امروزه به دلیل وجود تحریم های متعدد، بسیاری از ایرانیان از دریافت خدمات بین المللی بانکی محروم هستند. یکی از راه هایی که می تواند در این زمینه کمک کنننده باشد، افتتاح حساب در ترکیه است. چه مقیم ترکیه باشدی چه نباشید، می توانید از خدمات افتتاح حساب بانکی در ترکیه بهره ببرید. می توانید اقدام به افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه کنید. حتی امکان دریافت سند بانکی در ترکیه هم وجود دارد. استانبول همراه در این مقاله تمامی سوالات شما پیرامون افتتاح حساب بین المللی در ترکیه را پوشش خواهد داد. 

 

روش های افتتاح حساب بانکی در ترکیه

افتتاح حساب بانکی با اقامت ترکیه

بانک های «زراعت» ، «ایش» و «واکیف» از جمله بانک هایی هستند که به ایرانیان خدمات بانکی ارائه می کنند. مدارک مورد نیاز شامل:

 • اصل پاسپورت
 • کارت اقامت در ترکیه (کیملیک کارت)
 • کد مالیاتی
 • سیمکارت ترکیه

هستند. اگر شماره مالیاتی ندارید، می توانید با مراجعه به اداره کل مالیات، درحدود ده دقیقه، شماره مالیاتی خود را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره مالیاتی اصل پاسپورت، کپی از صفحه عکس‌دار و کپی از صفحه‌ای که آخرین مهر ورودتان به ترکیه در آن وجود دارد، است.

با در دست داشتن تمام مدارک نامبرده شما می‌توانید حساب بانکی بر مبنای دلار، یورو و لیر ترکیه را در مالکیت خود داشته باشد. خبر خوب این اسنت که یک هفته پس از افتتاح حساب در ترکیه ، برای شما کارت بانکی صادر می‌شود که «ویزا کارت» یا «مسترکارت» خواهد بود.

هر دو بانک «زراعت بانک» و «ایش بانک» در شهرهای استانبول، آنتالیا و ازمیر شعبه دارند. برای افتتاح حساب می‌توانید به شعب هر کدام از این بانک‌ها مراجعه کنید. فرآیند افتتاح حساب نیز در این شهرها باهم تفاوتی ندارند. 


افتتاح حساب بانکی بدون اقامت ترکیه (افراد غیر مقیم)

در این راه باید باید به مراجعه به اداره مالیات که به ترکی ورگی دایرسی خوانده می شود مراجعه کنید و یک آدرس سکونت معتبر را به آنه تحویل دهید. پ از آن به شما یک کد مالیاتی را ارائه می کنند. پس از آن با در دست داشتن پاسپورتتان به بانک زراعت مراجعه کنید. بعد از افتتاح حساب ، همان لحظه برای شما کارت بانکی بین المللی صادر می شود و به شما تحویل داده می شود. کل این فرآیند فقط یکروز طول می کشد. حساب های افتتاح شده می تواند دلاری، یورو، پوند و لیری باشد. هرکدام از این حساب ها مستقل هستند و شماره حساب جداگانه برای آن‌ها صادر خواهد شد.

درنظر داشته باشید فقط تعداد کمی از شعبات نسبت به افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد غیر مقیم و بدون موجودی اولیه اقدام می کنند. اکثر این شعبه ها نیز  بر اساس روابط و اعتبارات افراد حاضر به افتتاح حساب برای مشتری های معرفی شده با پاسپورت هستند. افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه در این زمینه توصیه می شود.

توجه:امور بانکی امور حساسی است که به دقت باید انجام شود. پیشنهاد می کنیم حتما از یک مترجم مجرب در این زمینه استفاده کنید.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد غیر مقیم امکان پذیر است. اما برای افتتاح حساب باید یکبار به ترکیه سفر کنید.

افتتاح حساب بانکی از طریق ثبت شرکت در ترکیه

یک دیگر از راه های افتتحاح حساب در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه است. حساب هایی که از طریق ثبت شرکت افتتاح کرده اید، تمام ویژگی های یک حساب تجاری و یا همان شرکتی را دارا هستند. مثل قابلیت تعریف چند امضا بودن حساب، تعیین سقف های برداشت افراد و … .


افتتاح حساب بانکی از طریق سپرده گذاری در بانک های ترکیه

بانک های ترکیه همیشه برای داوطلبانی که به سپرده گذاری در این بانک ها، حتی اگر فقط به مدت یکماه باشد، تمایل دارند، استقبال می کند. به همین علت شرایط افتتاح حساب را برای داوطلبین این چنینی را آسان کرده است. حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۰ سی هزار لیر ترکیه می باشد. این سپرده ها اگر یک ماهه هم باشند، سود به آن ها را تعلق می گیرد. برای مثال چنانچه می خواهید در ترکیه ملک خریداری کنید، بهتر است اول نسبت به افتتاح حساب اقدام کنید. به این ترتیب سرمایه ای که برای خرید ملک کنار گذاشته اید را به حسابتان در ترکیه منتقل کنید. زیرا اگر برای اخذ اقامت اقدام به خرید ملک می کنید، باید پول از حسابی به اسم خودتان، به حساب فروشنده واریز شود.

 

مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه

مراحل افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی

نخست باید آدرسی را به بانک بدهید. این آدرس برای ارسال ابلاغیه ها است. پس جای نگرانی نیست. علاوه بر این، می تواند آدرس دوست یا آشنای شما باشد. الزامی برای این که این آدرس منزل خودتان باشد نیست. 

در مرحله دوم، بایستی به اداره دارائی در ترکیه بروید و شماره مالیتی مختص به افراد غیر مقیم یا خارجی را بگیرید. به یاد داشته باشید که برای این مرحله هم به پاسپورت خود احتیاج داردید. خوب است بدانید اخذ کد مالیاتی در تمام ادارات مالیاتی ترکیه رایگان است.

در حال حاظر شما آماده افتتاح حساب هستید. می توانید به بانک «زراعت بانک» مراجعه کنید. پس از آن می‌توانید با انتقال ارز به حساب خود، از خدمات بانکی خود بهره مند شوید. خوب است بدانید شما می‌توانید در این بانک‌ها، حساب‌های ارزی بر پایه یورو و دلار هم داشته باشید.

از آن‌جایی که می‌توانید از طریق اینترنت به خدمات بانکی دسترسی داشته باشید، هیچ اجباری برای مقیم بودن در خاک ترکیه به منظور افتتاح حساب وجود ندارد. فقط از آن‌جایی که برخی بانک‌ها به شماره تلفن ترکیه نیاز دارند، لازم است که یک خط با شماره تلفن ترکیه داشته باشید.


مراحل افتتاح حساب برای اشخاص حقوقی و شرکت ها

افتتاح حساب حقوقی کمی تفاوت دارد. در این نوع تنها مدیر مسئول شرکت که صلاحیت امضاء  را دارا است، اجازه افتتاح حساب را میابد.

قدم اول این است که ترجمه مدارک و اسناد شرکت را برای اخذ کد مالیاتی، به اداره مالیات ترکیه ببرید. این کد مالیاتی تقریبا بدون کاغذبازی به شما تعلق می گیرد.  نیازی هم به دفتر کار، نمایندگی و فعالیت تجاری در ترکیه نخواهید داشت. فقط آدرسی برای ارسال ابلاغیه‌ها، کافی است.

با اخذ کد مالیاتی باید به بانک مراجعه کنید. در آن جا مدارکی از جمله اسناد ترجمه شده رسمی یا تائیدیه سرکنسولگری ترکیه مربوط به شرکت که شامل: 

 • اساسنامه شرکت
 • مدارک مربوط به عضویت در اتاق بازرگانی
 • اسناد تاسیس
 • مدارک فعالیت

را مطالبه می‌کنند. اگر مدرک کارشناسی ارشد دارید، آن هم از شما دریافت می شود.

معرفی بانک های مجاز برای افتتاح حساب

باید بدانید که بانک مرکزی ترکیه به تعداد معدودی از بانک های ترکیه اجازه داده تا خدمات بانکی به  ایرانیان، افراد غیرمقیم و خارجی ارائه کنند. اسامی بانک هایی که در این لیست هستند به شرح زیر است.

 1. زراعت بانک
 2. واکیف بانک
 3. ایش بانک

حتی این بانک ها هم سختگیری هایی برای ایرانیانی که مایل به افتتاح حساب هستند، دارند. اما با همه این اوصاف، افتتاح حساب امکان پذیر است. از همه بهتر هم بانک دولتی زراعت است. یعنی افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه از بقیه گزینه ها بهتر است.


زراعت بانک ترکیه

 افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه برای ایرانیان

بانک های کمی هستند که به ایرانیان خدمات بانکی ارائه می کنند. اما خوب اگر مقیم ترکیه هم نباشید، می توانید در این کشور حساب باز کنید. بانک زراعت از جمله بانک هایی است که به ایرانیان، خدمات بانکی ارائه می کنند. 

 سوئیفت زراعت بانک

کد سوئیفت بانک زراعت TCZBTR2A است. مدت انتقال پول به حساب پس از عملیات سوئیفت بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت می باشد.

مزایای حساب بانکی در زراعت بانک

 • این بانک برای سپرده گذاری و انجام فعالیت های بانکی در ترکیه خدمات مناسبی ارائه می دهد.
 •  بانکداری الکترونیکی بانک زراعت بسیار سریع و قدرتمند است.
 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه توسط بانک زراعت معمولا در کمتر از یک روز انجام می شود.

 ایش بانک ترکیه

افتتاح حساب در ایش بانک ترکیه

ایش بانک که بزرگترین بانک خصوصی کشور ترکیه می باشد تحت شرایطی نسبت به باز کردن حساب برای ایرانی ها اقدام می کند. البته این بانک به افرادی که در ترکیه اقامت ندارند، خدماتی ارائه نمی کند.

مزایای حساب بانکی در ایش بانک

شما می توانید  مانند ایران حساب مشترک در بانک های ترکیه افتتاح نمایید. حساب های افتتاح شده در ترکیه سوییفت و ای بان دارند. این یعنی می توانید پس از باز کردن حساب سوییفت و ای بان حساب خود در ترکیه را دریافت کنید.

مدارک لازم جهت افتتاح حساب بانکی در ترکیه

افراد دارای اقامت ترکیه

اگر همین الان هم اقامت ترکیه را دارید، می توانید با مراجعه به بانکهای ایش و زراعت، اقدام به افتتاح حساب کنید. 

مدارک لازم برای افتتاح حساب در ترکیه شامل:

 1. کیملیک ترکیه
 2. برگه نفوس ( اداره ثبت احوال ترکیه)
 3. قبض آب و برق و یا گاز به نام خودتان
 4.  سیم کارت ترکیه

می باشد. 

افراد بدون اقامت

همانطور که قبلا گفتیم، افتتاح حساب در ترکیه بدون اقامت هم امکان پذیر است.

 • حضور شخص در یکی از شعبات بانک به همراه اصل پاسپورت
 • دریافت کد مالیاتی (ورگی)
 • سیمکارت ترکیه

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه

 افتتاح ححساب بین المللی در ترکیه، باعث برخورداری شما از مزیت های زیر می شود:

 • افتتاح حساب سپرده بین‌المللی و دریافت سود با ارز خارجی
 • شانس اخذ کردیت‌کارت معتبر بین‌المللی (قابل استفاده در سراسر دنیا)
 • امکان مدیریت حساب اینترنتی (نیازی نیست در ترکیه حظور داشته باشید)
 • امکان انتقال وجه بین‌المللی از طریق صرافی و سیستم سوئیفت (یعنی تبادلات بین‌‌ بانکی)
 • امکان دریافت وجه به صورت مستقیم و به نام صاحب حساب از سایر بانک‌های بین‌المللی
 • امکان استفاده از کارت اعتباری برای خرید اینترنتی از وب‌سایت‌های خارجی
 • امکان استفاده از کارت اعتباری برای خرید حضوری در سراسر دنیا از طریق دستگاه‌های Pos
 • امکان دریافت ارز نقدی از دستگاه‌های ATM در سراسر دنیا

دریافت سود بانکی در ترکیه

اگر سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت بگذارید، ابتدا باید ساز و کار سود بانکی در ترکیه را بدانید.

برای مثال سود روز شمار در بانک زراعت ۸ درصد است. کمترین مانده شما در طی یک ماه (۳۰ روز ) محاسبه می شود و سپس عددی که به دست آمده را در ۸ درصد ضرب می کنند و مجموع آن را تقسیم بر ۳۶۵ روز می کنند. می توانید این گونه سود بانکی سپرده تان در ترکیه را محاسبه کنید. البته اگر تا پایان قرارداد بگذارید مبلغ در حساب شما باقی بماند. اگر پیش از تمام شدن مدت قرارداد، در حساب خود دخل و تصرف کنید، بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کم می کند.

در سود شناور بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ترکیه مبلغ پرداختی بانک بابت سود ممکن است با ماه دیگر تفتوت داشته باشد. مثلا یک ماه ۱۹ درصد و ماه دیگر ۱۷ درصد. لما در سود ثابت با توجه به قرارداد شما با بانک سود ثابت به سپرده شما تا پایان مدت قرارداد تعلق خواهد گرفت. قراردادهای بانک ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک ساله می باشند. و بیشتر مشتریان تمایل به باز کردن حساب ثابت ۶ ماهه دارند.


نرخ سود بانکی در ایش بانک ترکیه

به حساب های ایش بانک سود دلار و لیر تعلق می گیرد. در سال ۲۰۲۰ سود سپرده های لیر این بانک ۱۲ درصد است. خوب است بدانید به سپرده های ارزی و دلاری هم سود ۳ درصدی تعلق می گیرد.


نرخ سود بانکی در زراعت بانک ترکیه

سود بانکی در سال ۲۰۲۰ برای سپرده های لیر ۹ درصد تعیین شده است. برای سپرده های دلار نیز برای یک ماه سپرده گذاری نرخ سالیانه ۱ درصد سود تعلق خواهد گرفت. همچنین برای سپرده های یورو نیز حدود نیم درصد تعیین شده است.

 

صدور ویزا کارت و مستر کارت در ترکیه

خوبی افتتاح حساب در ترکیه این است که شما با این کار، می توانید ویزا کارت و مستر کارت هم دریافت کنید. این دو کارت هر دو از طرف شرکت های آمریکایی ارائه می شوند. پس تفاوت چندانی ندارند. بعضی از این بانک ها همان روز کارت را به شما می دهند بعضی نیز دوهفته بعد از افتتاح حساب آن را به مشتریان می دهند. این کارت ها بدون تنظیم پسوورد به شما داده می شود. پس حتما باید نسبت به تنظیم آن اقدام کنید.

 

انتقال پول از ایران به ترکیه

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق صرافی

انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق صرافی از بهترین و امن ترین راه های انتقال ارز به کشور ترکیه است. بنابراین مبادلات و انتقالات مالی بسیاری از ایرانیان، یاز طریق صرافی انجام می گیرد. صرافی ها هم از روش های مختلفی این کار را انجام می دهند. البته باید در نظر بگیرید که صرافی ها مبلغ کارمزد زیادی را برای انجام خدمات ارزی از شما دریافت می کنند.


انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق حواله ارزی سوئیفت

شما با افتتاح حساب در بانک هایی که اشاره کردیم، می‌توانید از طریق سوییفت، اقدام به دریافت ارز از کشورهای دیگر نمایید. اگر حساب شما در ترکیه فقط لیر نباشد و حساب های دلار و یورو نیز افتتاح شوند میتوانید از این ارزها دریافت وجه از سایر کشورها داشته باشید.

اما خبر بد این است که قادر نیستید هزینه ای را  برای شرکت یا شخصی در خارج از ترکیه بفرستید. همچنین برای مبالغ دریافتی، محدودیت‌هایی وجود دارد که در زمان افتتاح حساب سوییفت دار، بانک اطلاعات آن را به شما اطلاع می دهد. اگر مبلغ دریافتی شما از محدوده معین شده فراتر رود، شما باید برای شفاف‌سازی و توضیحات بیشتر، به بانک خود بروید.

 

سوالات متداول

✅آیا باز کردن حساب بانکی از طریق ثبت شرکت در ترکیه امکان پذیر است؟

بله. شما می توانید با ثبت شرکت در ترکیه نسبت به افتتاح حساب اقدام کنید. این حساب ها ویژگی های یک حساب تجاری و یا همان شرکتی را دارند. به عنوان مثال قابلیت تعریف چند امضا بودن حساب، تعیین سقف های برداشت افراد و …

✅چه مدارکی برای افتتاح حساب لازم است؟

سیم کارت ترکی، پاسپورت معتبر، شماره مالیاتی و در صورت دارا بودن، کیملیک کارت

✅از ایران چگونه میتوانم نسبت به افتتاح حساب در ترکیه اقدام کنم؟

می توانید از شرکت های واسطه کمک بگیرید اما حتی در این صورت هم باید یکسفر به استانبول داشته باشید. این کار حتی با تعیین وکالت هم تمکان پذیر نیست.

✅آیا بدون اقامت ترکیه هم میتوان نسبت به افتتاح حساب اقدام کرد؟

بله. می توانید.

✅افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای چه کسانی امکان پذیر است؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی با داشتن مدارک و پاسپورت معتبر

✅کارمزد تراکنش‌های بانکی در ترکیه به چه صورت است؟

باید توجه داشته باشید که بانک های خارجی کارمزد بیشتری نسبت به بانک های ایرانی دارند. کارمزد انتقال های بانکی در ترکیه از ۳ لیر شروع و برای مبالغ بالا تا ۵۰۰ لیر هم می رسد. نرخ کارمزد حواله های سوئیفت بین بانک ها هم تابع شرایط و مقررات سوئیفت هستند. البته مالیاتی بر حساب ها اعمال نمی شود و برای خرید های اینترنتی هم مالیاتی نمی پردازید.

✅سود بانکی در ترکیه به چه صورت است؟

با توجه به اینکه  بانک زراعت یک بانک دولتی است، برای سپرده های لیر در حال حاضر ۲۰ درصد سالیانه و برای سپرده دلار نیز ۳ درصد در سال سود به مشتری اعطا می کند. در ترکیه به سپرده هایی که مدت زمان کمتری پول سپرده گذاری می‌شود، سود بیشتری تعلق می‌گیرد. برای مثال سود سپرده های ۶ ماهه از یکساله بیشتر است. خبر خوب دیگر این است که شما می توانید بدون حضور یافتن در شعبه نسبت به افتتاح سپرده مدت دار اقدام کنید. این افتتاح سپرده از طریق موبایل بانک به راحتی انجام می شود. سود دریافتی نیز بر اساس تعداد روز بلوک کردن پول در اپلیکیشن بانک قابل مشاهده است.

✅آیا داشتن حساب سوییفت دار در ترکیه امکان پذیر است؟

بله. امکان پذیر است.

 

در این مقاله سعی کردیم تمامی پرسش ها پیرامون افتتاح ححساب بین المللی در ترکیه را برایتان شرح دهیم. چنانچه تجربه یا سوالی در این زمینه دارید، در قسمت نظرات همین پست آن را با ما به اشتراک بگذارید. مهاجرت و خرید ملک در ترکیه ، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

 

‫2 نظر ارسال شده در “افتتاح حساب در ترکیه

 1. احمد :

  ممنون از شما. خیلی دنبال تاپیک افتتاح ححساب بین المللی در ترکیه بودم. ولی همشون ناقص بودن. ممنون از اینکه انقدر کامل گذاشتید. واسه افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد غیر مقیم هم میشه ازتون‌ مشاوره گرفت؟ یعنی انکانش هست توی ترکیه ساکن نباشیم ولی حساب باز کنیم؟

  • تیم تحریریه استانبول همراه :

   احمد عزیز
   ممنون از اینکه نظرتون رو با استانبول همراه به اشتراک گذاشتید، خواهش می کنم. خوشحالیم که براتون مفید بوده. بله. می تونید از طریق بخش ارتباط با ما در رابطه با افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد غیر مقیم ، مشاوره رایگان دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.