چقدر سرمایه برای خرید ملک در ترکیه لازم است؟ هزینه خرید ملک در ترکیه چقدر است؟  این سوال بسیاری از افرادی است که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند. با توجه به ارزش کنونی ریال، نگرانی بسیاری از افراد این است که نکند پول لازم را برای خانه در ترکیه نداشته باشند. در ادامه با استانبول همراه باشید تا به بررسی ایم موضوع بپردازیم.  نخست باید از خود بپرسید دلیل شما برای خرید ملک در ترکیه چیست؟ به محض این که آن را بدانید، می توانید تا حدودی برآورد هزینه را انجام دهید.

 

هزینه خرید ملک در ترکیه

سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه به منظور اخذ اقامت و سرمایه گذاری

در این روش، شما می خواهید اقامت ترکیه را به صورت دائم یا موقت اخذ کنید. این را سریعترین روش اخذ اقامت ترکیه می باشد. شما با این روش حتی می توانید پاسپورت ترکیه را بدست بیاورید و بدون ویزا به ۱۴۸ کشور جهان سفر کنید. سرمایه لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک به شرحه زیر است:

  • ۲۵۰ هزار دلار آمریکا: در این روش شما با صرف هزینه ۲۵۰ هزار دلاری، اقدام به سرمایه گذاری و خرید ملک خواهید کرد. لازم نیست تا حتما فط یک ملک ۲۵۰ هزار دلاری را خرید کنید. می توانید چندین خانه بخرید تا ای ۲۵۰ هزار دلار را به نوعی پر کنید. این روش به نوعی سرمایه گذاری نیز هست. گرچه تا۳ سال حق فروش ملک را نخواهید داشت.
  • ۵۰۰ هزار دلار آمریکا: در این روش شما با پرداخت این مبلغ می توانید اقامت و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. این روش هم مانند قمت ۲۵۰ هزار دلاری است. با این تفاوت که محدودیت فروش ۳ ساله را ندارد.
  • ۶۰ هزار دلار آمریکا: در این روش سشما با صزف هزینه ۶۰ هزار دلاری، می توانید اقامت ۳ ساله ترکیه را دریافت کنید. این اقامت توریستی می باشد و شما اجازه کار در کشور ترکیه را نخواهید داشت. اما می توانید با پیدا کردن کار، نوع ویزای خود را تغییر دهید.

 

توجه: اگر ملک شما کمتر از ۲۵۰ هزار دلار ارزش داشته باشد، شما تنها زمانی می­ توانید موفق به اخذ دائم اقامت ترکیه شوید که ۵ سال گذشته باشد. گرچه امکان دریافت پاسپورت ترکیه یا شهروندی برای شما وجود ندارد.

سرمایه لازم برای خرید ملک ارزان در ترکیه

شما می توانید حتی با ۵۰۰ میلیون تومان هم در ترکیه ملکی را خریداری کنید. قیمت خرید ملک در ترکیه می تواند ار ایران هم پایین تر باشد. اما باید ببینید آیا برای شما صرفه اقتصادی دارد؟ دقت کنید که  هیچ ارزانی بی علت نیست. شما با خرید ملک ارزان در واقع سرمایه خود را می سوزانید. فریب تبلیغات پر زرق و برق را نخورید. این که ملکی در ترکیه نخرید بهتر از این است که سرمایه تان را به باد دهید. پیشنهاد می کنم مقاله شرایط خرید ملک ارزان در ترکیه را مطالعه کنید.

 

حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در شهر های مختلف ترکیه

در ابتدا باید بگوییم که هزینه خرید ملک در ترکیه نسبت به محل قرار گیری ملک، امکانات اولیه، تعداد طبقات و نوساز بودن آن ممکن است دارای نوسان باشد. البته می توانید حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت را تا حدودی ارزیابی کنید.

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول: ۳۹۶۱ لیر

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در آنکارا: ۱۸۶۱ لیر

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در ازمیر :  ۳۰۳۶ لیر

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در آنتالیا: ۲۱۰۱ لیر

 

هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه

هزینه گزارش ارزیابی

زمان فروش املاک به اتباع خارجی، ارایه گزارش ارزیابی با ذکر ارزش ملک قبل از نقل و انتقال سند، الزامی می باشد. هزینه گزارش ارزیابی SPK مبلغ ۱.۵۰۰ لیر برآورد شده است.

هزینه های نقل وانتقال اسناد ملکی (Tapu)

۴ درصد از ارزش اعلام شده ملک، به عنوان مالیات نقل و انتقال به دفتر اسناد، پرداخت خواهد شد. معمولا خریدار مبلغ مالیات می کند. تقریبا چیزی حدود   ۲۵۰۰ لیر مالیات باید پرداخت شود. شرح این هزینه  در ادامه آمده است.

• ترجمه گذرنامه در دفتر اسناد رسمی (۳۰۰ لیر)
• ترجمه مدرک اثبات آدرس جهت باز کردن حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
• مترجم قسم خورده
• وکالت (اگر داشته باشید)
• دریافت شماره مالیاتی
• عکس

هزینه آژانس املاک و مستغلات

طبق مقررات، هزینه آژانس املاک و مستغلات ۲ درصد + مالیات بر ارزش افزوده از قیمت فروش است و این نرخ را خریدار می پردازد.

مالیات ملک (Emlak Vergisi)

مالیات املاک و مستغلات هر ساله پرداخت می شود و در شهرداری های شهری ۰,۲ درصد و در مناطق غیر شهری ۰,۱ درصد است. نرخ مالیات املاک تجاری ۰,۴ درصد در مناطق شهری و ۰,۲ درصددر مناطق غیر شهری است.

بیمه املاک و زلزله

در ترکیه، پرداخت حق بیمه زلزله (DASK)الزلمی می باشد و براساس مترمربع محاسبه خواهد شد. هزینه آن بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیر (بسته به متراژ ملک) نوسان دارد.

کلام آخر

امید.اریم سوالات شما را درباره هزینه خرید ملک در ترکیه پاسخ داده باشیم. اگر موردی از چشم ما پنهان مانده یا تجربه شخصی در این باره دارید، حتما نظرات خود را در قسمت کامنت ها بیان کنید. در آهر به یاد داشته باشید، مهاجرت و خرید ملک در ترکیه، باید همراه با مشورت با متخصصان و همچنین برنامه ریزی و تفکر باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر به کمک نیاز دارید با ما وارد گفت و گو شوید.