بدون شک، افتتاح حساب در ترکیه یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شما باید به عنوان یک مهاجر، بعد از رسیدن به این کشور انجام دهید. برای اینکه بتوانید از سرمایه‌ی خود محافظت کنید و یا اینکه بتوانید به عنوان یک شهروند از خدمات دولتی، عمومی و تسهیلات موجود بهره‌مند شوید، و حتی اگر می‌خواهید از طریق سرمایه‌ و یا سپرده‌ی خود، سود نیز دریافت کنید، لازم است تا در اولین قدم، یک حساب در کشور ترکیه افتتاح نمایید. نظر به آنکه در سال 2021 سود بانکی در ترکیه افزایش یافته است، این مورد به طبع، حسابی مورد توجه افراد قرار خواهد گرفت.

در این مقاله از «استانبول همراه» قصد داریم تا همه‌ چیز را در باب سود بانکی در ترکیه، به شما آموزش دهیم. شرایط دریافت سود در ترکیه، تا حدی در مقایسه با ایران متفاوت است و شرایط ویژه‌ای دارد. ما در این مقاله، در ابتدا از افتتاح حساب در ترکیه با شما صحبت خواهیم کرد. سپس، در رابطه با درصد سود هر بانک، مالیات بر دریافت سود و البته نحوه‌ی دریافت آن نیز اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم سود بانکی در ترکیه چقدر است؟

مشاوره در زمینه افتتاح حساب در ترکیه

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

افتتاح حساب در ترکیه

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، مهاجرانی که قصد دارند در کشور ترکیه ساکن شوند، به هر حال لازم است تا در این کشور، حسابی افتتاح کنند. یا اصلا در بعضی موارد، گاها پیش می‌آید که در روند خرید ملک در ترکیه، مجبور باشید که برای انتقال وجوه و مبلغ مورد نظر، دست به افتتاح حساب در یکی از بانک‌های ترکیه بزنید. به هر حال، هدف غایی شما هر چه که هست، افتتاح حساب در ترکیه مزایای بسیاری به همراه دارد:

 • کسب سود از طریق سپرده بانکی
 •  استفاده از تسهیلات موجود
 •  انجام هر گونه تراکنش بانکی در ترکیه
 • امکان واریز و برداشت هر نوع ارز در کل دنیا
 •  دور زدن مشکل‌ها و موانع موجود بخاطر تحریم‌ها

البته در این میان باید توجه داشته باشید که اگر به عنوان یک تبعه‌ی خارجی، دارای اقامت ترکیه نیستید، افتتاح حساب شما تا حدودی با مانع و مشکل رو به رو خواهد بود. شما قادر نخواهید بود تا در هر بانکی که خواستید حساب باز کنید و یا از مزایای بسیار سود  بانکی در ترکیه بهره‌مند شوید. در این صورت، تنها  در بانک زراعت ترکیه می توانید بدون اقامت حساب باز کنید و در ایش بانک هم با داشتن اقامت می توانید در اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کنید.

تجربه ‎های موجود نشان می‌دهد که بانک زراعت ترکیه، به دلیل دولتی بودن و ارائه‌ی خدمات به شهروندان ایرانی و حتی غیرمقیم، بهترین انتخاب برای افتتاح حساب در ترکیه است. البته توجه داشته باشید که افتتاح حساب در این بانک و یا هر بانک دیگر در ترکیه، باید با حضور شخص شما انجام شود و به واسطه‌ی وکالت به شخص ثالث، امکان‌پذیر نیست.

سپرده‌گذاری و کسب سود از بانک‌های ترکیه

یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ سرمایه، سپرده‌گذاری در بانک‌های معتبر و بین‌المللی است. با افتتاح حساب در ترکیه و سپرده‌گذاری در بانک‌های این کشور:

 • هم می‌توانید سرمایه‌ی خود را حفظ کنید،
 • هم از این طریق، سود قابل توجهی نیز دریافت کنید.
 • به زبان دیگر، دریافت سود سپرده بانکی، نوعی سرمایه گذاری در ترکیه نیز محسوب می‌شود.

جالب است بدانید که در ترکیه بر خلاف شرایط موجود در ایران، به سپرده‌های کوتاه مدت، سود و تسهیلات بیشتری تعلق می‌گیرد و بانک‌های ترکیه، این نوع سپرده‌گذاری را بیشتر ترجیح می‌دهند. حتی این سود را می‌توانید به صورت سررسید و در انتها یا ابتدای هر ماه دریافت کنید. با افزایش سود سپرده‌ها در سال 2021، تمایل افراد به سرمایه‌گذاری از طریق سود سپرده بانکی در ترکیه نیز افزایش یافته است. لازم به ذکر است که:

 • به سود سپرده بانکی در ترکیه، مالیات نیز تعلق می‌گیرد.
 •  نرخ این مالیات، در حدود 10 درصد رقم سود دریافتی می‌باشد.

از دیگر تفاوت‌های موجود بین سپرده‌گذاری در ایران و ترکیه، می‌توان به عدم وجود سود روزشمار اشاره کرد. برخلاف ایران، در ترکیه چیزی به اسم سود روزشمار وجود ندارد. اما باید بدانید که:

 •  سود سپرده بانکی به صورت ماهیانه، در حدود 15 درصد است.
 • سود سپرده بانکی در ترکیه به صورت ماهیانه، تقریبا با سود سالیانه برابر است. به این معنی که اگر برای یک ماه پول خود را در یکی از بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کنید، تقریبا معادل یک سال سود دریافت خواهید کرد.

میزان سود سپرده بانکی در ترکیه چقدر است؟

در مورد سود بانکی در ترکیه جالب است بدانید که  :

 • میزان و نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه، با توجه به میزان سپرده، متغیر خواهد بود.
 • حتی برای مبالغ بالا، نظر رئیس شعبه‌ی هر بانک نیز ممکن در تعیین نرخ سود دخیل باشد.
 • به سپرده‌های دلار و یا یورو نیز حداکثر 1.5 درصد سود ماهیانه تعلق خواهد گرفت.

تا همین چند سال پیش، نرخ سود سپرده تا 24 درصد نیز وجود داشت، اما با برنامه‌ی دولت، این سود رفته رفته کاهش یافت. تا اینکه در سال 2021، نرخ سود بانکی در ترکیه  مجددا افزایش یافت و سیر صعودی به خود گرفت. در ادامه توجه شما را به سود بانکی زراعت بانک ترکیه و سایر بانک های ترکیه جلب می کنیم.

تازه‌ترین نرخ سود سپرده بانکی در بانک‌های ترکیه 2021

نام بانکنرخ سود ماهیانه
بانک زراعت ترکیه17%
ایش بانک ترکیه19%
واکیف بانک18%
هالک بانک17%
اکونومیک تورک بانک15%

همانطور که دیدید سود بانک زراعت ترکیه در حدود 17|% می باشد که بسیار منطقی است.

راهنمای دریافت سود سپرده بانکی در ترکیه

در اولین قدم، لازم است تا نسبت به افتتاح حساب در ترکیه اقدام نمایید. برای اینکه بتوانید یک حساب افتتاح کنید باید:

 1. خودتان شخصا در بانک مورد نظر حضور داشته باشید. افتتاح حساب با وکالت غیر، امکان نخواهد داشت.
 2.  اگر اقامت ترکیه را ندارید، باید یک آدرس معتبر به بانک ارائه دهید.
 3. برای اثبات اعتبار آدرس ارائه شده، لازم است قبض آب و برقی را که به نام خودتان باشد نیز ارائه دهید.
 4. برای افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه، نیازی به موجودی اولیه نمی‌باشد.

در صورتی که واجد شرایط بالا می‌باشید و کد مالیاتی نیز دارید، می‌توانید در کمتر از یک ساعت، یک حساب در ترکیه افتتاح کرده و بعد از آن، از مزایای سود سپرده بانکی در ترکیه بهره‌مند شوید. در پایان نیز برای انتقال سرمایه‌ی خود، می‌توانید از صرافی‌های داخل ایران، و یا صرافی‌های ایرانی موجود در استانبول استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد انتقال پولتان، روش های انتقال پول از ایران به ترکیه را مطالعه کنید.

 

حال سوالی که مطرح می‌شود این است: برای سرمایه‌گذاری، دریافت سود سپرده بانکی در ترکیه بهتر است، یا خرید ملک؟ البته که باید گفت جواب این سوال، مستقیما به نظر شخصی و اهداف خودتان بستگی دارد. خرید ملک، مثلا خرید خانه در استانبول، بدون شک مزایای بسیار زیادی برای خریدار به همراه دارد، اما باید توجه داشت که:

 •  بازدهی خرید ملک در ترکیه، در طولانی مدت آشکار می‌شود.
 • حال آنکه برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، دریافت سود سپرده بانکی در ترکیه، گزینه‌ی بهتری خواهد بود.

سوالات متداول  درباره سود سپرده بانکی در ترکیه در 2021

برای دریافت سود سپرده بانکی در ترکیه، در کدام بانک می‌توان حساب افتتاح کرد؟
بانک‌های ترکیه به کسانی که اقامت ترکیه را ندارند، خدماتی ارائه نمی‌کنند. ما به عنوان یک ایرانی غیر مقیم، تنها امکان افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه را خواهیم داشت.

سود سپرده بانکی در ترکیه، برای کوتاه مدت بازدهی بیشتری دارد یا در بلند مدت؟
سود سپرده‌های کوتاه مدت در ترکیه بیشتر است و بانک‌های این کشور، سپرده‌های کوتاه مدت را ترجیح می‌دهند. به علاوه، بد نیست بدانید که سود ماهیانه‌ی سپرده‌ها، تقریبا با سود سالانه برابر است.

آیا سود سپرده بانکی در ترکیه، مشمول مالیات نیز می‌شود؟
جالب است بدانید که در ترکیه، به سود سپرده‌های بانکی نیز مالیات تعلق می‌گیرد. مبلغ این مالیات، در حدود 10 درصد از مبلغ سود است.

نرخ سود سپرده بانکی در ترکیه چگونه تعیین می‌شود؟
بسته به میزان مبلغ سرمایه‌ی شما، نرخ سود نیز متفاوت خواهد بود. به علاوه در مبالغ بالا، نظر رئیس شعبه نیز در این امر دخیل است. باید بدانید به سپرده‌های دلار و یورو نیز سود تعلق می‌گیرد.

سود سپرده بانکی در ترکیه سرمایه‌گذاری بهتری است یا خرید ملک؟
همه چیز به هدف و تصمیم شما بستگی دارد. در طولانی مدت، خرید ملک در ترکیه بازدهی بیشتری دارد. اما برای مقادیر زمانی کوتاه، سود سپرده بانکی سرمایه‌گذاری بهتری خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *