در این مقاله سعی کردیم صفر تا صد اجاره ملک در ترکیه را برایتان توضیح دهیم. اگر فکر می کنید موضوعی از قلم افتاده؛ نظرتان را با استانبول همراه درمیان بگذارید.

 

‫3 نظر ارسال شده در “اقامت ترکیه با اجاره ملک (بررسی قوانین و شرایط)

  • تیم تحریریه استانبول همراه :

   درود بر شما دوست عزیز
   بعد از اتمام اقامت یک روز هم نمی توانید در ترکیه بمانید. ۳ ماه قبل از اتمام اقامت باید نسبت به تمدید از روشهای دیگه اقدام کنید.
   با اجاره نامه فقط یکسال می توانید اقامت موقت بگیرید ، بعد از آن باید خانه بخرید یا اینکه از روشهای دیگه تمدید اقامت کنید.

 1. مرسده :

  اجاره هفتگی خانه در استانبول فکر می کردم خیلی کمتر از این حرف هاست. این جور که معلومه هزینه های زندگی توی ترکیه هم دست کمی از ایران نداره و اقامت ترکیه عملا منفعت زیادی شاید برای ما نداشته باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.