در این مقاله به بررسی نحوه دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می پردازیم. نخست باید بگویم که

خرید ملک در ترکیه آسانترین و سریعترین راه اخذ اقامت و  شهروندی ترکیه است.

حتی راه هایی مانند ازدواج و تولد در کشور ترکیه هم به این سرعت منجر به اقامت و اخذ شهروندی نمی شود. در صورت ازدواج، ۵ سال بعد از آن می توانید برای اخذ شهروندی اقدام کنید. در قسمت تولد هم چون ترکیه از اصل خون پیروی می کند، متولد شدن در ترکیه به شما حق شهروندی نخواهد داد. پبشنهاد می کنم مقاله اقامت در ترکیه را کامل بخوانید تا متوجه شوید. در ادامه با استانبول همراه بمانید تا با صفر تا صد این کار آشنا شوید.

کشور ترکیه از کشورهای پیشرفته و زیبای خاور میانه است. این همسایه ترک زبان مقصد مهاجرت بسیاری از ایرانیان است. حال چه برای مسافرت باشد چه برای اخذ اقامت. امکانات رفاهی، پاسپورت معتبر و ثبات نسبی اقتصادی از جمله دلایل مهاجرت به این کشور هستند. جالب است بدانید ایرانیان رکوردار خرید ملک در ترکیه هستند! اما نباید فراموش کنید که مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

چگونه از طریق خرید ملک اقامت ترکیه را بگیریم؟

خرید ملک در ترکیه ساز و کار آسانی دارد. شما با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، می توانید اقدام به اخذ شهروندی ترکیه بکنید. البته نباید تا ۳ سال اقدام به فروش ملک بکنید.

اگر این مبلغ برای شما زیاد بنظر می رسد. نگران نباشید. شما با خرید ملکی به ارزش ۶۰ هزار دلار آمریکا هم می توانید اقامت ترکیه را بدست بیاورید. البته این اقامت، نوعی اقامت توریستی است. با این کار شما اقامت ۳ ساله را بدست میاورید. این نوع اقامت قابل تمدید است. البته شما با این نوع از اقامت اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت. مگر اینکه یک جاب آفر خوب داشته باشید.

البته راه دیگری هم وجود دارد، به این صورت که ابتدای سال یک ملک به ارزش ۱۰۰ هزار دلار بخرید، دو ماه بعد ملکی به ارزش ۵۰ هزار دلار بخرید و تا ۱۲ ماه فرصت دارید که سرمایه خود را در کشور به ارزش ۲۵۰ هزار دلار برسانید.

در روشی دیگر شما ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا را خریداری می کنید. در این روش دیگر محدویت ممنوعیت فروش ملک تا ۳ سال برایتان وجود نخواهد داشت.

باید در نظر داشته باشید که در صورت پیش خرید ملک در حال ساخت ، اجازه خرید ملک به صورت قسطی را دارید اما دیگر امکان گرفتن وام بر روی خرید ملک را ندارید.

شرایط کلی اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک به شرح زیر می باشد.

 • خرید ملک در مناطق تعیین شده توسط دولت ترکیه حداقل به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا
 • واگذاری ملک به غیر به مدت ۳ سال پیاپی غیر مجاز است.
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک.
 • ارائه پاسپورت و سندی که وضعیت تابعیت سرمایه گذار را معلوم کند.
 • ارائه شهود و گواهی که وضعیت مدنی متقاضی را معلوم کند.
 • ارائه رسید برای پرداخت کامل مالیات و دیگر هزینه های اضافی به وزارت دارایی کشور ترکیه
 • اخذ اقامت ۳ ساله توریستی ترکیه از طریق خرید ملک با ارزش حداقل ۶۰ هزار دلار نیز ممکن است.

 

در راستای خرید ملک، دولت ترکیه قوانینی را نیز وضع کرده است.

 • ملک شما نباید در اطراف زمین های نظامی یا نقاط استراتژیک باشد.
 • در مناطق روستایی هم قادر به خرید ملک نیستید.
 • خرید ملک برای بیگانگان تنها در مناطقی که توسط دولت ترکیه مشخص شده است، مجاز می باشد.
 • خریداران ملک در صورت تمایل مجازند طی ۲ سال جهت راه اندازی یک پروژه در آن منطقه اقدام نمایند. ( لازم به ذکر است راه اندازی پروژه مذکور بنا به شرایط منطقه اعلام می شود )
 • هیچ سازه ای در راستای رشد و توسعه آن ملک وجود نداشته باشد.

 

آیا با اجاره ملک هم می توان اقامت گرفت؟

بله. اما این اقامت یک ساله است. زمانی که مدت اقامت به پایان برسد، اقامت شما نیز به پایان می رسد. همچنین این اقامت قابل تمدید نیست. برای درخواست مجدد نیز باید یکسال از درخواست قبلی شما گذشته باشد.

در نظر داشته باشید که طبق قوانین سال  ۲۰۲۰ اجاره خانه فقط با داشتن کارت کیملیک امکان پذیر است. به دلیل اینکه قبض آب، برق و گاز به نام مستاجر زده می شود. چنانچه قبل از دریافت کیملیک کارت اقدام به اجاره خانه می کنید، می توانید از کارت آشنایانتان در ترکیه استفاده کنید.

 

چه افرادی می توانند اقدام به خرید ملک در ترکیه بکنند؟

قوانین کشور ترکیه در اهدای اقامت از طریق خرید ملک بر اساس اصل تقابل هستند. یعنی اگر دولت کشوری به شهروندان و اتباع ترکیه اجازه خرید ملک در کشور خود را صادر کرده باشد، دولت ترکیه نیز متقابلا به اتباع و شهروندان آن کشور مجوز خرید املاک و مستغلات در ترکیه را می دهد و اگر دولت کشوری این اجازه به شهروندان ترکیه نداده باشد، مطابق اصل تقابل دولت ترکیه نیز به شهروندان و اتباع آن کشور مجوز خرید ملک نمی دهد.

بر طبق همین اصل تقابل شهروندان کشورهای آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی، تمام کشورهای اتحادیه اروپا (بجز قبرس، بلژیک، جمهوری چک و اسلواکی) و آسیا ( از جمله ایران ) می توانند نسبت به خرید مستغلات و اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک اقدام کنند.

 

مدارک لازم برای انتقال سند مالکیت

 • یک قطعه عکس مالک قبلی
 • دو قطعه عکس مالک جدید
 • پاسپورت خریدار و نسخه ترجمه شده آن به زبان ترکی
 • ثبت ملک در اداره بیمه زلزله ترکیه (dask)
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری منطقه
 • حضور مترجم رسمی که مورد تائید اداره تاپو باشد
 • تائیدیه وکالتنامه از طرف مراجع قضائی (این قسمت برای مواقعی است که به جای مالک و خریدار، وکلای آن ها انجام مراحل را بر عهده دارند.)
 • نمونه قرارداد خرید خانه در ترکیه

تقریبا تمام نکات مهم را در این مقاله پوشش داده ایم. شاید بد نباشد مقاله خرید ملک در ترکیه را هم بررسی کنید. چنانچه سوالی در این زمینه دارید، حتما در همین نوشته باما به اشتراک بگزارید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.