آشنایی با ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

تعریف و تمجید از ارزانی ملک در ترکیه و قیمت مناسب خانه در این کشور، داستان همیشگی مقاله‌های ماست. کیست که نداند که خرید خانه در ترکیه، تا چه اندازه می‌تواند پرسود باشد؟ فقط با نگاهی به آمار خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان، به خوبی می‌توان پی به این نکته برد که محبوبیت این کشور در بین ما، هر ساله و چه بسا هر ماهه، در حال افزایش است. پس بدون شک در این میان، منفعتی وجود دارد که همه به سوی این کشور دوست‌داشتنی، سرازیر شده‌اند.

مزایای زندگی در ترکیه بسیار است و شاید مهم‌ترین مزیت، خرید ملک با قیمتی اقتصادی و بسیار ارزان است؛ حتی ارزان‌تر از تهران، که البته در طول مقاله، به این موضوع نیز خواهیم پرداخت. اما باز هم با وجود این ارزانی و فراوانی ملک، عده‌ای هستند که بنا به هر دلیل، مثلا بودجه محدود، به دنبال شهرهای ارزان‌تر در ترکیه می‌گردند و می‌پرسند که ارزانترین شهر ترکیه برای خرید خانه و یا زندگی کجاست؟

در این مقاله از استانبول همراه، ما به عنوان یک سایت خرید خانه در ترکیه، قصد داریم تا دربارۀ شهرهای ارزان کشور ترکیه با شما حرف بزنیم و ارزانترین شهر ترکیه برای زندگی و خرید خانه را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید!

مشاوره درباره ارزانترین شهر ترکیه برای زندگی

تیم مشاوره و کارشناسان « استانبول همراه » در امور خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه، شهروندی و پاسپورت ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، تحصیل در ترکیه، خرید خودرو در ترکیه، کلیه امور بانکی و گرفتن نمایندگی برند های برتر ترکیه در کنار شماست.

  نگاهی به هزینه زندگی در ترکیه

  قبل از آنکه به سراغ اصل مطلب و معرفی ارزانترین شهر ترکیه برای خرید خانه برویم، بهتر است اول نگاهی به این داشته باشیم که اصلا هزینه‌های زندگی در این کشور به چه صورت و به چه شکل است. آیا ترکیه هم مثل ایران از گرانی رنج می‌برد؟ یا اینکه دخل و خرج مردم با هم سازگاری دارد؟

  مختصر و مفید، در جواب این سوال باید بگوییم: بله! خوشبختانه هزینه های زندگی در ترکیه، به نسبت ایران ارزان‌تر بوده و نسبت درآمد به هزینه‌های زندگی، سازگاری و هماهنگی بیشتری دارد. به علاوه، به نسبت اروپا نیز خیلی ارزان‌تر و اقتصادی‌تر است؛ حال آنکه شاید بتوان کیفیت زندگی در این کشور را با اروپا برابر دانست. قیمت ملک هم طبق آمار اعلام شده در سال 2024، تا پنجاه درصد ارزان‌تر از ایران است.

  هرچند که در ترکیه خبری از تورم و تحریم و گرانی و هزینه‌های بالای زندگی نیست، اما این را هم باید در نظر داشت که هزینه زندگی در این کشور، به سبک و کیفیت زندگی شما نیز بستگی دارد. بدون شک، شهرهایی چون استانبول، آنکارا، ازمیر و یا آنتالیا، از آنجایی که بهترین شهر برای خرید خانه در ترکیه به حساب می‌آیند و کیفیت زندگی در آن‌ها بسیار بالاست، به طبع بودجه و هزینه بالاتری را نیز، می‌طلبند.

  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  آشنایی با محله بی اوغلو؛ تاریخی‌ترین محله استانبول

  ولی خب جای نگرانی وجود ندارد، زیراکه ما در این مقاله، ارزانترین شهرهای ترکیه برای زندگی و یا خرید خانه را به شما معرفی خواهیم کرد، شهرهایی که از نظر کیفیت زندگی، با موارد ذکر شده در بالا، برابری می‌کنند.

  برای آشنایی بیشتر با هزینه‌های زندگی در این کشور و علی‌الخصوص هزینه‌های درمانی، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «هزینه بیمارستان در ترکیه» را مطالعه فرمایید.

  فهرست ارزانترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه

  شاید این قسمت را بتوان آغاز مهم‌ترین بخش این مقاله دانست، زیرا که در ادامه، فهرستی کامل و جامع را از ارزانترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه، مشاهده خواهید کرد. ملاک قیمت برای فهرستی که در ادامه خواهید دید، معادل قیمت یک خانه 100 متری است؛ ما هم میانگین قیمت را در شهر مورد نظر ذکر کرده‌ایم، هم ارزانترین قیمت و هم بالاترین قیمت را:

  فهرست ارزانترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه

  نام شهرمیانگین قیمتارزان ترینگران ترین
  آغری (Ağrı)100 هزار لیر90 هزار لیر140 هزار لیر
  موش (Muş)115 هزار لیر90 هزار لیر140 هزار لیر
  بینگُل (Bingöl)125 هزار لیر100 هزار لیر150 هزار لیر
  بیتلیس (Bitlis)130 هزار لیر100 هزار لیر160 هزار لیر
  بیلِجیک (Bilecik)135 هزار لیر100 هزار لیر170 هزار لیر
  قارص (Kars)135 هزار لیر100 هزار لیر170 هزار لیر
  سیرت (Siirt)135 هزار لیر100 هزار لیر170 هزار لیر
  نیغده (Niğde)140 هزار لیر100 هزار لیر170 هزار لیر
  هاکاری (Hakkari)145 هزار لیر110 هزار لیر180 هزار لیر
  ماردین (Mardin)150 هزار لیر110 هزار لیر190 هزار لیر
  نوشهر (Nevşehir)150 هزار لیر110 هزار لیر190 هزار لیر
  شانلی اورفا(Şanlıurfa)150 هزار لیر110 هزار لیر190 هزار لیر
  چوروم (Çorum)160 هزار لیر120 هزار لیر200 هزار لیر
  آدی‌یامان(Adıyaman)165 هزار لیر120 هزار لیر200 هزار لیر
  اِلازیق (Elazığ)165 هزار لیر120 هزار لیر200 هزار لیر
  آماسیه (Amasya)165 هزار لیر120 هزار لیر200 هزار لیر
  کوتاهیه (Kütahya)165 هزار لیر120 هزار لیر210 هزار لیر
  کِرشهر (Kırşehir)170 هزار لیر130 هزار لیر210 هزار لیر
  یوزگات (Yozgat)170 هزار لیر130 هزار لیر210 هزار لیر
  چانکِری (Çankırı)175 هزار لیر130 هزار لیر220 هزار لیر
  گیره‌ سوم (Giresum)180 هزار لیر140 هزار لیر220 هزار لیر
  تونجِلی (Tunceli)185 هزار لیر140 هزار لیر230 هزار لیر
  کِرکلارلی (Kirklareli)185 هزار لیر140 هزار لیر230 هزار لیر
  مالاتیا (Malatya)190 هزار لیر140 هزار لیر240 هزار لیر
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  هرآنچه باید درباره محله ساری‌ یر استانبول بدانید

  معیار قیمت خرید ملک در ترکیه

  چه قصد شما اجاره خانه در ترکیه باشد و چه خرید، بدون شک باید بدانید که معیار قیمت‌گذاری ملک در این کشو، چگونه است. در بخش قبلی، از ارزانترین شهر ترکیه برای خرید خانه صحبت کردیم و تمامی شهرهایی که قیمت مناسبی داشتند را معرفی کردیم، اما در این قسمت، می‌خواهیم از معیار قیمت ملک در ترکیه، حرف بزنیم.

  پیش از هر چیز، باید آگاه باشید که سیستم املاک و مستغلات در ترکیه، بسیار نظام‌مند است و قوانین بسیاری، قیمت ملک را در این کشور، کنترل می‌کند. به طور عمده، مسائل بسیاری می‌توانند در تعیین قیمت یک ملک، دخیل باشند، از جمله:

  • موقعیت جغرافیایی ملک و یا محله
  • سال ساخت و قدمت ملک
  • دسترسی به امکانات حمل و نقل شهری
  • نوع ملک، اعم از ویلایی، آپارتمان، رزیدانس و…

  بر طبق این معیارها، چنان که گفتیم، معمولا شهرهایی چون استانبول، آنتالیا، ازمیر و آنکارا، در زمرۀ گران‌ترین شهرهای ترکیه قرار می‌گیرند و به عکس، فهرستی که در بخش قبلی ذکر شد، جزو ارزانترین شهرهای ترکیه برای زندگی به حساب می‌آیند.

  البته این نکته بسیار مهم را هم نباید فراموش کنید که خرید آپارتمان در استانبول، هر اندازه که در داخل خود ترکیه گران باشد، اما باز هم به نسبت خرید آپارتمان در تهران، ارزان‌تر است. طبق آمار منتشر شده در سال 1400، میانگین قیمت خرید آپارتمان در ایران حدود متری 30 میلیون تومان است؛ در حالی که برای خرید ملک در استانبول، دقیقا نصف این میزان است!

  و در پایان این بخش، بهتر است این موضوع را نیز اضافه کنیم که شهر استانبول، با توجه به موقعیت تجاری و اقتصادی خود ترکیه، بهترین شهر برای ثبت شرکت در ترکیه و تاسیس کسب و کار نیز، به حساب می‌آید.

  ثبت شرکت در ترکیه، نیازمند افتتاح حساب در یکی از بانک‌های این کشور است.
  برای کسب اطلاع درباره این امر، مطالعه مقاله «افتتاح حساب در ترکیه» را پیشنهاد می‌کنیم.

  ارزانترین ترین شهر ترکیه برای زندگی ایرانیان

  ما در این مقاله سعی داریم تا ارزانترین شهر ترکیه برای خرید خانه و زندگی را به شما معرفی کنیم. اما نکته‌ای که به الان به آن اشاره نکردیم، فرهنگ و سنت زندگی در این شهرهاست.

  بگذارید این مسئله را اندکی شفاف‌تر بیان کنیم. تمامی شهرهایی که در فهرست بخش‌های پیشین ذکر کردیم، همگی شهرهایی هستند که از مراکز اصلی ترکیه، تا حدودی دور افتاده‌اند. به عبارت دیگر، برخلاف شهرهایی چون استانبول و یا آنکارا، که جوی مدرن، مهاجرپذیر و تا حدودی اروپایی دارند، فرهنگ و آداب مردم این شهرها، تا حدودی سنتی‌تر است.

  از همین روی، شاید درآمیختن با مردم این شهر و جامعۀ تا حدودی بسته آن‌ها، برای ما ایرانیان اندکی مشکل و چالش برانگیز باشد. به همین دلیل، ما فهرست کوتاه دیگر نیز آماده کرده و در آن، شهرهای ارزان و البته نزدیک به فرهنگ ایرانی را معرفی کرده‌ایم.

  به نظر متخصصان ما، ارزانترین شهر ترکیه برای خرید خانه توسط ایرانیان، به شرح زیر است:

  • قونیه

  نزدیک‌ترین شهر به فرهنگ ایرانی و مقصد سفر و زندگی برای بسیاری از ایرانیان و البته آگاهید که آرامگاه مولانا نیز در این شهر قرار گرفته است. میانگین قیمت ملک در این شهر، حدود 220 هزار لیر، به ازای هر متر مربع است.

  • ارزروم
  شاید به این مطلب هم علاقمند باشید  آشنایی با محله‌ های اروپایی شهر استانبول

  شهر تاریخی دیگر که قطب تجاری ایران و ترکیه در تاریخ به شمار می‌رود. فرهنگ ایرانی به خوبی در این شهر به چشم می‌خورد. به علاوه، این شهر را می‌توان ارزانترین شهر برای تحصیل نیز قلمداد کرد.

  و به علاوه، می‌توان این شهرها را نیز به دو شهر قبلی اضافه کرد:

  • بورسا (با متوسط قیمت ملک در حدود 230 هزار لیر)
  • آدانا (با قیمتی در حدود 265 هزار لیر)
  • مرسین (یا قیمتی در حدود 210 هزار لیر)
  • قاضیان تپه (یا قیمت میانگین 245 هزار لیر)
  • طرابوزان (با میانگین قیمت در حدود 240 هزار لیر

  ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل دانشجویان

  در بخش قبلی، اشاره‌ای به ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل داشتیم و در کنارش، شهر ارزروم را به عنوان مقصدی اقتصادی برای دانشجویان، معرفی نمودیم. این شهر، سومین شهر ترکیه با بیشترین جمعیت ایرانی است؛ دانشگاه آتاتورک نیز در این شهر قرار گرفته که البته در زمرۀ برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه است و برای ایرانیان نیز بسیار مناسب است.

  اما علاوه بر آن، اگر باز هم به دنبال شهر ارزان‌تری برای تحصیل در ترکیه هستید، ما شهر «اسکی شهیر» را به شما معرفی می‌کنیم. دوتا از بهترین دانشگاه‌های ترکی، یعنی دانشگاه آناتولی و قاضی عثمان پاشا، هر دو در این شهر قرار دارند.

  نه تنها هزینه خرید و اجاره خانه در این شهر ازران است، بلکه جمعیت بسیار دانشجو نیز باعث شده است تا خوابگاه و پانسیون نیز در این شهر فراوان باشد. و مهم‌تر از همه، هزینه‌های جانبی، خورد و خوراک و خرید نیز بسیار اقتصادی‌تر باشد. برای مثال، قیمت گوشی در ترکیه به عنوان ابزاری لازم برای دانشجویان، در این شهر به نسبت ارزان‌تر است.

  حال که از حرف از دانشگاه و تحصیل و زندگی دانشجویی به میان آمده، بد نیست که از فرصت استفاده کرده و مقاله «بهترین دانشگاه های ترکیه» را نیز به شما معرفی کنیم! در این مقاله با بهترین دانشگاه‌های موجود در ترکیه، آشنا خواهید شد.

  سوالات متداول

  آیا ملک در ترکیه ارزان است؟

  طبق آمار به دست آمده، هزینه خرید ملک در ترکیه ارزانتر از ایران است. میانگین قیمت ملک در تهران متری 30 میلیون، و در استانبول حدود نصف این مقدار است.

  ارزانترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک کدامند؟

  شهرهایی از جمله آغری، موش، بینگل، بدلیس، بیلجک، قارص و سیرت و… در زمره ارزانترین شهرهای ترکیه قرار می‌گیرند.

  ارزانترین شهرهای ترکیه برای زندگی ایرانیان کدام است؟

  ارزانترین شهرهای ترکیه نزدیک به فرهنگ ایران، می‌توان به قونیه، ارزروم، آدانا، مرسین، طرابوزان و بورسا را نام برد.

  ارزانترین شهر ترکیه برای تحصیل کدام است؟

  اسکی شهر و ارزروم، به عنوان دو شهر ارزان برای تحصیل و زندگی دانشجویی در ترکیه، معرفی شده‌اند.

  4.9/5 - (7 امتیاز)

  Recent search terms:

  • https://istanbulhamrah com/ارزان-ترین-شهرهای-ترکیه/

  ‫6 نظر ارسال شده در “آشنایی با ارزان‌ترین شهرهای ترکیه برای زندگی

  1. تیمور :

   سلام من بودجه محدودی دارم برای خرید خونه توی ترکیه، ولی به قول شما ترسیدم که خدای نکرده تو یه شهری خونه بگیرم که نتونم با مردمش ارتباط برقرار کنم. گیج شدم، میشه یه شهری رو شما معرفی کنین؟؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز. برای اینکه بتوانید از این نظر زندگی راحتی مطابق با بودجه خود داشته باشید، ما شهرهای قونیه و ارزروم را پیشنهاد می‌کنیم. اگر می‌توانید بودجه خود را افزایش دهید، استانبول و آنکارا از همه بهتر است.

  2. محمدحسین صامتی :

   شهرهایی که به عنوان ارزانترین شهرهای ترکیه معرفی کردید، برای خرید خودرو هم آیا ارزون و مناسب هستن؟ من خودروی نو نمیخوام، میخوام اگه بشه توی همین شهرهایی که گفتید، دست دو بخرم.

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز، پیش ار هر چیز، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله «قیمت خودرو در ترکیه» را مطالعه فرمایید. در جواب می‌توانیم بگوییم که بله؛ از آنجایی که این شهرها از مراکز اقتصادی دورتر هستند، تا حدودی قیمت خودرو دست دوم نیز در آن‌ها، مناسب‌تر است.

  3. سیمین یاری :

   من می‌خوام برای سال دیگه برای ترکیه اپلای کنم و به صورت تحصیلی به ترکیه مهاجرت کنم. شما چه شهری رو پیشنهاد میدید؟؟؟

   • تیم تحریریه استانبول همراه :

    درود دوست عزیز. همونطور که توی خود مقاله هم گفتیم، اسکی شهیر و ارزروم برای تحصیل ارزان، از همه بهتر هستند. اما اگر می‌توانید بودجه خود را افزایش دهید، شهرهای بهتری نظیر استانبول و آنکارا نیز در گزینه‌ها خواهند بود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *