در این دنیای دیجیتال، امکان ندارد بحث سفر باشد و اینترنت نیاز نباشد. خرید سیم کارت در ترمیه به تمامی مسافران به ترکیه پیشنهاد می شود. فرقی نمی کند مدت زمان سفر شما یک هفته باشد یا یک ماه. شما به سیم کارت ترکیه نیاز پیدا خواهید کرد.

تصور کنید نتوانید از گوگل مپ یا دیگر اپلیکیشن های کاربردی دیگر استفاده کنید. واقعا می تواند وحشتناک باشد! شاید بگویید خوب در هتل که وای فای هست. باید بدانید شما مدت کمی را در هتل می مانید. به علاوه در هتل همه چیز امن و امان است. پس چرا باید به اینترنت نیاز پیدا کنید؟ همچنین با شیوع بیماری کرونا به کد HES نیز نیاز پیدا خواهید کرد. در این مقاله از استانبول همراه به معرفی اپراتورهای ترکیه و صفر تا صد نحوه خرید سیم کارت از ترکیه می پردازیم.

از کجا سیم کارت ترکی بخریم؟

در اولین نگاه می توان گفت که باید از فرودگاه آن را تهیه کنید. اما همانطور که می دانید، تقریبا همه چیز در فرودگاه چندبرابر قیمت عادی آن در شهر فروخته می شود. پس اگر عجله ندارید، سیم کارت را از داخل شهر خریداری کنید.

چه اپراتوری را در ترکیه انتخاب کنیم؟

۴ اپراتور اصلی در ترکیه وعبارتند از:

  • ترکسل (Turkcell)
  • دافون (Vodafone)
  • ترک تلکام (Türk Telecom)
  • آوا (Avea)

بر اساس ادعای شرکت OpenSignal، ترکسل پوشش بهتری دارد و پس از آن ودافون و ترک تلکام در مقام دوم و سوم قرار دارند. هر سه اینترنت پر سرعت قابل قبولی دارند که اکثر شهرها و روستاها را کاور می کند. در ادامه به معرفی اپراتورها می پردازیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

 

ترکسل ( Turkcell )

ترکسل بزرگترین اپراتو ترکیه می باشد، پوشش شبکه خوبی دارد و اینترنت پرسرعت نیز ارائه می دهد. با سیم کارت ترکسل می توان به اینترنت ۲G، ۳G و ۴G/LTE دسترسی داشت. سیمکارت های از قبل آماده شده را می توانید از مغازه های رسمی بخرید. قیمت آن حدودا ۵۰  لیر  است. نحوه اعتبار سنجی با کد USSD یعنی *۱۲۳# انجام میشود. نرخ استاندارد دیتا برای هر ۱۰۰ کیلوبایت برابر با ۱ لیر ترکیه است. برای خرید بسته اینترنتی بایستی کد ۲۲۲۲ را شماره گیری کنید. هنگامی که کد ۲۲۲۲ را می گیرید، در ادامه باید واژه «EVET» به معنای بله را به عنوان پاسخ بفرستید تا درخواست شما ثبت شود.

ودافون ( Vodafone )

دومین اپراتور بزرگ ترکیه و رقیب اصلی ترکسل می باشد. این شرکت اینترنت خوبی با سرعت بالا ارائه می دهد. پوشش آن میز نسبتا خوب است؛ البته ممکن است در مناطق دورافتاده با مشکل مواجه شوید. اینترنت ۲G، ۳G و ۴G/LTE قابل دسترسی است و شما سیم کارت های از قبل آماده شده را تنها از فروشگاه های رسمی می توانید خریداری کنید. سیم کارت  Vodafone Holiday با پرداخت ۷۰ لیر خریداری می شود و در آن ۵۰ لیر اعتبار هست. دقت کنید که این سیم کارت ها تنها برای گردشگران به مدت ۱۲۰ روز فعال است. یعنی افراد بومی نمی توانند از آن استفاده کنند. برای افزایش اعتبار شماره ۷۵۰۰ را زده، شماره ۱۲ رقمی را وارد کنید، سپس کلید # را فشار داده، سپس شماره ۵ رقمی، و بعد # را فشار دهید. دیتای استاندارد این سیم کارت در ترکیه، ۰.۱۲ لیر به ازای ۱۰ کیلوبایت است. برای چک کردن اعتبار خود می توانید واژه  SORGU  را به ۳۶۳۶ بفرستید و برای خرید بسته ۳۶۳۶ را شماره گیری کنید.

ترک تلکام ( Turk Telecom )

کوچکترین اپراتور در ترکیه است. این شرکت خدماتی مثل پوشش سراسری و اینترنت پر سرعت را به مشتریان ارائه می دهد. این اپراتور نیز اینترنت ۲G، ۳G و ۴G/LTE ارائه می کند. هزینه این سیم کارت ۵۰ لیر می باشد که داخل آن ۲۰ لیر اعتبار وجود دارد. شما برای فعال سازی سیم کارت شماره ۸۰۹۰ را شماره گیری می کنید و پس از فعال سازی است می توانید بسته های ترکیبی تهیه کنید. نرخ داده استاندارد ۰.۲ لیر به ازای ۱۰ کیلوبایت است. بسته ها را می توانید تهیه کنید و برای فعال سازی باید شماره ۵۵۵۵ را بگیرید. برای فعال سازی این سیم کارت در ترکیه باید به ۵۵۵۵ پیامک بفرستید که پس از آن، پاسخی از  ۲۴۳۸ برایتان خواهد آمد. شما برای فعالسازی باید کلمه EVET  را ارسال کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

 

آوا (Avea)

این اپراتور در میان ایرانیان کمتر شناخته شده است. آوا در سال ۲۰۰۴ فعالیت خودش را در زمینه فروش سیم کارت و اینترنت آغاز کرد. آوا نخست با اپراتور ترک تلکام فعالیت می‌کرد. اما در حال حاضر با ودافون همکاری می‌کند.

مزایای خرید سیم کارت ترکیه

مسیریابی

بی شک مهم ترین و بهترین امکتن، مسیر یابی با گوگل مپ است. شما با گوگل مپ به راحتی بهترین مسیرها را برای رسیدن به جاذبه یا مقصد مورد نظرتان پیدا می کنید. همچنین ایستگاه های اتوبوس و مترو نیز به راحتی قابل دسترسی هستند.

مترجم همراه

استفاده از سرویس هایی مانند مترجم گوگل (google translate) یا اپلیکیشن های مترجم همراه معمولا به اینترنت نیاز دارند. خصوصا که برچسب محصولات به زبان ترکی است. شما با استفاده از مترجم های آنلاین به راحتی می توانید منظور خود را برسانید.

 

مدارک لازم برای خرید سیم کارت در ترکیه

شما با در دست داشتن پاسپورت، به یک فروشنده یا اپراتور معتبر مراجعه می کنید. پس از اپراتور یک فرم به شما می دهد که باید آن را پر کنید.فرم به زبان انگلیسی است. اگر متوجه نشدید از اپراتور بخواهید تا شما را راهنمایی کند.

چه نوع سیم کارتی بخریم؟

مانند کشور خودمان، سیک کارت ها به صورت دائمی و اعتباری توزیع می شوند. گردشگران تنها می توانند سیم کارت موقت تهیه کنند.

جلوگیری از غیرفعال شدن سیم کارت ترکی

اگر سفر بعدی شما به ترکیه در کمتر از ۶ ماه باشد، مشکلی وجود ندارد و می توانید از سیم کارت موقتی که خریدید استفاده کنید. اما در صورتیکه ۶ ماه بیشتر برای سفر دوم وقفه بیفتد، ممکن است سیم کارت غیر فعال شود. در این بین شما دو راه دارید:

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه
  1. سیم کارت خود را به یک شخص معتمد بسپارید تا با آن فعالیت کند.
  2. دومین راه فعال کردن رومینگ سیم کارت در ایران می باشد. اگر هر چند وقت یکبار از سیک کارت استفاده کنید، از غیر فعال شدن آن جلوگیری به عمل میاید.

سیم کارت‌ها چقدر اعتبار دارند؟

باید بدانید به مجرد این که از ترکیه بیرون بیایید، سیم کارت باطل می شود. سیم کارت ها در ترکیه ۳ ماه یا ۱۲۰ روز معتبر هستند. چنانچه پس از این مدت شارژ نشوند، باطل خواهند شد.

نکات تکمیلی درباره خرید سیم کارت در ترکیه

  • قسمتی از ترکیه در قاره اروپا واقرار دارد، اما این کشور جزوی از اتحادیه اروپا نیست. بنابراین از رومینگ رایگان سیم کارت‌های اروپایی در این منطقه نمی توان استفاده کرد.
  • قیمت سیم کارت‌های ان‌جوی در تمام شهر برابر است. اگر فروشگاه ههای ان جوی شلوغ بود، می توانید از فروشگاه های کوچکتر آن را خریداری کنید.
  • مکالمه‌های رایگانی که در بسته‌های سیم کارت ها دارید شامل مکالمه با خارج از کشور نخواهد شد.

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات در رابطه با خرید سیم کارت در ترکیه را پوشش دهیم. یادتان باشد برای افتتاح حساب در ترکیه نیاز به سیم کارت دائمی دارید که استانبول همراه آن را تهیه خواهد کرد. در ادامه دیددگاه خود را از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.