شرایط کار حین تحصیل در ترکیه چیست؟ کار ضمن تحصیل در ترکیه چه شرایطی دارد؟ اگر بورسیه شویم، باز هم نیاز به کار در حین تحصیل در ترکیه هست؟ قوانین کار در حین تحصیل برای دانشجویان خارجی در ترکیه چیست؟ این ها بیشترین سوالاتی است که متقاضیان تحصیل در ترکیه از مشاوران ما می پرسند.  استانبول همراه در این مقاله به تمامی این سوالت پاسخ های جامعی خواهد داد.

چه به صورت عادی قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید و چه دانشجوی بورسیه شده باشید، بد نیست قوانین کار برای دانشجوهای خارجی در ترکیه را بدانید.

ترکیه از همسایگان پر زرق و برق شمال غرب ایران است. آب و هوای مدیترانه ای، جاذبه های متعدد، فرصت های سرمایه گذاری و تشابهات فرهنگی باعث جذابیت ترکیه برای بسیاری از مردم دنیا شده است. اما مردم به خاطر آب و هوا به ترکیه مهاجرت تحصیلی نمی کنند. بلکه استاندارد های اروپایی و در عیم حال کم هزینه سیستم آموزشی ترکیه برایشان جذاب است. استاندارد های اروپایی  باکیفیت ترکیه باعث شده این کشور از لحاظ رتبه آموزشی در جایگاه دهم در میان کشورهای دنیا قرار بگیرد. علاوه بر آن، هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه بسیار از دانشگاه های اروپایی کمتر است. همه این ها از جمله دلایلی است که ترکیه را به یک مقصد محبوب برای مهاجرت تحصلیی تبدیل کرده است. در ادامه به شرح شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه می پردازیم. تماشای ویدئو زیر در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد.

فایل صوتی زیر نیز با ویدیو بالا محتوای یکسانی دارد.

قوانین کار برای دانشجویان خارجی در ترکیه

 • دانشجویان تنها ۳۰ ساعت در هفته مجاز به کار کردن هستند.
 • دانشجویان خارجی بر اساس قانون مجاز به  کار در ادارات دولتی و خصوصی ترکیه نیستند.
 • براساس قوانین جدید نیروی کار بین‌المللی در ترکیه، دانشجویان خارجی تنها در مقاطع ارشد و دکترا با در دست داشتن مجوز کار مجاز به انجام کار در حین تحصیل در ترکیه می باشند.
 • دانشجویان مقاطع فوق دیپلم و لیسانس (associate degree) حق کار کردن در اولین سال تحصیلی خود را ندارند.
 • در صورتی که دانشجویان فوق دیپلم و لیسانس ضمن تحصیل از بورسیه دولتی بهره مند شوند، حتی پس از اتمام تحصیلات خود و پیدا کردن کار نیز، نمی توانند مجوز کار دریافت کنند؛ این مسئله برای دانشجویان فوق لیسانس و دکترا صدق نمی کند.
 • شرایط کار دانشجویی در ترکیه

  • دانشجویان خارجی نباید در زمان طی کردن فرآیند درخواست برای مجوز کار اقامتشان به پایان رسیده باشد.
  • برای اخذ مجوز کار برای دانشجویان خارجی، سن آنها باید بالای ۱۸ سال باشد.
  • برای دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در ترکیه، هیچ محدودیتی در مهلت کار یا سال آغاز به کار نیست.
  • دانشجویان فوق لیسانس یا دکترا می توانند بدون محدودیت در زمان، شغل یا حوزه کاری در موسساتی که در حال تحصیلند، مشغول به کار شوند.
  • آن دسته از دانشجویان بین المللی که با برنامه های تبادل دانشجویی برای شرکت در دوره کارآموزیِ موسسات خصوصی یا دولتی به ترکیه سفر کرده اند، نیازی به اخذ مجوز کار ندارند. یعنی دانشجویانی که (با حقوق یا بدون حقوق) دوره کارآموزی خود را می گذرانند، کافی است برای کار در ترکیه مجوز اقامت بگیرند.
  • اشخاصی که دارای ویزای: دیپلماتیک، کاری یا بستگان آنها را دارند، مجازند در صورت وجود دوره کارآموزی اجباری در موسسات آموزشی که در آن تحصیل می کنند، بدون دریافت مجوز کار، کارآموزی خود را انجام دهند.
  • دانشجویانی که خارج از برنامه های تبادل دانشجویی به ترکیه سفر می کنند، به غیر از دوره های کارآموزی اجباری، برای این که بتوانند برای کسب تجربه کاری یا درآمدزایی کارآموزی ببینند، باید مجوز کار دریافت کنند.  دانشجویان خارجی که کارآموزی را می گذرانند، می توانند به عنوان کارگر بیمه شده و استخدام شوند.
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  مقایسه استانبول آسیایی و اروپایی! نبردی میان دو محبوب

مشاغل مناسب کار دانشجویی در ترکیه

مجوز کار برای دانشجویان خارجی از  وزارت داخله و پلیس ترکیه صادر خواهد شد. با این حال دانشجویان بیشتر می­ توانند کار در رستوران، کار بعنوان راهنمای تور و یا فروشندگی را شروع کنند. همچنین دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی مسلطتند، می­ توانند در چاپخانه ها و یا مشاغل IT مشغول شوند. بعضی از شرکت ها نیز در ترکیه در صورتی که دانشجویان تخصص در زمینه آن ها را داشته باشند و به زبان ترکی بتوانند صحبت نمایند آنها را استخدام می کنند. در صورتی که شخص دانشجو در یک شرکت ترکی استخدام شود بایستی این شرکت  جهت اخذ مجوز کار برای او اقدام نماید.

بعضی از شرکت های بزرگ بین المللی و یا سازمان های مطبوعاتی وجود دارند که برای تعدادی از شعبه های خود در سراسر ترکیه نیاز به روزنامه نگار، ویراستار و سردبیر دارند که در این شرایط نیز امکان پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی وجود دارد. البته به شرط اینکه به ترکی کاملا مسلط باشید.

دانشجویانی که در مقاطع لیسانس و دکتری تحصیل می­ کنند؛ مجازند با انجام پروژه های پژوهشی از دانشگاه ها حقوق بگیرند. از جمله دانشگاه های پژوهشی که در کارهای پژوهشی به دانشجویان حقوق می­ دهند می­ توان   به دانشگاه بغازیچی استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه اشاره کرد. دانشجویان رشته پزشکی که در سال های آخر تحصیلشان هستند هم مجازند با تدریس به دانشجویان سال اول حقوق بگیرند.

از شغل ها دیگر می توان به تدریس زبان انگلیسی اشاره کرد. اگر به ترکی هم مسلط باشید بسیار راحت تر به عنوان مدرس کار پیدا می کنید. اما در نظر داشته باشید که برا یتدریس زبان باید یکی از مدارک بین المللی و معتبر مثل TESOL, TOEFL, CELTA و یا PGCE را دریافت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  کدام مشاغل در ترکیه برای اتباع خارجی ممنوع هستند؟

در تابستان و فصل های خوب می توانید روی درآمد گردشری حساب کنید. البته اگر مهارت لازم برا یراهنما بودن را دارید. شغل دیگری مخصوصا برای خانم ها پرستار بچه بودن در خانواده ای ثروتمند در یکی از شهرهای بزرگ ترکیه ممی باشد. گرچه بایداعتمادشان را جلب کنید.

مجوز کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان خارجی برای  انجام کار دانشجویی حین تحصیل در ترکیه باید با داشتن کارت اقامت، از طریق سامانه آنلاین الکترونیکی و دولتی turkiye.gov.tr درخواست مجوز کار خود را ثبت کنند.بعد از تکمیل فرم‌های لازم و آپلود مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ارسال کنند و پیش از جستجو برای عنوان‌های شغلی پاره وقت داخل و یا خارج از دانشگاه‌های ترکیه، تا زمان صدور مجوز کار خود از وزارت کار این کشور، منتظر باشند.

معمولا مجوز کار دانشجویی در صورتی که دانشجویمورد نظر از لحاظ قانونی دارای مشکلی نداشته باشد، مجوز پس از حدود ۳۰ روز کاری برایش ایمیل خواهد شد. اعتبار مجوز کار در ترکیه همچون مجوز اقامت تحصیلی یکساله است. این مجوز برای بار دوم ۳ ساله و برای بار سوم بصورت ۶ساله تمدید می شود.

اگر بورسیه باشیم، لازم است کار ضمن تحصیل در ترکیه را اجام دهیم؟

باید بدانید که کار پاره وقت تنها بخشی از هزینه های شما را تامین می کند و بورسیه ها نیز محدودیت هایی دارند پس باید هزینه های خود را از طریق کار حین نحصیل در ترکیه تامین کنید. شهریه دانشگاه های دولتی به مراتب ارزانتر از شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد. اما به یاد داشته باشید که در دانشگاه های دولتی ترکیه هم سطح شهریه ها باهم برابر نیست. هزینه شهریه متناسب با برنامه تحصیلی هر فرد متفاوت است. پس باید انتظار داشت که شهریه برنامه های انگلیسی زبان این دانشگاه ها در ترکیه به مراتب بالاتر از برنامه های ترکی زبان باشند.

نکته: دانشجویانی که با استفاده از امتیاز بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس (کارشناسی) دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند، امکان دریافت مجوز کار را نخواهند داشت.

این موضوع را نیز باید در نظر داشته باشید که دانشجو تا زمانی که از تحصیل در ترکیه و دانشگاه مربوطه انصراف نداده و از مجوز اقامت برخوردار است، امکان دریافت مجوز کار و انجام کار دانشجویی در این کشور را دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.