قوانین خرید ملک در ترکیه چیست؟ خرید ملک در ترکیه، چه مراحل قانونی دارد؟ شرایط ابتطال قرارداد خرید ملک در ترکیه چیست؟ اگر از جمله متقاضیان خرید ملک در ترکیه هستید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. خرید خانه یا ملک در ترکیه تقریبا نیازمند سرمای زیادی است. بهتر است قوانین این سرمایه گذاری را به دقت مطالعه کنید. بدین ترتیب خطرات را به حداقل می رسانید. همچنین پروسه خرید ملک را سرعت می بخشید.

تاکنون مباحثی چون اجاره ملک در ترکیه و افتتاح حساب در ترکیه را در استانبول همراه پوشش دادیم. در این مقاله قصد داریم، صفر  تا صد قوانین خرید ملک در ترکیه را برایتان بازگو کنیم. با شناخت این قوانین، می توانید سرمایه از خود را به صورت امنی استفاده کنید. توصیه استانبول همراه این است که قبل از قطعی کردن هر چیزی، سفری به ترکیه داشته باشید.

 

قوانین خرید ملک در ترکیه

تا چندی پیش، حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای اخذ اقامت و پاسپورت کشور ترکیه، مبلغ یک میلیون دلار آمریکا بود. اما اکنون این مبلغ تا ۲۵۰ هزار دلار آمریکا کاهش یافته است.

اگر ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری کردید، نباید تا ۳ سال نسبت به فروش آن اقدام کنید. همچنین برای این که شامل قانون اخذ اقامت و پاسپورت شوید، باید آن را حتما از یک شخص ترک خریداری کنید. اگر مبلغ سرمایه گذاری تان را تا ۵۰۰ هزار دلار آمریکا بالا ببرید، قانون منع فروش ملک تا ۳ سال شامل شما نمی شود.

همچنین می توانید با خرید ملکی به ارزش ۶۰ هزار دلار، اقامت ۳ ساله توریستی ترکیه را کسب کنید. اگرچه با این اقامت اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت.

نکته: می توانید ملکی زیر ۲۵۰ هزار دلار را در ترکیه خریداری کنید. در این صورت بعد از ۵ سال، اقامت دائم به شما داده می شود. اما دقت کنید در این صورت پاسپورت ترکیه را نخواهید گرفت.

 

قرار داد خرید ملک شما در ترکیه ابطال می شود اگر:

 • با خرید ملک موجب نقض قوانین جمهوری ترکیه شده باشید.
 •  ملک خریداری شده توسط مراجع و ارگان های مربوطه تایید نشود.
 •  اتمام پرژه مورد نظر و یا ساخت ملک را در زمان مشخص شده به وزارت خانه اعلام نکنید.
 • نتوانید پایان کار را بر اساس برنامه های قبلی تایید شده به وزارت خانه اعلام نمایید.

 

مراحل قانونی خرید ملاک و مستغلات در ترکیه

داوطلبان این توانایی را دارند تا با بررسی جزئیات قرارداد و مفاد توافق نامه قرارداد خرید ملک در ترکیه را ببندند. خبر خوب این است که داوطلبان می توانند زمانی که در ترکیه هستند، با یک مترجم حقوقی که از طرف دفاتر ثبت اسناد رسمی دولتی ترکیه تایید و منصوب شده است، استفاده کنند. به این ترتیب می توانند به کمک مترجم قوانین و شرایط را بررسی کنند.در اولین قدم شما باید با در دست داشتن پاسپورتتان به یکی از دفاتر رسمی ثبت اسناد ترکیه مراجعه کنید تا آن را ترجمه کنند. این کار جزو قوانین ترکیه است. البته این کار برای بالابردن امنیت هم توصیه می شود.

در این جا وکیل شما وارد عمل می شود. او می تواند قرار خرید ملک را بر طبق مولفه هایی مثل موقعیت جغرافیایی ملک، تعداد طبقه ها، شرایط ملک و… به همراه سند ترجمه پاسپورت شما منعقد کند. سند خرید ملک با نام TAPU شناخته می شود. این سند مهم شامل  اطلاعاتی مثل عکس مالک، یک تمبر و امضای رسمی مالک است.

فراموش نکنید حتما از درستی اطلاعات این سند اطمینان حاصل کنید. مرحله بعدی به امور مالیاتی مربوط می شود.  اداره مالیات منطقه، برای مالک جدید یک حساب بانکی باز می کند. سپس با اختصاص دادن شماره مالیات جدید، به مالک اعلام میکند که آن را در شهرداری منطقه ثبت کند. باید اشاره کنیم  هر مرحله قانونی اداره مالیات ۳ درصد از ارزش ملک را به عنوان عوارض دریافت می کند. هزینه دیگری که باید بپردازید نیز شامل ۳ درصد از ارزش خرید ملک بعنوان هزینه تمبر است.

مدارک لازم برای انتقال سند

 • یک قطعه عکس مالک قبلی
 • دو قطعه عکس مالک جدید
 • پاسپورت خریدار و نسخه ترجمه شده آن به زبان ترکی
 • ثبت ملک در اداره بیمه زلزله ترکیه (dask)
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری منطقه
 • حضور مترجم رسمی که مورد تائید اداره تاپو باشد
 • تائیدیه وکالتنامه از طرف مراجع قضائی (این قسمت برای مواقعی است که به جای مالک و خریدار، وکلای آن ها انجام مراحل را بر عهده دارند.)
 • نمونه قرارداد خرید خانه در ترکیه

 

قوانین خرید ملک در ترکیه برای افراد خارجی

 • اتباع خارجی مجازند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی-امنیتی واقع شده اند را نخواهند داشت.
 • اتباع خارجی مجازند تنها تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه/شهر را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی  و یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه مجاز هستند از مالکین و موسسات مالی (بانک) معتبر درخواست خرید قسطی داشته باشند.

قوانین خرید ملک برای املاک شرکتی

براساس ماده ۳۵ قانون ۲۶۴۴ ثبت اسناد و املاک ترکیه، تمامی شرکت های ثبت شده در ترکیه مجازند اقدام به خریداری و ثبت سند به نام ایشان کنند. صاحبان خارجی تجارت های ثبت شده در جمهوری ترکیه مجازند با توجه به قوانین این کشور منوط به رعایت کامل قوانین داخلی کشور مبدا، اقدام به خرید ملک تحت عنوان شرکت در ترکیه با پشتیبانی قوانین خاص نمایند. این قانون ها شامل :

 • قوانین مربوط به سوخت-نفت به شماره ۶۳۲۶
 • قوانین مربوط به صنعت گردشگری به شماره ۲۶۳۴
 • قوانین شهرک های صنعتی به شماره ۴۷۳۷

هستند. هیچ  محدودیتی در مورد اعطای اعتبارات بانکی و مالی از سوی موسسات ترک به شرکت های خارجی در قوانین وجود ندارد. سایر شرکت های غیر تجاری از جمله : انجمن ها، بنیاد ها و… شامل قوانین تجاری نمی شوند. و به همین علت نمی توانند ملک و یا سندی را به نام داشته باشند.

 

امیدواریم توانسته باشیم قوانین خرید ملک در ترکیه را برایتان شرح داده باشیم و سوالاتتات را پاسخ داده باشیم. اگر همچنان سوالایی در این باره دارید، می توانید آن از بخش نظرات با استانبول همراه درمیان بگذارید. فراموش نکنید مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.