اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید، بسیار مهم است که هزینه های زندگی در ترکیه در 2022 را بدانید. ترکیه در این روزها مقصد بسیاری از هموطنانمان است. عده ای به صورت تحصیلی مهاجرت می کنند. عده ای با خرید ملک در ترکیه اقامت می گیرند و برخی نیز با اجاره ملک به این کشور سفر می کنند. حتی ممکن است با ثبت شرکت در ترکیه به ترکیه توریست پذیر مهاجرت کنید. فرقی نمی کند چگونه راه خود را به این کشور باز کرده اید، باید هزینه ای زندگی در ترکیه را بدانید.

آیا می دانستید آب آشامیدنی در ترکیه، از طریق لوله کشی توزیع نمی شود؟ در ترکیه باید آب آشامیدنی را خریداری کنید! مسائل این چنینی بسیاری هست که باید در مورد آن اطلاعات داشته باشید. در این مقاله از استانبول همراه به بررسی هزینه های زندگی در ترکیه می پردازیم.

درخواست مشاوره

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک، اخذ اقامت و شهروندی، ثبت شرکت، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  بررسی هزینه های زندگی در ترکیه

  عوامل بسیاری در تعیین هزینه های زندگی در این کشور موثر هستند. شهر انتخابی شما، نرخ تورم، نرخ ارز، میزان حقوق شما و البته سبک زندگی که در پیش می گیرید از جمله این عوامل هستند. در هر حال هدف از مهاجرت به ترکیه، بهبود شرایط زندگی است. اگر چشم بسته در این راه قدم بگذارید، چندان عاقلانه نیست.

  تماشای ویدیو زیر در زمینه هزینه های زندگی در ترکیه می تواند بسیار مفید باشد.

   

   

  به طور کلی مخارج زندگی در ترکیه در 2022 در جدول زیر آمده و در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

  لیست مخارج زندگی در ترکیه 2022

  هزینه مسکن و اجاره

  اولین و مهم ترین مبحث در هزینه های زندگی در ترکیه، هزینه مسکن و اجاره در این کشور است. می توان گفت مسکن، بیشترین هزینه را به خود اختصاص می دهد. پس باید حسابی در انتخاب آن دقت کنید.

  گرانترین شهرها از نظر قیمت و اجاره مسکن به ترتیب، استانبول، بورسا، ازمیر، آنکارا و آنتالیا هستند. اما از طرفی شانس پیدا کردن کار در این شهرها، مخصوصا استانبول بیشتر است.

  حتی این که شما در کدام محله از استانبول یا شهرهای دیگر، اقدام به خرید یا اجاره ملک می کنید نیز مهم است. به عنوان مثال، محله بیشیکتاش از جمله محله های لوکس است که هزینه زیادی در بر دارد. محله شیشلی نیز، بافت قدیمی دارد، اما نزدیک مرکز شهر است و توریست های زیادی را به خود جذب می کند. پس شانس پیدا کردن یک شغل خوب را بالا می برد. شما در شیلی نباید انتظار دیدن خانه های نوساز چند طبقه و لوکس را داشته باشید. پیشنهاد میشود مقاله اجاره آپارتمان مبله در ترکیه را مطالعه کنید تا با مناطق استانبول بیشتر آشنا شوید.

  تقریبا می توان گفت اجاره خانه در ترکیه از مبلغ 2500 لیر در ماه شروع می شود و تا 5000 تا و بیشتر هم می رسد. این مبلغ به تعداد خواب های خانه، نوساز بودن و محل خانه بستگی دارد.

  اگر تمایل دارید در مورد شرایط اجاره خانه در ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  هزینه غذا و خوراک در ترکیه

  این مورد از هزینه ای زندگی در ترکیه، بیشتر به سبک زندگی شما بر می گردد. اگر اهل رستوران گردی و زندگی شبانه باشید، باید بگوییم که قرار است بخش عمده پولتان صرف شکم گردی شود. گرچه قیمت مواد غذایی در شهرهایی مثل وان و ازمیر ارزانتر است. می توتن گفت هزینه یک وعده ناهار در یک رستوران ارزان قیمت در ترکیه برای یک نفر حدود 20TL لیر در میاید. اما این هزینه در یک رستوران با کیفیت غذایی بالاتر و شیک تر برای هر نفر حدود 40TL (لیر) هزینه بر می دارد. در ادامه جدولی برای اطلاع شما از هزینه ها آماده کرده ایم.

   

  مخارج غذا و خوراک در ترکیه 2022

   

  هزینه غذا در رستوران های ارزان قیمت ترکیه

  هزینه های درمان در ترکیه 2022

  طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، جهت اقامت بیشتر از 90 روز در ترکیه، بایستی ویزای اقامت ترکیه را دریافت کنید. چنانچه قصد دارید کمتر از 65 روز در ترکیه بمانید، نیازمند دریافت مراقبت درمانی اجباری هستید. هزینه اخذ ویزای اقامت ترکیه برای یک زوج در حدود TRY7000 (لیر) است.

  در این کشور، مراقبت های درمانی، قسمتی از تامین اجتماعی محسوب می شود. پوشش تامین اجتماعی در ترکیه در ازای پرداخت هزینه منظم ماهیانه است. متولی امور مراقبت های درمانی در کشور ترکیه، SGK (موسسه تامین اجتماعی) و وزارت بهداشت ترکیه هستند. بر اساس مقررات حال حاضر سازمان تامین اجتماعی ترکیه ، افراد باید حدود 20% از مخارج درمانی خود را پرداخت کنند تا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند. بد نیست مقالعه بررسی هزینه های پزشکی و درمانی در ترکیه را مطالعه کنید.

  نمودار هزینه های زندگی در ترکیه

  هزینه تماس، حمل و نقل و مالیات در ترکیه

  این قسمت از هزینه های زندگی در ترکیه بسیار با کشور خودمان متفاوت است. هزینه حمل و نقل در اکثر نقاط دنیا بسیار بالا است. ترکیه نیز از این امر پیروی می کند. باری همین پیشنهاد می دهیم حتما از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. در ادامه به جدول زیر نگاه کنید.

  هزینه هر کیلومتر مسافت با تاکسی حدود 2TL (لیر) می باشد. هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه 6.5 لیر است. معمولا هزینه تاکسی های دربست در داخل شهرها حدود 5TL (لیر) است. پرداخت هزینه حمل و نقل و استفاده از وسایل نقلیه عمومی (انواع قایق، اتوبوس، مترو و…) به 2 شکل نقدی و الکترونیکی صورت می گیرد. هزینه‌های حمل و نقل در شهر استانبول و آنکارا مقداری بیش از سایر شهرهای ترکیه است.

  دیدین ویدیوی زیر در رابطه با هزینه های حمل و نقل در ترکیه زیر می تواند بسیار کمک کننده باشد.

   

  هزینه هر دقیقه مکالمه با تلفن همراه در ترکیه

  هزینه هر دقیقه مکالمه با تلفن همراه 0.70TL (لیر) می باشد. البته این مبلغ تعرفه رسمی است که بیشتر اوقات اپراتورها تخفیف و یا طرح های گونانی برای صرفه جویی در هزینه ها پیشنهاد می دهند.

  هزینه مالیات در ترکیه

  ویدیو  زیر در رابطه با قوانین مالیاتی در ترکیه می باشد.

   

  اگر تمایل دارید در مورد  مالیات در ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  هزینه آب، برق و گاز در ترکیه

  این قسمت از هزینه های زندگی در ترکیه شامل هزینه های مصرف گاز، برق، تلفن و اینترنت است. مانند ایران، این هزینه ا نیز باید ماهیانه پرداخت شوند.که به صورت ماهیانه باید پرداخت شود.بد نیست بدانید در بیشتر خانه ها، گاز در کپسول های مخصوصی از فروشگاه های محلی تهیه می شود. هزینه سالیانه مصرف این نوع گاز تا TRY100 (لیر) است.

  میانگین ماهیانه هزینه مصرف برق شهری در ترکیه در حدود TRY150 (لیر) است. این هزینه با محدود سازی مصرف دستگاه های تهویه هوا می تواند بسیار کاهش یابد. همچنین، میانگین هزینه ماهیانه مصرف آب و فاضلاب در ترکیه در حدود TRY40 (لیر) است.

   

  فایل صوتی زیر مربوط به ویدئوی بالاست و محتوای یکسانی دارد. در صورت تمایل می توانید گوش کنید و یا دانلود کنید و به اشتراک بگذارید.

  تفاوت قبوض در ایران و ترکیه

  کسی که قصد زندگی در ترکیه را دارد، لازم است که از تفاوت قبوض در ایران و ترکیه، آگاه باشد. به علاوه، از همین ابتدا توجه داشته باشید که هزینه‌ی مصرف آب و برق گاز در ترکیه، نسبت به ایران گران تر است. به علاوه، چه مستاجر باشید چه صاحبخانه، لازم است قبوض را به نام خودتان ثبت کنید. برای پرداخت آن‌ها نیز می‌توانید به دفاتر PTT مراجعه کنید، یا از اینترنت بانک استفاده نمایید.

  قبض برق در ترکیه:

  • محاسبه هزینه برق، بر اساس تعداد اعضای خانه و الگوی مصرف است. مثلا قبض برق یک دانشجو، تنها 60 تا 70 لیر است.
  • قبض برق را می‌توان تنها با داشتن پاسپورت نیز به نام خودتان ثبت کنید.
  • برای ثبت قبض برق به نام خودتان، داشتن بیمه داسک الزامی است.

  قبض گاز در ترکیه:

  • کنتور گاز مشترک است و مبلغ قبض آن نیز بر حسب استفاده و تعداد اعضای هر خانواده، بین هر واحد تقسیم می‌شود.
  • هزینه گاز برای یک خانواده چهار نفره در طول ماه، معمولا بین 200 الی 400 لیر است.
  • برای تبدیل مالکیت قبض به نام خودتان، باید کارت کیملیک داشته باشید.

  اگر تمایل دارید در مورد کیمیلیک کارت ترکیه بیشتر بدانید می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

  قبض آب در ترکیه:

  • قبض آب نیز مانند گاز، مشترک است و بین هر واحد تقسیم می‌شود.
  • آب لوله‌کشی در ترکیه، خوردنی و قابل شرب نیست.
  • آب آشامیدنی را باید از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات، در اندازه‌های 5، 10 و 20 لیتری، خریداری نمایید.
  • قبض آب نیز برای به نام کردن، به کارت کیملیک احتیاج دارد.

  اشتراک اینترنت در ترکیه:

  • بسته‌های اینترنت خانگی در ترکیه، معمولا به صورت 1 و یا 2 ساله هستند.
  • در صورت لغو قبل از تاریخ اتمام، شرکت ارائه دهنده مبلغی را به عنوان جریمه کسر خواهد نمود.

  هزینه پوشاک در ترکیه

  در تصویر زیر هزینه های پوشاک در ترکیه به طور کامل آمده. این هزینه ها به صورت نسبی است.

   

  هزیینه پوشاک در ترکیه

  هزینه های زندگی در ترکیه به موارد متعددی بستگی دارد. اما مهم ترین عامل تعیین کننده، سبک زندگی شما است. این که شما چطور قصد دارید اوقات خود را درترکیه بگذرانید، به شما بستگی دارد. چنانچه سوالی در زمینه اخذ شهروندی ترکیه دارید، حتما آن را با مشاوران ما در میان بگذارید. اگر تجربه ای در این زمینه دارید، خوشحال می شویم آن را با استانبول همراه به اشتراک بگذارید.

  4.5/5 - (2 امتیاز)

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *